Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2004 > listopad / grudzień

Ratzinger

> Nowy początek, który otwiera drzwi do przyszłości

Pełny tekst wywiadu, którego kardynał Ratzinger udzielił w programie wyemitowanym przez włoską telewizję Rai Uno 10 sierpnia br., z okazji pięćdziesięciolecia ruchu Comunione e Liberazione. „Z jednej strony niezachwiana wierność istocie Kościoła katolickiego; z drugiej zaś spontaniczność i wolność, która pozwala na nowe sposoby urzeczywistniania wiary”.

rozmowę przeprowadził Roberto Fontolan


Giussani

> ... nasz głos śpiewa, bo ma ku temu powód

Tekst wywiadu udzielonego przez księdza Giussaniego do filmu przygotowanego z okazji pięćdziesięciolecia CL, wyemitowanego 10 września przez Rai Uno. «Starałem się zawsze przeżywać życie – w jego osobistych, konkretnych wymogach i możliwościach ich zastosowania – jako odpowiedź na rzeczywiste potrzeby (...), z jednej strony jako wyzwanie, z drugiej zaś naznaczona pewnością percepcja, że wszystko, co w naturze jest pozytywne, znajdzie swoją odpowiedź».

rozmowę przeprowadził Roberto Fontolan


Doświadczenie

> Naprawdę użyteczni dla ludzkiej społeczności

Chrześcijaństwo identyfikuje się z doświadczalnym Faktem, nie z ideologią. Od 50 lat istnienia ruchu składane są świadectwa osób, które nie wstydzą się Chrystusa i mówienia o tym, kim jest Chrystus. Członkowie ruchu starają się o umacnianie związków przyjaźni i przekazywanie nadziei każdemu, gdziekolwiek przebywa. Czynią to dzięki ogromnemu zapałowi i dowartościowaniu wszystkiego, co prawdziwe, piękne, dobre i sprawiedliwe – czyli dzięki temu, co znajduje się w każdym człowieku.

Giorgio Vittadini


Doświadczenie

> Wchodząc na pamiętne stopnie wraz z księdzem z Desio

Risé, znany psychoanalityk, wykładowca uniwersytecki, dziennikarz i pisarz opowiada o księdzu Giussanim spotkanym w Berchet przed pięćdziesięciu laty. Gwałtowne wejście do klasy, lekcje i tak znane ostre pytania: „Całe chrześcijaństwo to fakt, spotkanie. Spotkanie z Jezusem Chrystusem. Co o tym myślicie? Czy spotkaliście Go? Chcecie Go spotkać, czy nie? Czy On był naprawdę Bogiem? Czy był oszustem, szaleńcem? Całe wasze życie zależy od odpowiedzi, jakiej udzielicie na te pytania...”

Claudio Risé


Doświadczenie

> Zostań przyjaciółką pięciorga - zyskasz pięćdziesięciu

Początek lat siedemdziesiątych, Uniwersytet Katolicki w Mediolanie. Nie było miejsca na zorganizowanie spotkań, aby zaznaczyć obecność chrześcijaństwa. Jednak znalazła się grupa młodzieży owładnięta przyjaźnią z ks. Giussanim

Laura Cioni


Spotkania

> Wreszcie z wami, prawdziwy rewolucjonista

Świadectwo M. Caprary, dawnego sekretarza P. Togliattiego, historycznego lidera Włoskiej Partii Komunistycznej. Tajemnicze spełnienie młodzieńczego marzenia, aby być prawdziwym rewolucjonistą.

Massimo Caprara


Spotkania

> Pociągające doświadczenie na uniwersytecie

Juan de Dios Vial Correa przez piętnaście lat był rektorem Uniwersytetu Katolickiego w Santiago, w Chile, tutaj spotkał ks. Francesco Ricci, następnie miał okazję uczestniczyć w Meetingu w Rimini. Dziś jest przewodniczącym Papieskiej Akademii pro Vita.

Juan de Dios Vial Correa


Spotkania

> Codzienna szkoła wolności

Pierwsze doświadczenie polityczne w Movimento Popolare (Ruchu Ludowym). Następnie wybory do Parlamentu Europejskiego. Dziś jest Przewodniczącym regionu Lombardia. «Za każdym razem chciałem zrozumieć, czy to był „ten wybór”».

Roberto Formigoni


Spotkania

> Prawdziwa rewolucja w wędrówce wiary

Wyróżniany w Peru intelektualista. Ma za sobą życie u boku Che Guavary, oddane walce przeciwko nadużyciom, jakie cierpiał lud południowoamerykański. W 1966 r. spotkał Ruch. „Przyjaciele mający odwagę świadczyć o Chrystusie, jako o wydarzeniu wyzwalającym człowieka”.

Juvenal Ñique Ríos


Spotkania

> Nauczanie na Uniwersytecie Indiana. Jedność odnaleziona

Profesor prawa na Uniwersytecie Notre Dame w Stanach Zjednoczonych. Przed spotkaniem z Ruchem odczuwał, że życie jest rozbite na dwie cześci: z jednej strony wiara, z drugiej codzienność.

Paolo Carozza


Wychowanie

> Wprowadzenie w pełną rzeczywistość

Wychowanie w doświadczeniu Comunione e Liberazione jest pojmowane tak, jak to zostało syntetycznie ujęte w książce Ryzyko wychowawcze.


Wychowanie. 1. Odpowiednio przedstawiać przeszłość

> Znać tradycję, przygotować przyszłość

Profesor Nikolaus Lobkowicz wypowiada się na temat pierwszego czynnika Ryzyka wychowaczego: „Poznanie przeszłości pomaga zrozumieć teraźniejszość i rozumnie ją podejmować”.

rozmowę przeprowadzili Sebastian Hügel i Alberto Savorana


Wychowanie. 2. W obrębie przeżywanej teraźniejszości

> Uzasadniać, to zawsze pokazywać

Lorenzo Ornaghi, rektor Katolickiego Uniwersytetu Sacro Cuore w Mediolanie podejmuje drugi czynnik Ryzyka wychowawczego.

rozmowę przeprowadził Alessandro Gamba


Wychowanie. 3. Wychowanie do krytyki

> W ciągłej walce ze złymi nauczycielami

Pierluigi Battista, feletonista dziennka „La Stampa”, podejmuje trzeci czynnik Ryzyka wychowawczego

opracował Maurizio Crippa


Wychowanie

> Droga do Kościoła

Prezentacja książki Dlaczego Kościół odbyła się 10 grudnia 2004 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibilotece Publicznej w Kolbuszowej. W spotkaniu wzięli udział: ks. Anzelm Weiss, Alina Rynio i Dariusz Chodyniecki

Jacek Strzałkowski


Piękno

> Miłość do Bytu. Korzenie pasji do piękna

Rozmowa z Marco Bona Castellottim, wykładowcą historii sztuki w Uniwersytecie Katolickim. Dialogi przyjaciół na temat piękna. Pasja dla mocy Bytu początkiem zdolności do poszukiwania i dowartościowywania harmonii formy w świecie negującym wszystko, pozostawiającym jedynie pewną pustą formę. Piękno i blask prawdy jako ważne czynniki w wychowaniu Ruchu

rozmowę przeprowadzili: Paolo Perego i Alberto Savorana


Charyzmat

> Powołanie i przeznaczenie życia

Memores Domini i Bractwo kapłańskie św. Karola Boromeusza, Studium Christi - formy stowarzyszeniowe nawiązujące do charyzmatu Ruchu


Charyzmat. Memores Domini

> Towarzystwo powołaniowe

Nieprzerwanie trwająca pasja do własnego człowieczeństwa i prowadzone towarzystwo, to dwa warunki, aby każdego dnia żyć obecnością Chrystusa. Rozmowa z Antonio Giavinim, jednym z odpowiedzialnych

rozmowę przeprowadził Luca Doninelli


Charyzmat. Bractwo kapłańskie misjonarzy św. Karola Boromeusza

> W służbie Kościołowi

Ponad trzydzieści lat temu, ks. Massimo Camisasca rozpoczął drogę swojego powołania w seminarium w Bergamo. Dzisiaj Bractwo kapłańskie misjonarzy św. Karola Boromeusza, za sprawą swoich księży, obecne jest w czternastu krajach świata. Przedstawiamy rozmowę z ks. Paolo Sottopietra

rozmowę przeprowadził Luca Doninelli


Charyzmat. Studium Christi

> Księża i naśladowanie

W 1992 roku grupa księży z Mediolanu rozpoczęła spotkania z ks. Giussanim. Pragnęli pomagać sobie wzajemnie żyć powołaniem do świętości, właściwym dla tajemnicy chrztu. W założeniach postawili na zamieszkiwanie we wspólnym domu, zachowanie reguły, milczenie i punktualność. O wszystkim tym opowiada ks. Giorgio Pontiggia.

pod redakcją Alberto Savorany


Świadectwa

> Moje tak wobec tajemnicy Anny

Rozpoznanie tajemniczej Obecności przemieniającej codzienną rzeczywistość i pozwalającej odkryć sens życia. Konsekwentny entuzjazm, stanowiącego źródło istnienia ludu chrześcijańskiego będącego zwycięstwem, potwierdzeniem życia i pozytywnego postrzegania rzeczywistości przeciwko zagrażającej nicości. Świadectwo chrześcijanina, rodziny i dzieła.

Mario Dupuis


Świadectwa

> Żyć w nowy sposób. Praca i rodzina

Spotkanie z Ruchem zmieniło radykalnie sposób podejmowania spraw codziennego życia. Wybór pracy, korzystanie z pieniędzy... Nadzwyczajne w tym, co zupełnie zwyczajne.

Francis Nkafor


Świadectwa

> Mogę być szczęśliwa

Spotkanie pozwalające odkrywać własne myśli i pragnienia, wczesniej nie sformułowane, jak gdyby ktoś wypowiadał to, co się najgłębiej czuje. Wierność spotkaniu, pójście za, naśladowanie, posłuszeństwo dające coraz większe zrozumienie wszystkiego i rodzące przyjaźń.

Kornelia Bosowska


Świadectwa

> Moja wiara stała się rozumna

Spotkanie z ludźmi szczęśliwymi i zwyczajne szukanie ich towarzystwa, a potem odkrycie, że to jest właśnie wydarzenie przynoszące rozumienie rzeczywistości. Konkretna obecność ludzi zjednoczonych w imię Chrystusa.

Jacek Grzelak


Ekumenizm

> Spotkanie służące życiu - możliwy ekumenizm

Spotkał Ruch dwadzieścia la temu. Potajemnie, gdyż w tamtych czasach w Rosji obcowanie z chrześcijanami było bardzo niezbezpieczne. To Wiktor Popkow, prawosławny, przez półtora roku więzień łagru, od dłuższego czasu redaktor rosyjskich wydań książek ks. Giussaniego.

Giovanna Parravicini


Ekumenizm

> Ja, muzułmanin, a CL

W relacji z CL nie chodzi tylko o przyjaźń. Łączy nas wspólna modlitwa i medytacja, wspólnie podejmowany akt miłości względem Boga.

Ali Qleibo


Ekumenizm

> Jesteśmy żydami

Myślę, że stwierdzenie ks. Giussaniego i innych „jesteśmy żydami” jest świadectwem jednej z najważniejszych transformacji naszego czasu.

David Rosen


Ekumenizm

> Jedność, jedność! Wołanie ludu

Istotny wymiar chrześcijańskiej wiary. Tym jest „ekumenizm” dla patriarchy Wenecji. Stąd właściwym podmiotem ekumenicznego działania jest święty Lud Boży. Prezentujemy wywiad z kard. Angelo Scola.

rozmowę przeprowadził Roberto Fontolan


Ekumenizm

> Niebezpieczna Europa

Komunikat Biura Prasowego ruchu Comunione e Liberazione


Ekumenizm

> Sprawa Buttilioniego zrodziła nowy ruch obywatelski

z serwisu informacyjnego KAI


Listy

> Do Ojca Świętego

List ks. Luigi Giussaniego do Jana Pawła II, z okazji 50-lecia ruchu Comunione e Liberazione

ks. Luigi Giussani


Listy

> Do księdza Giussaniego

Jan Paweł II


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją