Ślady
>
Archiwum
>
2004
>
listopad / grudzieĹ
|
||
Ślady, numer 6 / 2004 (listopad / grudzieĹ) Listy Do ksiÄdza Giussaniego Jan PaweĹ II Najczcigodniejszy KsiÄ dz PraĹat Luigi Giussani
ZaĹoĹźyciel Ruchu âComunione e Liberazioneâ 1. W paĹşdzierniku tego roku minie piÄÄdziesiÄ t lat od chwili, gdy pozostawiwszy pracÄ wykĹadowcy na Wydziale Teologicznym Seminarium w Venegono, rozpoczÄ Ĺ KsiÄ dz nauczanie religii w Liceum klasycznym âBerchetâ w Mediolanie, zapoczÄ tkowujÄ c tym samym drogÄ stowarzyszeniowÄ i koĹcielnÄ , ktĂłra z czasem staĹa siÄ Ruchem, a później Bractwem âComunione e Liberazioneâ. Z okazji tej rocznicy, z radoĹciÄ przyĹÄ czam siÄ do dziÄkczynienia wznoszÄ cego siÄ ku Bogu, Dawcy wszelkiego dobra, z KsiÄdza kapĹaĹskiego serca oraz z serc wszystkich, ktĂłrzy wkroczyli na drogÄ przynaleĹźnoĹci do Ruchu. Przez te póŠwieku Boska OpatrznoĹÄ zrealizowaĹa dzieĹo, ktĂłre szybko rozprzestrzeniĹo siÄ we WĹoszech i w Ĺwiecie, przynoszÄ c obfite owoce dobra KoĹcioĹowi i spoĹeczeĹstwu. DzieĹo to jest dzisiaj obecne w siedemdziesiÄciu krajach Ĺwiata i wciÄ Ĺź proponuje doĹwiadczenie wiary zdolne do zakorzenienia siÄ w najróşniejszych kulturach. Jest to doĹwiadczenie gĹÄboko przemieniajÄ ce Ĺźycie wielu osĂłb, gdyĹź przynagla ono do osobistego spotkania z Chrystusem. âComunione e Liberazioneâ jest Ruchem, ktĂłry sĹusznie moĹźe byÄ uznany, wraz z wielkÄ róşnorodnoĹciÄ innych StowarzyszeĹ i nowych WspĂłlnot, za jeden ze zwiastunĂłw obiecujÄ cej âwiosnyâ, wzbudzonej w ostatnich piÄÄdziesiÄciu latach przez Ducha ĹwiÄtego. To pĂłĹwiecze naznaczone zostaĹo bolesnym starciem z panujÄ cymi ideologiami, kryzysem utopijnych projektĂłw, a ostatnio szeroko rozlewajÄ cÄ siÄ tendencjÄ do relatywizmu, sceptycyzmu oraz nihilizmu, ktĂłre zagraĹźajÄ wygaĹniÄciem pragnieĹ i nadziei mĹodego pokolenia.
2. MiĹo mi wyraziÄ wobec KsiÄdza, jak teĹź wobec wszystkich naleĹźÄ cych do Ruchu, moje pragnienie, aby ten waĹźny jubileusz zachÄciĹ kaĹźdego z was do siÄgniÄcia ku poczÄ tkowemu doĹwiadczeniu, z ktĂłrego ruch czerpaĹ inspiracjÄ, odnawiajÄ c tym samym pierwotny entuzjazm. Istotnie, waĹźna jest wiernoĹÄ poczÄ tkowemu charyzmatowi, aby mĂłc skutecznie odpowiedzieÄ na oczekiwania i wyzwania czasĂłw. Powtarzam dzisiaj to, co powiedziaĹem wam przed wielu laty: âOdkrywajcie ciÄ gle na nowo charyzmat, ktĂłry was zafascynowaĹ, co doprowadzi was do sĹuĹźenia z jeszcze wiÄkszym zaangaĹźowaniem owej jedynej wĹadzy, jakÄ jest Chrystus Pan!â (Insegnamenti, VIII/2 [1985], s. 660). Niech kaĹźdy z was, w pokornym i wiernym naĹladowaniu Jezusa, do ktĂłrego wezwani sÄ wszyscy ochrzczeni, czerpie natchnienie z przykĹadu Maryi Dziewicy. Niech Ona bÄdzie dla was wzorem bycia chrzeĹcijanami dzisiaj! âWasz Ruch â mĂłwiĹem przy okazji 20° rocznicy uznania Bractwa ÂŤComunione e LiberazioneÂť przez PapieskÄ RadÄ do spraw Ĺwieckich â pragnÄ Ĺ i pragnie wskazywaÄ nie na jakÄ Ĺ drogÄ, ale na jedynÄ drogÄ prowadzÄ cÄ do rozwiÄ zania egzystencjalnego dramatu czĹowieka. TÄ drogÄ â ileĹź razy KsiÄ dz to potwierdzaĹ â jest Chrystusâ. (nr 2, w: LâOsservatore Romano, 13 lutego 2002, s. 8). Na tym wĹaĹnie polega poczÄ tkowa intuicja pedagogiczna waszego Ruchu: jest niÄ nieustanne proponowanie, w porywajÄ cy sposĂłb i w harmonii ze wspĂłĹczesnÄ kulturÄ , wydarzenia chrzeĹcijaĹskiego, postrzeganego jako ĹşrĂłdĹo nowych wartoĹci, zdolnych do nadania wĹaĹciwego kierunku caĹej ludzkiej egzystencji. Konieczne i naglÄ ce jest pomaganie innym w spotykaniu Chrystusa, aby staĹ siÄ On ostatecznÄ racjÄ Ĺźycia i dziaĹania rĂłwnieĹź dla wspĂłĹczesnego czĹowieka. To doĹwiadczenie wiary rodzi nowe spojrzenie na rzeczywistoĹÄ, odpowiedzialnoĹÄ i kreatywnoĹÄ, ktĂłre dotyczÄ kaĹźdego obszaru Ĺźycia: od pracy zawodowej po relacje w rodzinie, od zaangaĹźowania spoĹecznego po dziaĹalnoĹÄ kulturalnÄ i politycznÄ . ZanoszÄ do Pana modlitwÄ, aby obchody piÄÄdziesiÄciolecia waszego Ruchu, staĹy siÄ dla kaĹźdego z jego czĹonkĂłw okazjÄ do uzdrawiajÄ cego zatrzymania siÄ i refleksji, by pokrzepieni na duchu mogli ruszyÄ w dalszÄ drogÄ i z odnowionym zapaĹem podjÄ Ä nowe apostolskie zadania trzeciego tysiÄ clecia. Niech ten rok jubileuszowy bÄdzie opatrznoĹciowÄ sposobnoĹciÄ do pogĹÄbienia znajomoĹci Jezusa i miĹoĹci do Niego oraz do Jego zbawczego orÄdzia.
3. WypĹyĹcie na gĹÄbiÄ! âDuc in altumâ (Ĺk 5,4). TÄ ewangelicznÄ zachÄtÄ, wielokrotnie i przy róşnych okazjach przeze mnie powtarzanÄ , kierujÄ teraz do was. Jest ona zaproszeniem do wdziÄcznej pamiÄci o przeszĹoĹci, do przeĹźywania z pasjÄ teraĹşniejszoĹci i ufnego spojrzenia w przyszĹoĹÄ, bo âJezus Chrystus jest ten sam wczoraj, dziĹ i na wiekiâ (Por. Hbr 13,8) (Por. takĹźe Novo millennio inneunte, 1). Niech wasz Ruch, oĹźywiony tÄ ĹwiadomoĹciÄ , nadal gĹosi wszystkim piÄkno i radoĹÄ spotkania z Odkupicielem czĹowieka; niech z mocÄ obwieszcza BoĹźe miĹosierdzie i przypomina ludzkoĹci, niekiedy ogarniÄtej zniechÄceniem, Ĺźe nie trzeba siÄ lÄkaÄ, gdyĹź naszÄ przyszĹoĹciÄ jest Chrystus. Z gĹÄbokim przywiÄ zaniem do NastÄpcy ĹwiÄtego Piotra i prawowitych Pasterzy KoĹcioĹa oraz w ĹcisĹej jednoĹci z innymi Ruchami i Stowarzyszeniami, wnoĹcie oryginalny wkĹad waszego charyzmatu w Ĺźycie WspĂłlnot diecezjalnych i parafialnych, dajÄ c Ĺwiadectwo ewangelicznego orÄdzia. Niech na waszej drodze towarzyszy wam i niech was ochrania NajĹwiÄtsza Dziewica, nauczycielka i wzĂłr Ĺźycia chrzeĹcijaĹskiego, âĹźywiÄ cy napĂłjâ nadziei. Niech bÄdzie Ona dla was podporÄ , na ktĂłrÄ zawsze moĹźna liczyÄ. ĹťywiÄ c w sercu takie uczucia i pragnienia, z jednoczesnym zapewnieniem o swoim duchowym uczestnictwie w jubileuszowych uroczystoĹciach, z radoĹciÄ udzielam KsiÄdzu, wszystkim KsiÄdza wspĂłĹpracownikom i czĹonkom Ruchu specjalnego Apostolskiego BĹogosĹawieĹstwa.
Jan PaweĹ II Watykan, 22 lutego 2004 |