Ślady
>
Archiwum
>
2004
>
listopad / grudzieĹ
|
||
Ślady, numer 6 / 2004 (listopad / grudzieĹ) Spotkania PociÄ gajÄ ce doĹwiadczenie na uniwersytecie Juan de Dios Vial Correa przez piÄtnaĹcie lat byĹ rektorem Uniwersytetu Katolickiego w Santiago, w Chile, tutaj spotkaĹ ks. Francesco Ricci, nastÄpnie miaĹ okazjÄ uczestniczyÄ w Meetingu w Rimini. DziĹ jest przewodniczÄ cym Papieskiej Akademii pro Vita. Juan de Dios Vial Correa Po raz pierwszy zetknÄ Ĺem siÄ z CL peĹniÄ c kierownicze stanowisko na uniwersytecie. Na samym poczÄ tku miaĹa miejsce wizyta ksiÄdza Ricci, ktĂłrego osobowoĹÄ gĹÄboko mnie uderzyĹa i dziÄki ktĂłremu poznaĹem, jak dobrze pamiÄtam, ksiÄ ĹźkÄ kardynaĹa De Lubaca, ktĂłrÄ mi podarowaĹ. SpuĹcizna duchowa Joachima z Fiore, to dzieĹo, ktĂłre bardzo mi pomogĹo zrozumieÄ problemy, jakimi ĹźyĹ KoĹcióŠw Ameryce ĹaciĹskiej.
Meeting we WĹoszech Późniejszy kontakt z niektĂłrymi przyjaciĂłĹmi z uniwersytetu, ktĂłrzy znali ruch i ktĂłrzy w rozmaity sposĂłb w nim uczestniczyli, pokazaĹ mi wspĂłlnotÄ, ktĂłrej duchowÄ osobowoĹciÄ byĹem gĹÄboko poruszony. Podczas podróşy po WĹoszech uczestniczyĹem przez kilka dni w Meetingu w Rimini. MĹodzieĹź tworzÄ ca to dzieĹo i jej siĹa, sprawiĹy Ĺźe bardzo zapragnÄ Ĺem aby coĹ podobnego wydarzyĹo siÄ wĹrĂłd nas, w Chile. Przede wszystkim uderzyĹa mnie integracja gĹÄboko przeĹźywanej wiary oraz wzorcowa wiernoĹÄ KoĹcioĹowi. ZrozumiaĹem, Ĺźe obecnoĹÄ Chrystusa byĹa rzeczywistoĹciÄ w Ĺźyciu ludzkoĹci. Jeszcze wiÄksze wraĹźenie wywarĹ na mnie widok oddania i ofiarnoĹci z jakÄ setki mĹodych ludzi pracowaĹo w czasie Meetingu. Ĺwietna organizacja i dopracowane szczegĂłĹy byĹy wyrazem oddania wszystkich braci w sĹuĹźbie KoĹcioĹowi. Po tych pierwszych doĹwiadczeniach wielokrotnie przeĹźyĹem ich potwierdzenie w późniejszych latach.
Nowe drogi i perspektywy Uderza mnie pragnienie wspĂłlnoty, dÄ ĹźÄ cej do zrozumienia rzeczywistoĹci w Ĺwietle Chrystusa i w Ĺwietle nowoĹci Ewangelii. Prowadzi to do poszukiwania ciÄ gle nowych drĂłg i perspektyw. Nie pozwala oplataÄ siÄ niÄmi zwyczajowych, mechanicznych wyjaĹnieĹ, za pomocÄ ktĂłrych nasza epoka tka swojÄ sieÄ kĹamliwych formuĹ. ObecnoĹÄ Chrystusa jest doĹwiadczeniem nowym i odnawiajÄ cym kontakt z mĹodymi z CL. ZachÄca to, rĂłwnieĹź mnie, chociaĹź nie jestem juĹź mĹody, do poszukiwania Ĺźywej komunikacji, Ĺźywego zwiÄ zku z poczÄ tkiem, ze ĹşrĂłdĹem. Pomimo, Ĺźe nie przynaleĹźÄ do CL obecnoĹÄ ruchu jest towarzystwem i Ĺwiadectwem. WiernoĹÄ w wierze, jego dyskretna i radosna obecnoĹÄ oraz wysiĹek w odkrywaniu nowych i autentycznych elementĂłw w Ĺwiecie, wprowadzajÄ nowÄ moc w nasze Ĺrodowiska uniwersyteckie. WzruszajÄ nas mĂłwiÄ c: ÂŤMoĹźna inaczej, moĹźna to czyniÄ w inny, lepszy sposĂłbÂť. |