Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2004 > listopad / grudzień

Ślady, numer 6 / 2004 (listopad / grudzień)

Wychowanie

Droga do Kościoła

Prezentacja książki Dlaczego Kościół odbyła się 10 grudnia 2004 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibilotece Publicznej w Kolbuszowej. W spotkaniu wzięli udział: ks. Anzelm Weiss, Alina Rynio i Dariusz Chodyniecki

Jacek Strzałkowski


Kościół jest życiem - to słowa, które tkwią w naszej pamięci od chwili, gdy na Szkole Wspólnoty rozpoczęliśmy lekturę książki ks. Giussaniego Dlaczego Kościół. Nikt chyba nie spodziewał się, że ta książka będzie aż tak aktualna i odpowiednia dla współczesnego człowieka. Dzisiejszy człowiek ma bowiem wiele trudności w zrozumieniu znaczenia konkretnych słów, w zrozumieniu swojego przeznaczenia, w poznaniu nowego smaku życia.

Ksiądz Luigi Giussani pomaga nam zrozumieć, co to znaczy być Kościołem, kim dla mnie jest Jezus Chrystus. Jest uważnym obserwatorem rzeczywistości, a osobiste doświadczenie spotkania z Chrystusem przekazuje w atrakcyjny sposób.

Mieliśmy doskonałą okazję, by publicznie dać osobiste świadectwo naszego doświadczenia obecności w Kościele, gdy na zaproszenie Piotra Cepielika w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kolbuszowej 10 grudnia 2004 r. odbyła się prezentacja ksiązki Dlaczego Kościół. W spotkaniu wzięli udział ks. Anzelm Weiss, Alina Rynio (oboje są wykładowcami na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim), Dariusz Chodyniecki (od kilku lat tłumaczy książki ks. Giussaniego), mieszkańcy Kolbuszowej oraz przyjaciele z Comunione e Liberazione ze wspólnot: kolbuszowskiej, rzeszowskiej, łódzkiej i warszawskiej.

Zdaniem Aliny Rynio książka Dlaczego Kościół jest propozycją niezwykle na czasie, bowiem współcześnie zagubiliśmy świadomość tego, że to my jesteśmy Kościołem. Należy zdać sobie sprawę, że nie idziesz do Kościoła dla konkretnego księdza, tylko dla Jezusa. Nie można redukować rzeczywistości religijnej tylko do instytucji, budynków, hierarchii. Nie wystarczy poznać prawdy o Kościele, ale trzeba tą prawdą żyć.

Do takiego rozumienia Kościoła niezbędne jest jednak wychowanie człowieka wolnego i odpowiedzialnego, otwartego na rzeczywistość i zdolnego do jej osądzania. Już przez sam tytuł książki ks. Giussani budzi w nas postawę pytającą: Dlaczego Kościół? Jak więc sprawić, by moja wiara w Jezusa Chrystusa miała wpływ na całe moje życie w każdym jego aspekcie?

Zdaniem ks. Anzelma Weissa chrześcijaństwo przypomina, że bierze swój początek od Jezusa Chrystusa, który wkroczył w dzieje świata i zamieszkał między nami. To my przez wiarę należymy i tworzymy Kościół, który jest przedłużeniem Jego obecności na ziemi. Nasza postawa wobec Kościoła zależy od tego, jak odpowiemy na pytanie kim dla mnie jest dziś Jezus Chrystus?

Darek Chodyniecki zwrócił uwagę na bardzo ważny fakt, że nie da się mówić prawdziwie o Kościele będąc na zewnątrz. Nawet jeśli, co niedzielę jesteśmy na mszy św. i przystępujemy do sakramentów, możemy być na zewnątrz Kościoła. Dziś wiele osób mówi Chrystus - tak, Kościół - nie. Jednocześnie sprowadzają wiarę tylko do moralności, kategorycznie osądzając innych wokół. Lecz człowiek pozostawiony w „czterech ścianach” sam ze swoim rozumem, szybko popada w rozpacz. W każdym z nas jest przecież pragnienie, by opierać swoje życie na trwałym fundamencie.

Lektura Dlaczego Kościół jest także podpowiedzią, jak ustrzec się przed wciskającą się zewsząd powszechną mentalnością, przed „mędrcami”, którzy w mediach mówią nam co mamy myśleć i jak żyć. Jak w tej sytuacji nie pozostawać obojętnym wobec słów, które godzą w godność człowieka? Aby się ustrzec wpływu powszechnej mentalności trzeba patrzeć na otaczającą nas rzeczywistość w całej prawdzie, a nie tylko w jej fragmentach. Prosić w modlitwie o pomoc w jej rozeznaniu, w dotarciu do prawdy. Darek Chodyniecki podkreślił, że w pojedynkę nie jesteśmy w stanie obronić się przed tą mentalnością. Potrzebne jest tu wsparcie wspólnoty. To dobrze, że w Kościele istnieją wspólnoty, które gromadzą ludzi, pozwalają im razem rozmawiać, modlić się, spędzać czas. Bo Kościół jest życiem.


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją