Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2010 > maj / czerwiec

Od Redakcji

> Wsparci na Pełni


Od redakcji

> Siła jednego „tak”


Listy

> On wszystko zmienia

i inne...


Smoleńsk

> Wielkie poruszenie serca

10 kwietnia 2010


Relacja

> Narodzić się na nowo

Rekolekcje Bractwa CL

Karolina Waligóra


Pierwszy plan. Razem z Piotrem

> Objęcie, które leczy rany

W całej sprawie nadużyć znajduje się wyzwanie, które ksiądz Julián Carrón sformułował w ten sposób: trzeba na poważnie, docierając do sedna problemu, potraktować nasze potrzeby, zaczynając od sprawiedliwości. SEÁN O’MALLEY, arcybiskup Bostonu, jednej z najbardziej napiętnowanych sprawą pedofilii duchownych diecezji, opowiada, co oznaczało to dla niego oraz gdzie zobaczył, że „tylko Chrystus daje nam nadzieję, by zacząć na nowo”.

Lorenzo Albacete


Pierwszy plan

> Zranieni wracamy do Chrystusa

Publikujemy artykuł księdza Juliána Carróna, który ukazał się na łamach włoskiego dziennika „La Repubblica” w wielkanocną niedzielę, 4 kwietnia 2010 roku.

ks. Julián Carrón


Pierwszy plan

> „Wobec tego płaczu odnalazłem ojca”

Wszystkich uderzyło tegoroczne spotkanie na Malcie z ofiarami oraz łzy Papieża. Co jednak stało się potem? Zapytaliśmy o to jego bohaterów, którzy opowiadają, dlaczego po raz pierwszy byli w stanie przebaczyć temu, kto wyrządził im tak wielkie zło.

Alessandra Buzzetti


Pierwszy plan. Ivan Rioufol

> „Zrobił więcej, tak jak Chrystus”

„Bardzo marny chrześcijanin”, wróg petycji. Nie mógł jednak nie podpisać apelu w obronie Papieża. IVAN RIOUFOL, edytorialista francuskiego dziennika „Le Figaro”, wyjaśnia nam, dlaczego Kościół jest atakowany oraz dlaczego w Benedykcie XVI znajduje się „źródło odrodzenia”.

Fabrizio Rossi


Pierwszy plan

> Wplątani w dramat, z otwartym pytaniem

Po ukazaniu się listu księdza Juliána Carróna na łamach „La Reppublica” internetowy dziennik ilsussidiario.net opublikował kilka komentarzy intelektualistów, filozofów i polityków, którzy zostali poproszeni o zajęcie stanowiska wobec wypowiedzi księdza Carróna. Oto fragmenty najciekawszych opinii.


Pierwszy plan. Ojciec Cipriani

> Spór nieugiętych i czystych

W historii chrześcijaństwa wiele było ciemnych momentów. Tak jak w IV wieku, kiedy biskup kartagiński Donat chciał odłączyć się od Kościoła składającego się (również) z grzeszników, zapominając, że w takim Kościele uobecnia się Chrystus. Według ojca NELLO CIPRIANIEGO, teologa z Instytutu Patrystycznego Augustinianum w Rzymie, cała ta historia może nas wiele nauczyć...

Giuseppe Bolis


Kościół. 16 maja 2010

> Lud, Piotr i ja

W odpowiedzi na rzucone wyzwanie wyjechali nocą, przybyli z daleka. Cały dzień spędzili w podróży dla kilkunastu minut gestu. Wszyscy (dwieście tysięcy osób) pospieszyli pod to okno, by oczekiwać na Regina Coeli z Benedyktem XVI. Oto kronika wydarzeń z Placu przepełnionego cichą wspólnotą oraz kilka opowieści tych, którzy w tym tłumie poczuli się przygarnięci.

Alessandra Stoppa


Kościół

> Radosny przyjaciel i starożytny król

Tylko z tego może powstać lud: nie z teologii albo z filozofii, nie z analiz, ale z tego, co się wydarza, wydarza się teraz.

Luca Doninelli


Polityka. Marcos Zerbini

> Ktoś Inny posługuje się nami po to, by budować

Zajmuje się polityką za Oceanem, w realiach bardzo różnych od naszych. Wyzwanie jednak jest takie samo: czy można służyć wspólnemu dobru? MARCOS ZERBINI, deputowany do Parlamentu San Paolo, opowiada nam o swoim zaangażowaniu i o pragnieniu zbudowania bardziej sprawiedliwego społeczeństwa. Pragnieniu, które stało się odkryciem miłości, którą jesteś darzony: „Kim jesteś, Ty, który posługujesz się moją małością?”

Marco Montrasi


O kapłaństwie

> Przede wszystkim autentycznie ludzcy

Publikujemy artykuł księdza Carróna, który ukazał się 9 czerwca 2010 roku na łamach „L’Osservatore Romano” w związku z zakończeniem Roku Kapłańskiego.

ks. Julián Carrón


O kapłaństwie

> Pogłębiając relację z Chrystusem

27 marca 2010 roku, w ramach cyklu „Wielkopostnych wykładów otwartych”, zorganizowanych przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego, pod wspólnym tytułem „O kapłaństwie dziś”, odbyła się dyskusja panelowa w formie dialogu osób świeckich z duchownymi.

Gabriela Cyrys


Wspomnienia. Ksiądz Zdzisław Seremak

> Świąteczny dzień

22 maja minęła 19. rocznica śmierci księdza Zdzisława Seremaka, pierwszego odpowiedzialnego za ruch Komunia i Wyzwolenie w Polsce. Z tej okazji 16 maja w rodzinnym Miliczu została odprawiona Msza św. o spokój duszy księdza Zdzisława. Jak co roku, nie zabrakło także wspólnej modlitwy przy jego grobie oraz spotkania w gronie rodziny i przyjaciół z Ruchu.


Życie CL. Młodzież Uczniowska

> Twarze spragnione rzeczywistości

„Znosić życie to to samo, co umrzeć” – napisała pewna dziewczyna do swojego nauczyciela. To tak, jakby krzyczała: „Chcę być szczęśliwa”. Ale czy można tak żyć, po ludzku, w wieku szesnastu lat Postanowiliśmy sprawdzić, co się dzieje w świecie uczniów. Co odkryliśmy? Dziesiątki historii, faktów, spojrzeń, pajęczynę relacji, opowiadającą o młodych, którzy zaczęli brać na poważnie swoje życie. Życie, którym dla Stefano jest podręcznik do geografii, a dla Tatiany – śmierć przyjaciela. Oto relacja o pewnej przyjaźni, która przywraca oddech życiu.

Paolo Perego


Życie CL

> „W ten sposób wyłania się ich serce”

Od wzruszenia po wychowawcze zadanie. Oto jak zmieniają się również nauczyciele.

Paolo Perego


Zakładka. Lektura miesiąca

> Chóry z „Opoki”. Piękno Kościoła (i Jego ciała)

Alessandro Banfi i Riccardo Bonacina


Film

> Na wakacje i nie tylko


Wywiad

> Z jakiego życia rodzi się Komunia i Wyzwolenie?

Wywiad z ks. Luigi Giussanim przeprowadzony przez Giorgio Sarco w maju 1979 r. Część druga.

Giorgio Sarco


Dodatek Online. O kapłaństwie

> Czego oczekuję od współczesnego kapłana?

Gabriela Cyrys


Dodatek Online. Młodzież Uczniowska

> Czym jest Gioventù Studentesca

Tekst księdza Luigi Giussaniego z 1964 r.


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją