Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2010 > maj / czerwiec

Ślady, numer 3 / 2010 (maj / czerwiec)

O kapłaństwie

Pogłębiając relację z Chrystusem

27 marca 2010 roku, w ramach cyklu „Wielkopostnych wykładów otwartych”, zorganizowanych przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego, pod wspólnym tytułem „O kapłaństwie dziś”, odbyła się dyskusja panelowa w formie dialogu osób świeckich z duchownymi.

Gabriela Cyrys


Wprowadzeniem do dyskusji były kilkuminutowe wystąpienia osób reprezentujących różne środowiska. Doktor Piotr Feusette z Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu reprezentował środowisko lekarzy; profesor Marek Tukiendorf, prorektor Politechniki Opolskiej – środowisko naukowców; Krzysztof Zyzik, redaktor naczelny „Nowej Trybuny Opolskiej” – media; a ja – jako osoba należąca do ruchu Komunia i Wyzwolenie – „środowisko” ruchów kościelnych. Nasze wypowiedzi podsumował ksiądz profesor Stanisław Rabiej, dziekan Wydziału Teologicznego UO. Następnie pytania mogły zadawać lub podzielić się własną refleksją na temat swoich oczekiwań wobec kapłanów osoby spośród publiczności.

W swoim wprowadzeniu powiedziałam między innymi: „Oczekuję od kapłana tego, by przede wszystkim on sam pozwolił się wychowywać, pogłębiając ciągle swoją relację z Chrystusem, bo sposób, w jaki kapłan staje wobec okoliczności życia, uwidacznia to, co kocha on najbardziej i co jest dla niego najdroższe. Niech jego zainteresowanie sobą samym, miłość do siebie, realizowana w relacji do Chrystusa, będzie zachętą dla innych do zainteresowania się swoim człowieczeństwem i swoją relacją z Bogiem i bliźnimi”. Dodałam także: „Oczekiwania wobec kapłana związane są ściśle z pragnieniami serca każdego człowieka, który chce odkryć, poznać prawdziwy sens swojego życia, smak życia; który chce żyć pięknie i intensywnie; i który, już tu na ziemi, może doświadczyć owego ewangelicznego «stokroć więcej»”.

Podczas dyskusji jedną z poruszonych kwestii było pytanie o niekonwencjonalne metody ewangelizacji. Próbując odpowiedzieć na nie, podzieliłam się refleksją o tym, że okoliczności życia same podsuwają nam pomysły, jak dzielić się wiarą, jak prowokować siebie i innych do odkrywania najgłębszych pragnień serca, tak aby chcieć żyć, także w codzienności, relacją z Chrystusem. Ksiądz Giussani był prekursorem nowoczesnych metod ewangelizacji, począwszy od momentu, kiedy przekroczył próg liceum Bercheta. Zachęcał młodych do odkrywania piękna w muzyce, w literaturze, w przyjaźni, w górskich wędrówkach. . . Prawdziwego piękna, które otwiera na spotkanie z Bogiem, które prowokuje do tego, aby wypatrywać tego piękna w codzienności. Tak też rozpoczęła się historia naszego Ruchu, w której dziś uczestniczymy. . .

Wspólna rozmowa o kapłaństwie w Roku Kapłańskim, ogłoszonym przez Benedykta XVI, zakończyła się wyrażeniem nadziei, że dalszy dialog na temat wzajemnych oczekiwań kapłanów i osób świeckich będzie kontynuowany, bo jest to kwestia ważna dla nas wszystkich.

Wszystkie tegoroczne wykłady niniejszego cyklu ukazały się w publikacji zatytułowanej O kapłaństwie dziś, przygotowanej przez Redakcję Wydawnictw WT UO.

* Pełny tekst mojego wystąpienia dostępny jest na stronie internetowej www.cl.opoka.org.pl.


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją