Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2017 > wrzesień / październik

Strona Pierwsza

> Na początku tak nie było!

Notatki z wystąpienia Davide Prosperiego i księdza Juliána Carróna podczas Dnia Inauguracji Roku Pracy dla Dorosłych i Studentów CL Mediolanum Forum, Assago (Mediolan), 30 września 2017

KS. JULIÁN CARRÓN


Od Redakcji

> Wyostrzyć spojrzenie


Listy

> Ktoś mnie tu chciał...


Pierwszy Plan. Meeting

> Czujne oczekiwanie

Tydzień służący „wyostrzeniu spojrzenia”. Sugestie i szlaki prowadzące przez to, co wydarzyło się w Rimini: jakie dziedzictwo otrzymujesz? I w jaki sposób staje się ono „twoje”? Oto „żywe odpowiedzi” z Meetingu.

Alessandra Stoppa


Pierwszy Plan. Przesłanie Papieża

> „Jedyny sposób: odnowić «pierwszą Miłość»”

List kardynała Pietra Parolina napisany w imieniu Ojca Świętego, skierowany do biskupa Rimini Francesco Lambrasiego z okazji 38. edycji Meetingu.


Pierwszy Plan. Sztuka

> Warhol, Eneasz i sztuka otwierania umysłu

Sztuka współczesna powróciła na Meeting. Z nowymi dziełami – arcydzieło. Oraz wiele niespodzianek.

Davide Dall’Ombra


Pierwszy Plan. Tytuł

> Dziedzictwo będzie mogło być dla wszystkich

Fragmenty wykładu arcybiskupa Pierbattisty Pizzaballi, poświęconego zdaniu z Fausta Goethego.

abp Pierpattista Pizaballa


Pierwszy Plan. Wystąpienie

> Odwaga bycia wolnymi, ponieważ jesteśmy dziećmi

Ostatniego dnia Meetingu głos zabrał Sekretarz Stanu. Kilka fragmentów jego wystąpienia.

kard. Pietro Parolin


Pierwszy Plan. Wolontariusze

> „Szè”, łódź i przyjaźń, która doprowadziła go aż tutaj

Cheikh, „Szè”, jak się czyta, ma 24 lata i pochodzi z Senegalu, gdzie pozostawił mamę i rodzinę. I pochował swojego tatę. Jedna z tysięcy dusz, które w ostatnich latach dobiły do włoskich wybrzeży. Centra pomocy dla uchodźców, rozmowy, pozwolenia… „Dzisiaj pracuję dla spółdzielni pracy w Varese. Uprawiamy owoce w publicznym ogrodzie w centrum i zanosimy je do Banku Żywności w mieście”.

Paolo Perego


Pierwszy Plan. Ziemia Święta

> Kustodia naszej historii

Od wystawy poświęconej Ziemi Świętej do ojca Pattona – podróż przez osiem wieków związanych z jednym faktem: „Pamięcią”.

Andrea Avveduto


Gest charytatywny. Małopolskie Hospicjum dla dzieci

> Wolontariat, który dodaje skrzydeł!

Małopolskie Hospicjum dla Dzieci działa od 11 lat. Przez cały ten czas swoją opieką objęło już grupę ponad 250 rodzin nieuleczalnie chorych dzieci w całej Małopolsce. Od 2016 roku prowadzi także pierwsze w Polsce Centrum Opieki Wyręczającej dla Przewlekle i Nieuleczalnie Chorych Dzieci im. Hanny Chrzanowskiej. Nie mogłoby jednak działać bez wsparcia ogromnej grupy osób o wielkich sercach i jeszcze większej wrażliwości – wolontariuszy Hospicjum.

Wojciech Glac


Gest charytatywny. Świadectwa

> Odkurzanie serca i inne...

Ponad trzydzieści lat temu, kiedy zaczęła się moja historia z „pomaganiem potrzebującym”, jedynym punktem wyjścia i moim celem było pragnienie niesienia pomocy i realizowanie społecznej sprawiedliwości – na zasadzie: „Ten, kto ma, powinien podzielić się z tym, który nie ma”.


Szkoła

> „Ja” wchodzi na katedrę

Miliony uczniów powracają do klas. Co takiego (i kto) na nich czeka? W czasie epokowej przemiany, która ogarnia całe społeczeństwo, młodzi są na nią najbardziej narażeni. Ale system wychowawczy wydaje się nie dotrzymywać kroku. Pomiędzy są nauczyciele wezwani do tego, by być protagonistami. Ponieważ nie wystarcza już „uczenie tego, co robić”.

Paolo Perego


Szkoła. Viterbo 1977

> „Słowa Giussaniego napisane dla mnie”

W 1977 roku założyciel CL nawoływał nauczycieli CL do wypełniania zadania „komunikowania siebie, a nie teorii”. Czwórka młodych nauczycieli konfrontuje się dzisiaj z jego słowami.

Paola Bergamini


Praca. Młodzi

> Ach, znowu ta praca!

Dlaczego jest tak ważna? Jak się w niej spełnić? Co wytrzymuje próbę „poniedziałkowego poranka”? Praca otwiera wiele pytań dotyczących życia, przed tym, kto ją posiada i kto jej poszukuje. Opowiada o tym kilkoro młodych ludzi; podczas Meetingu w Rimini podjęli oni drogę „rozbrajającą” mechanizmy, w których grzęźnie doświadczenie każdego dnia.

Paolo Perego


Praca. Maria Rosalia Natale

> Poddani pod dyskusję

Jak można wzrastać w każdej sytuacji? Rozmowa z MARIĄ ROSARIĄ NATALE, doradcą biznesowym.

Davide Perillo


Kościół. Meksyk

> Na wyspie żywych

Postanowił zamieszkać w celi wraz z więźniami. Następnie tak jak oni doświadczył odosobnienia. „Był to moment, w którym najwięcej się nauczyłem”. Spotkaliśmy się z jezuitą, ojcem MARIO PICECHEM, kapelanem więzienia o podwyższonym stopniu bezpieczeństwa na Islas Marías w Meksyku.

Victor Vorrath


Życie CL. Międzynarodowe Spotkanie Odpowiedzialnych

> Stojący u drzwi

277 osób z 52 krajów u podnóży Dolomitów. MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE ODPOWIEDZIALNYCH. Okazja do tego, by znów opowiedzieć sobie, w wielkiej wolności, o tym, w jakim punkcie drogi się znajdujemy. I ponownie dotrzeć do tego, co ją zapoczątkowało. Prosząc, tak jak Bezimienny, by to znów wydarzyło się na nowo.

Luca Fiore


Życie CL. Ekipy CLU

> Życie śpiewa

Niektórzy są na pierwszym roku, inni wkrótce będą się bronić. EKIPY STUDENCKIE z księdzem Juliánem Carrónem i ponad 400 młodymi z całych Włoch i z zagranicy. Pytania, nuda, problemy i piękno, życie w ateneum… Oraz profesorzy, którzy uczą się od nich przeźroczystości.

Paola Bergamini


Świadkowie. Dubaj

> Głos na pustyni

Urodził się w Dubaju, gdzie obowiązuje zakaz dokonywania aborcji za wyjątkiem przypadku patologii płodu. Historia GIACOMO AVALLONE, który przeżył osiem godzin, „mówiąc” wszystkim o tym, czym jest życie. Jego mama napisała dziennik, opowiadający o drodze, jaką przeszli.

Alessandra Stoppa


Kultura. Paul Mariani

> W wersach przyjaciela

Amerykański poeta i krytyk PAUL MARIANI opowiada o intensywnym „współistnieniu” z XIX- i XX-wiecznymi autorami, którym poświęcił swoje studia. A uczynił to podczas wakacji jednej ze wspólnot CL. Gdzie niespodziewanie w pewnym momencie przestał udzielać odpowiedzi i zaczął pytać.

Mattia Ferraresi


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją