Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2014 > wrzesień / październik

Strona Pierwsza

> Nie ma mnie, kiedy nie ma ciebie

Zapis z wystąpień Davide Prosperiego i księdza Juliána Carróna podczas Dnia Inauguracji Roku Pracy dla dorosłych i studentów CL Mediolanum Forum, Assago (Mediolan), 27 września 2014 r.


Od Redakcji

> Stopnie i droga

Był październik 1954 rok, gdy młody kapłan, który dopiero co zarzucił obiecującą karierę teologa w seminarium w Venegono, wchodził po stopniach mediolańskiego liceum Bercheta. Miał serce „całe nabrzmiałe od myśli, że Chrystus jest wszystkim dla życia człowieka, jest sercem ludzkiego życia”, oraz entuzjazm wypływający z pragnienia: „Pomóc młodym na nowo odkryć granice rzeczywistej wiary”.


Listy

> „Jestem tu, by zobaczyć zwyciężającego Chrystusa" i inne...


Pierwszy Plan. Biskup Tomasi

> Wojna i pokój

„Świat o krok od światowego konfliktu prowadzonego w częściach”. Arcybiskup Silvano Maria Tomasi, stały obserwator przy ONZ w Genewie, wyjaśnia, o co prosi Papież

Luca Fiore


Pierwszy Plan. Homs

> „Odbudujemy Syrię, ucząc się od ojca Fransa"

Jezuita ZIAD HILAL opowiada o życiu w Homs: „Bombardowania zmieniają wiele rzeczy, ale nie dotykają istoty wiary”

Luca Fiore


Meeting. Świadkowie

> Protagoniści z peryferii

Luca Fiore


Meeting. Irak

> „Od trzech miesięcy z Mosulu nie płyną modlitwy. Dlaczego?"

Porwania, zabójstwa, ścięcia. Tegoroczne lato w Iraku to lato horrorów. Było to lato litery „n” od słowa „nazarejczycy”, wypisywanej na domach chrześcijan w Mosulu, znaku upokorzenia.


Meeting. Syria

> „W Aleppo widziałem wiernych przebaczających terrorystom"

Terroryści z Państwa Islamskiego znajdują się 20 kilometrów od Aleppo. Biskup Georges Abou Khazen, wikariusz apostolski w tym syryjskim mieście, nie kryje lęku przed ich powrotem.


Meeting. Ziemia Święta

> „Zło nie może być ostatnim słowem”

Na Meeting ojciec PIERBATTISTA PIZZABALLA, kustosz Ziemi Świętej, przywiózł to, co sam nazwał „odkupionym spojrzeniem” na tragedie rozgrywające się na Środkowym Wschodzie.


Meeting. Przesłanie

> „Chrześcijanin nie boi się oddalić"

Fragmenty przesłania Ojca Świętego na XXXV Meeting Przyjaźni między Narodami.

papież Franciszek


Meeting. Ukraina

> „Jak wspaniale byłoby, gdyby Ojciec Święty przyjechał do Kijowa"

Constantin Sigov z Kijowa, prawosławny filozof i wydawca, intelektualista wyróżniający się podczas rewolucji mającej miejsce ostatniej zimy, opowiadał o tym, jak dzisiaj wolontariusze z Majdanu są zaangażowani w niesienie pomocy uchodźcom na wschodzie kraju. Oraz o tym, jak doświadczenie ostatnich miesięcy zmieniło jego sposób bycia chrześcijaninem.


Meeting. Ksiądz Julián Carrón

> „Bóg nigdy nie przestaje nas szukać"

Fragmenty wywiadu udzielonego podczas Meetingu (z tracce.it).

Paolo Perego


Synod. O rodzinie

> Konsekwencje pięknej miłości

W dniach 5–19 października biskupi z całego świata zebrali się w Rzymie, by rozmawiać o rodzinie. W przyszłym roku odbędzie się kolejne spotkanie na ten sam temat. Dlaczego tak bardzo leży on na sercu Papieżowi? I o co – oprócz kwestii moralnych i doktrynalnych – toczy się gra? Zapytaliśmy o to kardynała ANGELO SCOLĘ, który odpowiada, wychodząc od faktu: „Życie jest odpowiedzią”.

Davide Perillo


Synod. Z Watykanu

> Fotografia rodziny i droga Franciszka

„Widzieć ludzi takimi, jakimi są, i znaleźć odpowiedź na ich cierpienia”. Oto serce synodu.

Andrea Tornielli


Peryferie

> Pamiętnik lekarza. „Ale gdzie ty jesteś?"

Ma na imię Valentina, jest ginekologiem, prowadziła badania w Anglii, ostatecznie przyszło jej pracować w roli konsultanta w przychodniach i ambulatoriach. A przez to mieć do czynienia z realnymi problemami, o których dyskutuje się nieustannie: pigułka wczesnoporonna, sztuczne zapłodnienie, seks. „Myślałam, że wystarczy znać doktrynę. A tymczasem…” Oto, co odkrywa, podejmując wyzwanie rzucone przez Papieża.

Davide Perillo


Jubileusz. 60 lat

> Piękna droga

Myśl przewodnia jest uniwersalna: „Zwykłe osoby wiodące zwykłe życie, które akcentują cztery zasadnicze sprawy w życiu”. Autorzy filmu przygotowanego z okazji jubileuszu Ruchu opowiadają o trwającej rok przygodzie. Oraz o kulisach kręcenia zdjęć.

Paola Bergamini


Jubileusz

> Skąd pomysł. Bracia Scott i początek naszej podróży

Przyznaję się, że odgapiłem pomysł. Jakiś czas temu mój syn, jeden z tych „zawsze on-line”, zasygnalizował mi film Life in a Day (Dzień z życia), 90 minut nakręconych przez braci Scott (tych od Łowcy androidów i Helikoptera w ogniu – nie wiem, czy wiadomo, o co chodzi), powstałych w oparciu o tysiące krótkich filmów wideo nadesłanych z całego świata.

Roberto Fontolan


Życie CL. Biografia

> Tych dwunastu towarzyszy drogi

Rok prezentacji i niekończący się ciąg spotkań, historii, niespodzianek… Alberto Savorana opowiada o włoskim tournée swojej książki Vita di don Giussani („Życie księdza Giussaniego”) oraz wyjaśnia, dlaczego od lewicowego burmistrza po nieznajomą, która „nie znalazła się tam przypadkowo” (poprzez urzędników sądowych, dziennikarzy, przedsiębiorców i wielu innych), poznaje tylu ludzi, którzy chcą „wędrować razem”.

Davide Perillo


La Thuile. Spotkanie Odpowiedzialnych

> Nielogiczna radość

„Nie ma mnie, kiedy nie ma ciebie”. O kim możemy tak powiedzieć? Pytania i doświadczenia ze spotkania odpowiedzialnych w Ruchu z 71 krajów. W temacie także wyzwania rzucane przez świat, w którym dokonują się szybkie przemiany. Oraz metoda Boga, który wciąż stawia wszystko na wolność.

Paola Bergamini


Bractwo CL. Rocznica

> Braterstwo w Jezusie Chrystusie

W bieżącym roku mija 10. rocznica powstania śląsko-krakowskiej grupki Bractwa CL. Z tej okazji 28 września w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach członkowie grupy spotkali się na dziękczynnej Eucharystii. Odprawił ją opiekun duchowy grupy ksiądz Joachim Waloszek. Poniżej przytaczamy wygłoszoną podczas Mszy św. homilię.

ks. Joachim Waloszek


Kościół. Paweł VI

> Nowa droga

19 października, na zakończenie synodu poświęconego rodzinie, został beatyfikowany papież Paweł VI. Biskup ENNIO APECITI, odpowiedzialny za procesy kanonizacyjne w diecezji mediolańskiej, prezentuje nam postać pod wieloma względami nierozumianą. Sobór, wystąpienie przed ONZ, encykliki, przypadek Alda Mora… Jak stawił czoła jednemu z najdramatyczniejszych momentów w historii Kościoła? „Był zakochany w Chrystusie”.

Stefano Filippi


Kultura. Rocznica

> Życie Péguy`ego (pełne nieczystości i nieskończoności)

Takie było jego życie. „Zawsze mówił tylko i wyłącznie o tym, co przeżywał”. W setną rocznicę śmierci przedstawiamy portret francuskiego geniusza w świetle jednego słowa: doświadczenie, które akceptuje się takim, jakim ono jest, ponieważ „buntuje sie przeciwko jakiejkolwiek analizie”

Pigi Colognesi


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją