Ślady
>
Archiwum
>
2014
>
wrzesieĹ / paĹşdziernik
|
||
Ślady, numer 5 / 2014 (wrzesieĹ / paĹşdziernik) Meeting. Syria âW Aleppo widziaĹem wiernych przebaczajÄ cych terrorystom" TerroryĹci z PaĹstwa Islamskiego znajdujÄ siÄ 20 kilometrĂłw od Aleppo. Biskup Georges Abou Khazen, wikariusz apostolski w tym syryjskim mieĹcie, nie kryje lÄku przed ich powrotem. SiejÄ oni postrach poĹrĂłd chrzeĹcijan i muzuĹmanĂłw. MiesiÄ ce oblÄĹźenia, bez wody i elektrycznoĹci. Kilka tygodni temu wojsko w Damaszku umoĹźliwiĹo utworzenie korytarza humanitarnego. SpotkaliĹmy biskupa Georgesa na Meetingu, gdzie byĹ jednym z goĹci.
Jak Ĺźyje siÄ dzisiaj w Aleppo? Dzisiaj docierajÄ tu ĹźywnoĹÄ, paliwo i lekarstwa. Ludzie nie majÄ jednak pracy i jedynym sposobem otrzymania wsparcia jest oferowana przez nas pomoc. Jedzenie, odzieĹź i caĹa reszta.
Jaki byĹ najtrudniejszy moment? Przez ponad miesiÄ c brakowaĹo wody. IslamiĹci zniszczyli wodociÄ gi, kanalizacjÄ i trakcjÄ elektrycznÄ .
Jak przeĹźyliĹcie? Mamy wiele studni, przede wszystkim przy koĹcioĹach i meczetach. Ludzie przychodzili do nas po wodÄ. Problemem byĹ transport kanistrĂłw czasem na piÄ te albo na szĂłste piÄtro. Dla rodzin z dzieÄmi i osĂłb starszych byĹo to naprawdÄ trudne.
Jak reaguje wasza chrzeĹcijaĹska wspĂłlnota? MoĹźe siÄ to wydawaÄ niemoĹźliwe, ale chrzeĹcijanie odkrywajÄ gĹÄbiej swojÄ wiarÄ. I doprawdy wzrusza mnie to. MĂłwiÄ : âJesteĹmy dzieÄmi mÄczennikĂłw, nasi ojcowie oddali Ĺźycie za wiarÄ, i my takĹźe jesteĹmy gotowi to zrobiÄâ. Ale nie tylko: takĹźe w swoim ubĂłstwie setki mĹodych ludzi przyjmuje uchodĹşcĂłw przybywajÄ cych do miasta. Przybyli takĹźe muzuĹmanie z miejsc, w ktĂłrych nie ma chrzeĹcijan. ByĹ to dla nich pierwszy kontakt z nami, chrzeĹcijanami. Gdy zobaczyli, co dla nich robimy, zaczÄli mĂłwiÄ: âNie przypuszczaliĹmy, Ĺźe tacy jesteĹcieâ. To jest oblicze chrzeĹcijaĹskiej caritas, ktĂłra moĹźe byÄ fundamentem wspĂłĹdzielenia Ĺźycia, kiedy to wszystko siÄ skoĹczy.
Tymczasem jednak PaĹstwo Islamskie znajduje siÄ w odlegĹoĹci kilku kilometrĂłw, nie bojÄ siÄ? NiektĂłrzy mĂłwiÄ nawet: âNie boimy siÄ umrzeÄ, gdyby jednak musiaĹo siÄ to staÄ, modlimy siÄ, by umrzeÄ w caĹoĹciâŚâ. MĂłwiÄ tak, poniewaĹź widzieli na wĹasne oczy rozszarpane ciaĹa wielu osĂłb, ktĂłre zginÄĹy od bomb.
Czy jest coĹ, co jest pokrzepieniem dla Waszej Eminencji? Przede wszystkim wiara i miĹoĹÄ tych ludzi. WzruszajÄ ce jest to, co mĂłwiÄ o przebaczeniu.
O przebaczeniu? Przebaczenie dla ekstremistĂłw z PaĹstwa Islamskiego? Tak, dla ekstremistĂłw, ale wczeĹniej rĂłwnieĹź dla innych grup fundamentalistĂłw, ktĂłrzy byli przed nimi. ModlÄ siÄ o to, by Pan ich nawrĂłciĹ⌠To niewiarygodne! JeĹli Pan ocali KoĹcióŠi kraj, ocali nas za sprawÄ wiary tych ludzi.
SkÄ d bierze siÄ ta modlitwa? Ĺťyjemy w miejscu bÄdÄ cym kolebkÄ chrzeĹcijaĹstwa. To jest historia tego ludu. To jest chrzeĹcijaĹskie wychowanie. Jest teĹź jednak Ĺaska BoĹźa. Czasem sĹyszy siÄ mĹodych, dzieci i osoby starsze, gdy mĂłwiÄ ci o pewnych sprawach⌠Za kaĹźdym razem usta otwierajÄ mi siÄ ze zdumienia.
Jaki epizod najbardziej uderzyĹ Jego EminencjÄ w tych tygodniach? NiektĂłrzy przyszli do mnie, by mi powiedzieÄ, Ĺźe to, co siÄ wydarza, wydarza siÄ dla naszego oczyszczenia.
Czy jest coĹ, co siÄ powtarza, kiedy Jego Eminencja siÄ boi? Czy sÄ sĹowa, ktĂłre pomagajÄ Jego Eminencji? Pewnego razu zapytaĹem grupÄ dzieci, czym jest wiara. Jeden z przedszkolakĂłw podniĂłsĹ rÄkÄ i udzieliĹ poraĹźajÄ cej odpowiedzi: âWiara? To jest wierzenie Boguâ. Nie w Boga. Wiara we wszystkie sĹowa, jakie On do nas kieruje. I czasem nam mĂłwi: âNie bĂłjcie siÄ, jestem z wami aĹź do koĹca czasĂłwâ. |