Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2014 > marzec / kwiecień

Strona Pierwsza

> Świadectwo i opowiadanie

Notatki z wystąpienia ks. Juliána Carróna podczas Diakonii regionalnej Comunione e Lberazione. Mediolan, 25 lutego 2014 r.


Od Redakcji

> Nowe spojrzenie


Listy

> Jak żyć? i inne


Pierwszy Plan. Guzmán Carriquiry

> W jego ślady

„Co pokazuje nam Bóg? O jaką zmienę nas prosi?” – oto pytania, które stawia każdemu pontyfikat Jorge Mario Bergoglia. Rok po wyborze.

Davide Perillo


Pierwszy Plan. Franciszek i młodzi

> Wywołuje ich, by wyszli z ukrycia i grali w ataku

Chce, by młodzi byli wolni, i wskazuje im drogę (pokazując ją także ojcom).

Giuseppe Frangi


Pierwszy Plan. Watykaniści

> To jest wiadomość, codziennie

Być watykanistą w czasach Franciszka. Papieża posiadającego dar „diagnozowania serca”…

Paola Bergamini


Kanonizacja. Dwóch papieży

> Święci i ojcowie

27 kwietnia Jan XXIII i Jan Paweł II zostali ogłoszeni świętymi. Ich pontyfikaty naznaczyły historię Kościoła i świata. Opowiadają nam o nich ich współpracownicy i przyjaciele.

Włodzimierz Rędzioch


Kanonizacja. Jan Paweł II

> Poruszył świat

Historyczny rzecznik Jana Pawła II zastanawia się, jak i dlaczego jego wiara zmieniła historię.

Alessandro Banfi


Kanonizacja. Jan XXIII

> Na zawsze proboszcz

Nie „dobry papież”, ale papież dobroci. Tradycji, a nie tradycjonalizmu. Biskup Gianni Carzaniga, były dyrektor Fundacji im. Jana XXIII, opowiada o życiu i pontyfikacie Angelo Roncalliego – pasterza przebywającego „pośród ludzi”.

Paola Bergamini


Ukraina. Balansujący kraj

> Kościół pomiędzy

Aneksja Krymu, sankcje nałożone na Moskwę, atmosfera zimnej wojny. Pośród wszystkich niepewności jest jeden stały punkt – w Kijowie zostało posiane ziarno nowego społeczeństwa. Świadectwem tego są nowe relacje między chrześcijanami różnych wyznań. „Ponieważ to, co nas teraz łączy, przeważa nad tym, co nas dzieli”. Widać to po małych i wielkich znakach obecnych w życiu kapłanów, intelektualistów i zwykłych ludzi.

Luca Fiore


Aktualności. Hiszpania

> Twoje istnienie jest dobrem

Rząd Rajoya proponuje zmianę ustawy uznającej prawo do aborcji. Rozpoczyna się smutna i bolesna debata, ponieważ pełna ocenzurowanych i abstrakcyjnych wyobrażeń o kobiecie. „Życie na marginesie rzeczywistości ma swoją cenę”. Poniżej przedstawiamy doświadczenie lokalnej wspólnoty CL, która zapragnęła stawić czoła problemowi bez cenzurowania jakiegokolwiek elementu. Oto, co zrodziło się z tego doświadczenia.

ks. Ignacio Carbajosa Pérez


Rocznica. Ksiądz Giussani

> Odpowiedzialni za dar

Zdumienie spotkaniem musi stać się „nieustannym pytaniem”. Słowa arcybiskupa Mediolanu podczas jednej z prawie dwustu Mszy św. odprawionych na całym świecie w dziewięć lat po śmierci księdza Giussaniego.

kard. Angelo Scola


Kościół. Ziemia Święta

> Jedno święto Paschy

W tym roku katolicy, prawosławni i żydzi obchodzą je w tym samym czasie. W oczekiwaniu na przybycie papieża Franciszka i Bartłomieja I ojciec PIERBATTISTA PIZZABALLA, kustosz Ziemi Świętej, patrzy na ten zbieg terminów z perspektywy wszystkich zawirowań mających miejsce w Jerozolimie.

Martino Cervo


Życie CL. Bractwo

> Wszystko jest jedną i tą samą historią


Życie CL. Tajpej

> W trzech gestach: „Ty – ja – jemy”

Zdjęcie z prawej strony zostało zrobione w Sylwestra 2013 roku, podczas obiadu w jednej z parafii w dystrykcie Tai Shan. Jest to dzień powstania Bractwa CL w Tajpej. Dla niektórych spotkanie z Ruchem było jednocześnie pierwszym orędziem wiary.

Paola Bergamini


Życie CL. Mediolan

> „Żadne tam wciąganie wioseł...”

Spotkanie miało odbyć się w domu rodziców Giorgia w Dergano, w jednej z mediolańskich dzielnic, gdzie dorastali oraz gdzie zrodziła się ich przyjaźń. Zawsze nierozłączni, zawsze razem. Spotkali Ruch, podążając różnymi drogami, jedni wcześniej, drudzy później.

Luca Fiore


Życie CL. Charków

> Prawdziwa rewolucja

„Rosyjskie wiadomości telewizyjne właśnie oznajmiły, że w przeciągu godziny wszyscy przebywający na Majdanie będą musieli go opuścić. Oglądałem telewizję, sprawdzałem strony internetowe. Potem nadszedł ten e-mail”

pod red. P.Bergamini, L. Fiore, A. Stoppy


Rodzina. Londyn

> Początek pewnej historii

Ona podążała za nim, gdy podróżował po Europie w związku z pracą. Piękne małżeństwo (z dwójką dzieci). Kryzys przyszedł zupełnie niespodziewanie. Po spotkaniu Ruchu Ylaine odkrywa jednak pewną rzecz: „Naprawdę jest ktoś, kto kocha mnie taką, jaką jestem”. Zaczyna pragnąć czegoś więcej – chce być wolna. A Stefano zaczyna podążać za nią…

Luca Fiore


Kultura. Szekspir

> „Nawet kiedy cię nie ma, jesteś przy mnie stale”

23 kwietnia 1564 roku przyszedł na świat wielki dramaturg. Jakie pytanie ożywia jego teksty – od najbardziej znanych dzieł po Sonety – czyniąc je aktualnymi? U Szekspira dramat człowieka jest zawsze dramatem poznania – człowiek nie tyle pragnie, co odczuwa potrzebę znaczenia, które przyjdzie i wszystko przemieni.

Fabrizio Sinisi


Fakt

> Codziennie myślę o tamtym dniu

Pielęgniarka, która korzystając z klauzuli sumienia, mogła odmówić uczestniczenia w zabiegach szkodzących ludzkiemu życiu, zostaje skierowana do opieki nad kobietami, które poddały się aborcji. „Czy ty mnie osądzasz?”

Alessandra Stoppa


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją