Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2010 > listopad / grudzień

Od redakcji

> Historyczna sposobność

W miejsce słowa „Od redakcji” proponujemy w tym miesiącu ulotkę napisaną przez hiszpańską wspólnotę CL po wizycie Benedykta XVI w Santiago de Compostela i w Barcelonie. Mowa w niej o Hiszpanii i o Gaudim, jej treść dotyczy jednak nas wszystkich, ponieważ to, co Ojciec Święty powiedział w obliczu okazałości bazyliki Sagrada Familia, jest ważnym krokiem w dialogu prowadzonym z racjami (oraz z rozumem) Zachodu. A także dlatego, że ta zasugerowana nam przez hiszpańskich przyjaciół lektura pokazuje wszystkim, w jaki sposób, podążając za charyzmatem, „sposób, w jaki postrzega wiara” może zawsze stawać się „sposobem postrzegania rzeczywistości”.


Listy

> Świadek Bożej Miłości

i inne...


Jubileusz. 20 lat Fundacji "Ut Unum Sint"

> Dzieło przyjaźni

5 października podczas uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przez kardynała Henryka Gulbinowicza i kapłanów z ruchu Komunia i Wyzwolenie dziękowaliśmy Bogu i ludziom za 20 lat istnienia Fundacji Pomocy Biednym Dzieciom „Ut Unum Sint”.

Danuta Capek


Zaproszenie. Spotkania Małżeńskie

> Coś nie-skończonego

We wrześniu tego roku miałem okazję uczestniczyć w Międzynarodowym Zjeździe Liderów Spotkań Małżeńskich. Podczas jednej ze Mszy św.w czasie kazania biskup Piotr Jarecki powiedział między innymi,że „kiedy mówimy o małżeństwie, nie mówimy o czymś skończonym,ale o czymś, co trwa”.


Zaproszenie. Spotkania Małżeńskie

> Gest prawdy

W listopadzie 2002 roku razem z mężem wzięliśmy udział w rekolekcjach typu „Spotkania Małżeńskie”. Pomysł zrodził się z pragnienia, z odczuwania pewnego braku, ze świadomości, że układające się „pomyślnie” życie rodzinne to za mało, żeby być szczęśliwym; że nie jesteśmy w stanie dać sobie szczęścia sami.


Zaproszenie. Spotkania Małżeńskie

> W perspektywie Nieskończoności

Półtora roku temu mieliśmy okazję uczestniczyć w rekolekcjach typu „Spotkania małżeńskie”. Uczestnictwo w nich było dla nas wielkim dobrodziejstwem, chociażby dlatego, że w naszym piętnastoletnim stażu małżeńskim nie mieliśmy dotąd zbyt wielu okazji pobyć ze sobą sam na sam.


W skrócie. Ze wspólnoty

> Prezentacja Ruchu w Warszawie na Białołęce

Na zaproszenie ojca Mariusza, proboszcza parafii pod wezwaniem św. Mateusza Ewangelisty na warszawskiej Białołęce, odbyła się tam prezentacja ruchu Komunia i Wyzwolenie, na którą złożyły się między innymi świadectwa osób ze wspólnoty warszawskiej.

Jacek Strzałkowski


Pierwszy plan. Boże Narodzenie w Bagdadzie

> Świadkowie przebaczenia

Wielu święta spędzi w domu, nie w kościele. Powód? Nie chcą znów stać się tarczą strzelniczą, chcą uniknąć, w miarę możliwości, ryzyka, że Boże Narodzenie będzie kolejną okazją do męczeńskiej śmierci, rzezią niewiniątek, poprzedzającą 25 grudnia. Człowieka ogarnia smutek na samą myśl o tym, jednak w Bagdadzie, podobnie jak w wielu częściach świata, tak żyją chrześcijanie – na krzyżu. Prześladowani. Poniżani. I zabijani, jak dziesiątki osób, które padły ofiarą ataku na kościół obrządku syryjskiego 31 października, albo jak ci, którzy giną w wyniku aktów przemocy każdego dnia.

Fabrizio Rossi


Pierwszy plan. Chrześcijanie w Iraku

> My, męczennicy z Mosulu

Bomby w kościołach. Straganiarz zamordowany w biały dzień. Setki uciekających rodzin... Reportaż z Iraku, gdzie reakcją na prześladowanie chrześcijan jest obojętność. Wciąż jednak nie brakuje ludzi, którzy postanowili nadal przeżywać tam swoją wiarę.

Monica Maggioni, Gian Micalessin


Aktualności. Haiti - pilna potrzeba

> Od namiotów do cegieł

Po trzęsieniu ziemi – epidemia cholery. Wydawało się już, że będzie można zacząć wszystko od nowa, tymczasem wciąż priorytetem jest po prostu: przeżyć. Wolontariusze AVSI (Stowarzyszenia Wolontariuszy dla Służby Międzynarodowej) w Port-au-Prince opowiadają nam, jak nawet pośród ruin można wznieść solidne podstawy przyszłości i... nadziei.

Paola Ronconi


Wychowanie. Nauczyciel - kim jest?

> Polowanie na racje

„Najpierw trzeba kształtować siebie”. To jest punkt wyjścia. A dojścia? „Samoświadomość”. Sztuka nauczania według Carla Wolfsgrubera, rektora campusu szkół w Mediolanie.

Paola Bergamini


Spotkania. Znak Cateriny

> "Proszę o wszystko"

Minął ponad rok od momentu, kiedy jej córka zachorowała. Były to niezwykle burzliwe miesiące. Opowiedział o nich jej mąż Antonio w książce, która poruszyła bardzo wiele osób. Spotkaliśmy się z Alessandrą Socci, która żyje, czując „nieustanną bliskość” Kościoła, a także dzięki faktowi, który dodaje jej odwagi: „Cate nigdy nie była tak radosna”.

Alessandra Stoppa


Nauka. Mauro Ferrari

> W małym jest wszystko

Zajmuje się rzeczami mikro, co więcej, nano, które są obietnicą wielkich zmian w medycynie. Zmian, które dostrzega już w swoim życiu, wraz z „wydarzającymi się codziennie cudami”. MAURO FERRARI tłumaczy, dlaczego „nie widzimy już znaków” i co wspólnego z przebaczeniem ma praca.

Alessandra Stoppa


Benedykt XVI

> Widzialny znak niewidzialnego Boga

Homilia wygłoszona podczas konsekracji kościoła Sagrada Familia, Barcelona, 7 listopada 2010 r.


Życie CL. Z inauguracji

> Potrzeba nawrócenia

Czym jest nawrócenie siebie do obecnego wydarzenia, do którego jesteśmy zapraszani? Jakie wyzwania musi podejmować dzisiaj nasza wiara?

ks. Jerzy Krawczyk


Życie CL. Modlitwa z Benedyktem XVI

> Stanowisko w sprawie in vitro

Nawrócenie dokonuje się wtedy, gdy rozum i uczucie działają razem jako serce. Tak jak to było z Janem i Andrzejem, którzy ogarnięci łaską spotkania, dali siebie całych, porwani Prawdą, Pięknem, Miłością, która stała się Ciałem i wyszła im naprzeciw. Relatywizm został pokonany. Zaczęli myśleć rozumnie, z sercem otwartym na całą rzeczywistość.

ks. Jerzy Krawczyk


Życie CL. Ukraina

> Dzieci Wschodu

Świadectwa, assemblee oraz pokazy filmów wideo – w Kijowie odbyła się prezentacja Ruchu. A wszystko zaczęło się od spotkania prawosławnego teologa z charyzmatem księdza Giussaniego oraz... od pozostawionego na korytarzu parasola...

Fabrizio Rossi


Życie CL. Aleksander Filonenko

> "Chciałem wiary z krwi i kości"

Jest fizykiem – uczy jednak teologii. Był ateistą – potem jednak zdecydował się ochrzcić, a dziś, będąc wyznawcą prawosławia, robi Szkołę Wspólnoty ze swoimi studentami. Filozof ALEKSANDER FILONENKO wyjaśnia, w jaki sposób odkrył, że chrześcijaństwo „prowadzi do nowego używania rozumu”.

Fabrizio Rossi


Wielcy klasycy. Lew Tołstoj

> Na ty z życiem

Ferwor wojny, praca w polu, zawstydzenie pewnej dziewczyny… Sto lat temu zmarł pisarz, który jako jedyny potrafił z jednakową maestrią opowiadać tak o światowych wydarzeniach, jak o sprawach codziennych. Dzisiaj jeden z jego „kolegów po piórze” opowiada o tym, co prawdopodobnie sprawiło, że Tołstoj stał się największym prozaikiem wszechczasów: „Uchwycił całą naszą nieskończoną potrzebę”.

Luca Doninelli


Kultura. Rafał Wieczyński

> Napisany scenariusz

Na progu Adwentu, 27 listopada, spotkaliśmy się w Opolu na wspólnej modlitwie w łączności z Ojcem Świętym, który w tym samym czasie przewodniczył w bazylice św. Piotra Nieszporom Pierwszej Niedzieli Adwentu i czuwaniu modlitewnemu w intencji każdego poczętego życia. Modlił się z nami wyjątkowy gość, reżyser filmu Popiełuszko. Wolność jest w nas, pan Rafał Wieczyński.

Gabriela Cyrys


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją