Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2012 > maj / czerwiec

Strona Pierwsza

> Punkt źródłowy darmowości

Notatki ze Spotkania Stowarzyszenia „Famiglie per l’Accoglienza” - Mediolan, 19 maja 2012

ks. Julián Carrón


Od Redakcji

> Mamy przed sobą długą drogę

Jako słowo Od Redakcji w tym numerze zamieszczamy list, który ksiądz Julián Carrón, przewodniczący Bractwa Comunione e Liberazione, wysłał do dziennika „La Repubblica”. List został opublikowany na łamach tej gazety 1 maja.

Julián Carrón


Listy

> Konsekwencja żywej obecności i inne...


Listy

> „By poznać samego siebie”

Było ich 6500 osób, przyjechali do Rimini na Rekolekcje GS oraz na Drogę krzyżową. Stanęli wobec nieprzewidywalnego Faktu. Co jednak wydarza się w ich życiu teraz? Oto odpowiedzi. Zdumiewające.


Pierwszy Plan. Kard. Angelo Scola

> Łono dla każdego „ja”

To jest pierwsza „szkoła komunii”. I zasadniczy podmiot gospodarczy. Oczekując na przyjęcie Ojca Świętego w „swoim” Mediolanie, kardynał ANGELO SCOLA wprowadził nas w temat rodziny, proponując jako punkt źródłowy wspólnego życia „efektywną miłość”…

Paolo Perego


Pierwszy Plan. Historie

> Skarb, którego trzeba strzec

Czy to na początku, czy po 40 latach małżeństwa pytanie pozostaje takie samo: po co jesteśmy razem? To nie na bliskości, wspólnych planach, dobrych intencjach, ale na całkowitym darze z siebie opiera się ta relacja. Z miłości do Drugiego. Pięć rodzin opowiada o sobie.

P. Bergamini, A. Leonardi i P. Ronconi


Europa. Grecja

> Za garść euro

Co drugi młody człowiek jest bez pracy. Na place targowe powraca handel wymienny. Następnie złość ludzi, chaos panujący wśród partii… W przeddzień decydującego głosowania podróż do kraju, który będąc korzeniem Europy, decyduje teraz o jej dalszych losach.

Marta F. Ottaviani


Sarajewo

> Dwadzieścia lat później. Niewidzialna wojna

Tragedia, która ogołociła nasze słowa ze znaczenia. Dzisiejsze granice „wytyczone w duszach”. I hymn narodowy, który wciąż nie ma słów. Zastępca dyrektora telewizji Tg5 wspomina przeżyte „na żywo” 44 miesiące oblężenia Sarajewa. I tłumaczy, co pozostało z Bośni i Hercegowiny. A także na czym polegała ówczesna obojętność.

Toni Capuozzo


Meeting. Ponad medycyną

> Stać, bo strzelam: jest ono!

Dzieci, które rodzą się terminalnie chore. Niezwykle cienka granica między eutanazją a zaciekłością. I leczenie otaczające opieką życie, bez względu na to, czy trwa ono trzy minuty, czy trzy miesiące. ELVIRA PARRAVICINI, pracująca w Nowym Jorku lekarz neonatolog, która będzie jednym z gości Meetingu w Rimini (19–25 sierpnia), wyjaśnia, dlaczego w założonym przez siebie pierwszym hospicjum dla noworodków „wydarza się” piękno oraz dlaczego podążając za nim, „nigdy nie popełnia się błędu”.

Alessandra Stoppa


Kościół. Kongres Eucharystyczny

> Z Kafarnaum do Dublina

Kościół na ławie oskarżonych. Katolicy zdezorientowani i wystraszeni. Sentymentalizm i moralizm u władzy. Wydawałoby się, że to najmniej odpowiedni moment (i czas) na zwołanie kościelnego zgromadzenia o międzynarodowym znaczeniu. Tymczasem w kraju, który stał się „laboratorium” sekularyzacji, coś się wydarza. No i ta wystawa, która przybyła z Rimini…

John Waters


Ad vocem

> List do „La Repubbliki”. Zdumienie czy władza?

List księdza Juliána Carróna do „La Repubbliki”. Reakcje, otwarte pytania oraz początek pracy, w wyniku której wyłania się to, co mamy naprawdę najdroższego

Davide Perillo


Ad vocem

> Wielka siła Papieża na kolanach

Pamiętacie? Był rok 2000, trwał Jubileusz. Jan Paweł II zwrócił się z prośbą o przebaczenia grzechów Kościoła. Rozpętują się polemiki, również wśród katolików. A ksiądz Giussani pisze list do „La Repubbliki”. Oto on.

ks. Luigi Giussani


Ad vocem. Waszyngton

> A tymczasem w Waszyngtonie nagradza się (również) księdza Giussaniego

Relacja z przebiegu ceremonii, podczas której Katolicki Uniwersytet Ameryki (The Catholic University of American – CUA) „doktoryzował” z teologii księdza Carróna właśnie w dniach zawieruchy rozpętanej we Włoszech wokół CL.

Chris Bacich


Życie CL. My i śpiew

> Ja śpiewam

Kontynuacja drogi prowadzącej przez doświadczenie muzyczne w życiu Ruchu. Poniżej historie kilku (z wielu) osób, które nie tylko wykonują piosenki, ale je także piszą. Początkujący autorzy i wykonawcy w jednym oraz znani już profesjonaliści.

Paola Ronconi


Konferencja

> Chrześcijaństwo – demokracja – rynek. Demokracja, chrześcijaństwo, rozwój społeczny

8 listopada 2011 roku, w 20-lecie konferencji „Współczesne problemy Polski w świetle katolickiej nauki społecznej”, została zorganizowana konferencja zatytułowana „Chrześcijaństwo – demokracja – rynek”.

Marek Biernacki


Kultura. Rok arcydzieł

> Trzy misteria miłości

Miguel Mañara, Misterium świętych niewiniątek, Zwiastowanie. Sto lat temu Paryż ujrzał trzy wielkie dzieła. Odmienny styl, rytm, akcenty. Ten sam początek jednak – oczywistość pragnienia. Oraz to samo zakończenie – nieoczekiwana odpowiedź, która się wydarza.

Pigi Colognesi


Kultura. Zwiastowanie

> Miłość jako rodzenie człowieczeństwa

Lektura Zwiastowania Paula Claudela

ks. Luigi Giussani


Zakładka

> Zostawić ślady w historii świata. Jak chrześcijanin staje się protagonistą historii?


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją