Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2012 > maj / czerwiec

Ślady, numer 3 / 2012 (maj / czerwiec)

Zakładka

Zostawić ślady w historii świata. Jak chrześcijanin staje się protagonistą historii?


Książka Zostawić ślady w historii świata gromadzi i porządkuje treść propozycji chrześcijańskiego doświadczenia, pojmowanego i przeżywanego zgodnie z charyzmatem ruchu Komunia i Wyzwolenie. Składa się na nią zbiór wypowiedzi księdza Luigiego Giussaniego, wygłoszonych przy różnych okazjach, zwłaszcza podczas rozmów prowadzonych w ostatnich latach z odpowiedzialnymi za Ruch.

Te pogłębione rozważania zostały zebrane i uporządkowane wokół słów-kluczy, które stanowią zasadnicze ślady chrześcijańskiej wędrówki. Najważniejsze stwierdzenie brzmi: chrześcijaństwo to nieprzewidziane i nieprzewidywalne wydarzenie; orędzie o tym, że Tajemnica stała się człowiekiem, zrodzonym z kobiety w konkretnym miejscu i w określonym czasie. Sposób, w jaki Bóg wszedł w relację z człowiekiem, aby go zbawić, jest wydarzeniem, historycznym faktem, nie zaś koncepcją albo nieokreślonym religijnym sentymentem. Sposób ten otwiera ludzki rozum i porusza jego serce w obliczu wyjątkowej, choć w pełni ludzkiej Obecności.

Wydarzenie Chrystusa trwa w historii za pośrednictwem towarzystwa tych, których utożsamia On ze sobą w sakramencie Chrztu. Gest ten wyznacza początek istnienia nowego protagonisty w historii świata. To jest nowe „ja”, którego wymiarem jest przynależność do ściśle określonego historycznego podmiotu: ludu tych, nad którymi „imię Jego zostało wezwane” (por. Jr 14, 9), aktorów pasjonującej walki o potwierdzenie w każdej okoliczności życia Znaczenia, dla którego warto przeżywać wszystko. Jego najbardziej spełnionym obliczem jest miłosierdzie, które zawsze bierze górę, nawet nad najbardziej niegodziwymi historycznymi okolicznościami.

 

Luigi Giussani, Stefano Alberto, Javier Prades

Zostawić ślady w historii świata

Wydawnictwo św. Krzyża

Opole 2011


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją