Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2016 > maj / czerwiec

Od Redakcji

> Nie szukając niczego innego


Listy

> Sympatia otwarta na wszystkich i inne…


Dokument

> Uważni, by nauczyć się jego spojrzenia

Przedstawiamy list księdza Juliána Carróna, skierowany do ruchu Comunione e Liberazione po audiencji u papieża Franciszka, która odbyła się 14 kwietnia, w rok po spotkaniu Ojca Świętego z Ruchem na placu św. Piotra.

ks. Julian Carrón


Światowe Dni Młodzieży. Kraków

> Właściwe miejsce na ŚDM

Miasto świętej Faustyny i świętego Jana Pawła II czeka na Papieża i dwa miliony młodych ludzi. Siostra GAUDIA SKASS, zakonnica z pokolenia JPII, udziela kilku rad temu, kto odwiedzi „stolicę Miłosierdzia”.

Luca Fiore


Światowe Dni Młodzieży. Polecamy

> Wywiad z s. Gaudią Skass "Moje wstąpienie do zakonu to cud"


Pierwszy Plan. Europa

> Wezwanie dla każdego z nas

Dusza Europy. Zadanie Kościoła. I spojrzenie potrafiące dostrzec najgłębszą potrzebę. Oto dlaczego te słowa dotykają wszystkich.

Costantino Esposito


Pierwszy Plan. List

> „Jeśli Wasza Świątobliwość pozwoli, odpowiem w ten sposób…”

Trzy długie procesy zainicjowane po wojnie. „Wspólnota przeznaczenia” wpadła w kryzys. Wielki prawnik (adoptowany Europejczyk) wyjaśnia dlaczego.

Joseph H.H. Weiler


Pierwszy Plan. Polecamy

> Zaczynamy na nowo?

Polityka nie daje już rady. I prosi Papieża o pomoc, by móc rozpocząć na nowo. Niemiecki politolog LUDGER KÜHNHARDT analizuje stan Europy. Przeszkody i możliwości. By zrozumieć, jak pójść drogą wskazaną przez Franciszka.

Luca Fiore


Pierwszy Plan. Polecamy

> Wystąpienie Papieża wygłoszone z okazji przyznania Nagrody Karola Wielkiego

Franciszek


Uchodźcy. Papież na Lesbos

> Człowiek pośród ludzi

Nie mogli uwierzyć: Papież miał przyjechać, by ich odwiedzić. „A tymczasem…” Świadek z pierwszej linii frontu pomocy imigrantom opowiada o oczekiwaniu (i życiu) na wyspie Lesbos. Przed i po tym uścisku.

Paolo Perego


Uchodźcy. Macedonia

> Po drugiej stronie kolczastego drutu

W ostatnich miesiącach reflektory były skierowane na Idomenię oraz na uchodźców w Grecji. Co jednak wydarza się po drugiej stronie granicy? Zdumiewająca inicjatywa małej katolickiej wspólnoty w MACEDONII. Wydarza się, choć świat tego nie widzi, „największy dar” wskazany przez Papieża.

Alessandra Stoppa


Gest charytatywny. Wolontariat

> „Nie dałem, otrzymałem”

Od Bassy w latach 50. po dziś: doświadczenie GESTU CHARYTATYWNEGO angażuje tysiące osób na całym świecie. Zarówno we Francji, jak i w Kazachstanie, w robotniczych dzielnicach albo w więzieniach. By nauczyć się „prawa życia”. Oraz tego, jak bardzo konkretna jest czułość Boga.

Paola Bergamini


Gest charytatywny. Kazachstan

> Gest, który nazywa się „Gianna”

Trwające długie lata, cotygodniowe odwiedziny u przyjaciółki w zakładzie psychiatrycznym w Karagandzie. „To my staliśmy się obiektem czułości”.

Anna Leonardi


Gest charytatywny. Włochy

> To, co możliwe, nie ma granic |

Federico ma talent: potrafi kochać. Wszystko zaczęło się od relacji ze starszą sąsiadką, dzisiaj wraz z innymi niepełnosprawnymi zanosi ubogim jedzenie – i o wiele więcej.

Paola Ronconi


Gest charytatywny. Polecamy

> Sens gestu charytatywnego

Luigi Giussani


Aktualności. Podróż do Aleppo

> Epicentrum pokoju

Kruchy rozejm nie zakończył dramatu miasta. Wciąż padają strzały, brakuje wody i elektryczności. Jednak mimo tego wokół parafii franciszkanów wytworzył się odmienny klimat. Pojechaliśmy, by zobaczyć, co się tam wydarza i dlaczego.

Andrea Avveduto


Społeczeństwo. Akademia CDO

> Pracy człowiek się uczy

Absolwenci wyższych uczelni, dobra praca, a także bardzo wysokie zarobki. A więc wszystko w porządku? „Nie, praca jest procesem wychowawczym”. Historia przedsiębiorcy oraz grupki przyjaciół, którzy pewnego dnia poprosili go o pomoc, pytając, jak przeżywać swoją karierę zawodową.

Paola Bergamini


Rekolekcje. Ojciec Jacques Servais

> W sercu Boga

Jest autorem znanego wywiadu z Benedyktem XVI (cytowanego przez księdza Juliána Carróna w Rimini), który zaskoczył wszystkich ze względu na odniesienia do Kościoła oraz do miłosierdzia. Ojciec JACQUES SERVAIS wyjaśnia, dlaczego emerytowany Papież mówi o „ewolucji dogmatu”. I dlaczego Franciszek…

Roberto Graziotto


Misje. Kuba

> On tu był, jest i będzie

Świadectwo wiary, wielkiej pokory i… ogromnego poczucia humoru. Opowieść o życiu na Kubie księdza ADAMA WIŃSKIEGO z diecezji białostockiej, który na misjach w tym kraju przebywa od roku. Zachęcamy do lektury i modlitwy w jego intencji, ponieważ, jak sam wyznaje, każdy gest przyjaźni i oznaki duchowej bliskości są dla niego bardzo ważne.

ks. Adam Wiński


Rodzina. Amoris laetitia

> Miłość potrafi odnaleźć drogę

Nowość w kościelnym dyskursie. Zaufanie do tęsknoty ludzi. Aż po kluczową koncepcję „rozeznania”, w jaki sposób kształtuje się sumienie. Fragmenty prezentacji arcybiskupa Wiednia, którą Papież zasugerował, by mieć na uwadze podczas lektury adhortacji.

kard. Christoph Schönborn


Rodzina. Świadectwa

> Wciąż coraz więcej

Problemy, osobiste historie, strach przed tym, czy się podoła. Oraz kontekst, w którym zawieranie związku małżeńskiego wydaje się szaleństwem. Potem jednak udaje się „spotkać szczęśliwe osoby”… W ten sposób 10 małżeństw z Carrary (a wraz z nimi także inne) odkryły – jakby się nim zarażając – piękno małżeństwa.

Anna Leonardi


Lektura miesiąca. Miłosierdzie to imię Boga

> Myśl wzięta za rękę

Jeśli potrzeba było jakiegoś dowodu, na ile Jubileusz Miłosierdzia odpowiada na głęboką i rozpowszechnioną pośród ludzi potrzebę miłosierdzia, niezależnie od przynależności, z pewnością jest nią książka-wywiad Andrei Tornielliego z Papieżem.

Giuseppe Frangi


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją