Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2010 > lipiec / sierpień

Strona pierwsza

> Odpowiedzialność: nawrócenie „ja” w obliczu obecnego wydarzenia

Notatki z podsumowania posiedzenia Zgromadzenia Narodowego ruchu Komunia i Wyzwolenie Mediolan, 8 czerwca 2010 r.


Od redakcji

> Jedyna prawdziwa konieczność


Listy

> Śpiewajmy Panu pieśń nową

i inne...


Pierwszy plan. Przed Meetingiem

> Tylko serce poznaje

Zazwyczaj mówimy o nim jak o jakiejś metaforze, nadającej się co najwyżej do przywołania uczuć i odciągnięcia rozumu od (prawdziwego) poznania. Czym jednak naprawdę jest „ta natura, która popycha nas do tego, by pragnąć rzeczy wielkich”?

John Waters


Pierwszy plan. Péter Erdö

> Oto dlaczego Europa może wierzyć

Kryzys finansowy, korzenie Europy, ekumenizm – przed spotkaniem z metropolitą Filaretem kardynał PÉTER ERDÖ tłumaczy nam, jaką rolę odgrywa dzisiaj chrześcijaństwo oraz co sprawia, że nasze „pragnienia są aktualne jak nigdy wcześniej”.

Roberto Fontolan


Pierwszy plan. Edward Nelson

> Popychani ku rzeczom wielkim

Inspiracja, która pochodzi z „tajemniczych źródeł”, pragnienie tworzenia piękna, dążenie do badania głębi – oto „natura człowieka”. Rezultat: wizyta EDWARDA NELSONA, jednego z najwybitniejszych żyjących matematyków, który przyjechał do Włoch na spotkanie ze studentami; była to (również) zapowiedź spotkania, które odbędzie się podczas tegorocznego Meetingu...

Carlo Dignola


Społeczeństwo. Więcej niż aborcja

> Doskonałe życie

Podczas jednego ze swoich koncertów Andrea Bocelli ze sceny podziękował swojej mamie za to, że zdecydowała się go urodzić, pomimo tego, że wiedziała o jego chorobie. Czym naprawdę jest wybór pozostawienia przy życiu dziecka, które nie jest zdrowe? Oto doświadczenie tych, którzy dotarli do wnętrza bolesnej rzeczywistości, i odkryli, że naprawdę żyją, aż po wyznanie: „Wiarę zawdzięczam mojemu dziecku”.

Alessandra Stoppa


Aktualności. Między Wschodem a Zachodem

> W którym kierunku spogląda Turcja

Kryzys w stosunkach z Izraelem, pełna sprzeczności polityka Europy, zabójstwo biskupa Padovese. W czasie, gdy wydaje się, że swoją pozycję umacnia islamska retoryka, odbywam podróż po kraju, który od zawsze był pomostem między różnymi kulturami, dziś natomiast stoi na rozdrożu.

Camille Eid


Aktualności. Mario Mauro

> Spojrzenie z perspektywy europarlamentu. Zastrzeżenia co do wejścia Turcji do Unii Europejskiej

Okupacja Cypru, prawa człowieka oraz prawo do wolności wyznaniowej, nowe sojusze... Mario Mauro wyjaśnia, dlaczego wciąż odległe jest wejście Ankary do Unii Europejskiej.

Davide Perillo


Europa. Grecja

> (Prawdziwa) ludzka potrzeba

Ogrodnik, któremu ze zmartwienia wypadły włosy. Lekarze bez pensji. Dzieci, obawy o przyszłość... Sceny z codziennego życia mieszkańców kraju, w którym kryzys to nie tylko liczby i statystyki, ale cierpienie i osamotnienie. Pośród tych doświadczeń zakwitają tu jednak także kwiaty, kwiaty ludzkich potrzeb.

Paolo Perego


Kościół. ks. Jerzy Popiełuszko

> Błogosławiony naszych czasów

W niedzielę, 6 czerwca przeżywaliśmy niezwykłe wydarzenie: na placu Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki.

Piotr Skwara


Kościół. ks. Józef Tischner

> Solidarność. Dopominając się o wspólne dobro

Byłoby wielkim uproszczeniem postrzeganie Solidarności jedynie w kontekście tego, jaką rolę ruch ten odegrał w obaleniu komunizmu. Solidarność odniosła zwycięstwo nad ideologią marksistowsko-leninowską tylko dlatego, że potrafiła wyzwolić doświadczenie ludzkie w jego autentycznym i całościowym wymiarze, nie wyłączając czynnika religijnego.

Roberto Formigoni


Kościół. Świadectwo

> Pokazać inny świat

w związku z beatyfikacją księdza Jerzego Popiełuszki chciałam się podzielić z Wami kilkoma wspomnieniami o tym nowym Błogosławionym.

Urszula Buczkowska


Kościół. W skrócie

> Synowskie oddanie

19 czerwca w Winowie, małej wiosce położonej niedaleko Opola, odbyło się diecezjalne spotkanie ruchów, wspólnot i stowarzyszeń katolickich z ordynariuszem opolskim biskupem Andrzejem Czają.

Gabriela Cyrys


Życie CL. Szczyrk 2010

> Czyż człowiek, będąc starcem, może się na nowo narodzić?

Zapis podsumowania wakacji ruchu Komunia i Wyzwolenie, Szczyrk, 17 lipca 2010.

ks. Jerzy Krawczyk


Życie CL. Podsumowanie

> Kilka wskazań

Piotr Szular, ks. Jerzy Krawczyk


Życie CL. Kto pyta, nie błądzi

> Skleroza serca

Tomasz Jaworski, ks. Jerzy Krawczyk


Kultura. Santiago de Compostela

> Tutaj zaczyna się moja wędrówka

Prawie 800 kilometrów dzieli Pireneje od Atlantyku, gdzie dotarł święty Jakub, aby dawać świadectwo o Chrystusie. Szacuje się, że w tym roku, który jest Rokiem Jubileuszowym, na pielgrzymkę do jego grobu uda się siedem milionów pątników. My również poszliśmy, odkrywając, że każdy krok jest darem oraz że „jeśli Bóg pragnie dotknąć twego serca, może posłużyć się wszystkim”.

Fabrizio Rossi


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją