Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2014 > listopad / grudzień

Strona Pierwsza

> Gdy brakuje rzeczy oczywistych rodzi się osoba

Zapiski ze spotkania z ks. Juliánem Carrónem na zakończenie Rekolekcji kapłańskich, Pacengo del Garda (Werona), 5 listopada 2014 r.


Od Redakcji

> Dziwna obecność

ks. Luigi Giussani


Listy

> Jedność we wspólnocie i inne...


Dokument

> „Zachowujcie świeżość charyzmatu, szanujcie wolność osób, zawsze dążcie do komunii”

Przemówienie kończące III Światowy Kongres Ruchów Kościelnych i Nowych Wspólnot, który odbył się w Rzymie w dniach 20–22 listopada 2014 r., pod hasłem „Radość Ewangelii to radość misyjna”.

papież Franciszek


Pierwszy Plan. Syria

> Boże Narodzenie w Aleppo

Wojna trwa tutaj już trzeci rok. Ludzie stracili pracę, dom, a wiele osób także swoich najbliższych. Historie chrześcijan, którzy czekają na pokój w Syrii.

Luca Fiore


Pierwszy Plan. Irak

> Abp Nona: „Podtrzymuje mnie radość tego, komu pomagam”

Mieszka w Ebril, od kiedy Państwo Islamskie zajęło jego miasto. Widzi, jak wierni tracą nadzieję. I pomaga im znaleźć dom, zdobyć gaz… „Dzisiaj ważniejsze jest bycie tutaj z nimi niż mówienie słusznych rzeczy”.

Luca Fiore


Pierwszy Plan. Palestyna

> Jakże daleko jest Gaza od betlejemskiej groty

Izraelskie naloty i szariat Hamasu. Chrześcijanie chcieliby spędzić Boże Narodzenie w Miejscach Świętych, ale nie mogą. A jednak…

Andrea Avvenuto


Papież. w Strasburgu

> Europa w odwróconej perspektywie

Portret kontynentu, który nie znajduje się już w centrum. Niebezpieczeństwa. Zadanie chrześcijan. I dwa obrazy: drzewo Rebory, wznoszące się do góry dzięki głęboko zapuszczonym korzeniom, oraz fresk Rafaela, ukazujący ziemię i niebo. W Strasburgu Ojciec Święty przypomniał nam, że stawianie na Unię jest stawianiem na „europejskiego człowieka”. A do przywódców zwrócił się jak do ludzi. Odwracając perspektywę.

Alessandro Banfi


Papież. w Turcji

> Logika drugiego

Bartłomiej I i pocałunek złożony na czole. Modlitwa w meczecie. Słowa skierowane do jazydów wobec prezydenta Erdogana. I ta grupka chrześcijan w Stambule… Migawki z wizyty w Turcji, gdzie zdarzyło się coś, co może zmienić historię.

Marina Ricci


Społeczeństwo. Stany Zjednoczone

> Zaproszenie do domu

Od 20 lat pracuje z osobami starszymi. Od 6 lat odwiedza je w domach w „tyglu narodów” Miami, na przedmieściach i na poddaszach położonych na plaży apartamentów. ENRICO GRUGNETTI, pielęgniarz, który naznaczył swoją obecnością ostatnią MedConference w Nowym Jorku, opowiada o przygodzie, która się rozpoczyna, gdy puka do drzwi pacjentów. Oraz dlaczego stają się oni jego „towarzyszami podróży”.

Alessandra Stoppa


Fakty odpowiadają

> Czego uczy nas nasze rozczarowanie po 25 latach od upadku muru berlińskiego

Kiedyś było to wydarzenie „historyczne”. Dzisiaj wydaje się, że jego znaczenie się rozmyło. Co się stało z tamtą nadzieją?

John Waters


Kościół. Po synodzie

> Rozpoczęta droga

Wielu wprawił w zakłopotanie. W sali obrad i poza nią. Jednak debata na temat duszpasterskich wyzwań rzucanych przez rodzinę nie zakończyła się – prace są w toku i potrwają przynajmniej do przyszłego roku. Ojciec ANTONIO SPADARO, redaktor naczelny czasopisma „Civiltá Cattolica”, wyjaśnia prawdziwą nowość, jaka wyłoniła się z prac, w których brał udział. Oraz ślad, jaki chciał pozostawić na nich Papież.

Davide Perillo


Wspomnienie

> Lorenzo Albacete (1941-2014) „Przeżyłem piękne życie”

Tytuł magistra fizyki (z pracą skonfiskowaną przez CIA) oraz dojrzałe powołanie. Wycieczka z Karolem Wojtyłą oraz rozmowa z Fidelem Castro. Ale również „papamobile” podczas Meetingu, piosenka Cielito lindo, zaśpiewana podczas kongresu… Oraz przyjaźń z księdzem Giussanim, która zmieniła jego życie oraz życie Ruchu w Ameryce. Wspomnienie przyjaciela o człowieku, „który przypominał Chestertona”. I który dla wielu był przede wszystkim ojcem.

Giorgio Vittadini


Wspomnienie

> Wiara jako inteligencja rzeczywistości

List Juliana Carróna z okazji śmierci ks. Lorenzo Albacete

Julian Carrón


Życie CL. Film

> Droga, która wybiega poza ekran

Pod red. Ch. Bacicha, D. Perillo i A. Stoppy


Życie CL. Cremona

> Porażka i stajnia

Widzimy go na początku filmu, jest jeszcze ciemno. Słychać tylko odgłosy stajni. Beppe cytuje z pamięci zdanie księdza Giussaniego, patrząc szeroko otwartymi oczami i wybijając rytm dłonią, łącznie ze znakami przestankowymi: „To jest problem wiary. Dwie kwestie. To wszystko, z czego uczyniony jest świat, pewnego dnia stało się jednym z nas. A kto to spotyka, powinien iść na cały świat i opowiadać o tym wszystkim. Może jednak iść na cały świat i opowiadać o tym wszystkim także tam, gdzie umieścił go Chrystus”. W gumiakach, z kijem w ręku zagania krowy do dojarni. „Kiedy usłyszałem te słowa, poczułem się ocalony”.

Alessandra Stoppa


Życie CL. Nowy Jork

> Modlitwa na torach

Frank Simmonds jest Afroamerykaninem, ma nieco ponad 50 lat oraz raka systemu neuroendokrynnego w zaawansowanym stadium. Wciąż powtarza: „Jeśli ktoś nauczy się, co to jest prawda, poznając moją historię, było warto”. Ma 15 lat, kiedy u jego matki zostaje zdiagnozowany rak. Po jej śmierci dorasta pośród ogromnego buntu przeciwko Bogu, ponieważ jej nie ocalił. W ten sposób zaczyna się jego staczanie.

Chris Bacich


Życie CL. Lizbona

> W domu Pedra

Serce domu Dias da Silva znajduje się tam, za szczebelkami szpitalnego łóżeczka. Dopiero co je zobaczyliśmy na filmie. Kilka sekund wplecionych w sceny najzwyklejszego życia: tata z dwójką małych dzieci w samochodzie, stół do nakrycia, zdjęcie ślubne… I głos mamy, która w pewnym momencie mówi o nim, o Pedro. O „możliwości doświadczania całkowitej zależności od Boga” oraz „przyzwoleniu na to, by to On budował naszą rodzinę”.

Davide Perillo


Życie CL. Besano Brianza

> Jedno, 99 i jedność

Kiedy wieczorem Mario i Gina jedzą kolację, sami we dwoje, po prawie 60 latach pełnego przygód małżeństwa, spoglądają na puste krzesło u szczytu stołu. „Tam, żono, siedzi Jezus” – mówi do niej Mario, staruszek z dziecięcym sercem. Ma 85 lat, jest wysoki, wątły, a ochrypły głos jest zafascynowany opowieścią o całym życiu w pełni pozostawionym Bożej logice.

Alessandra Stoppa


GS

> A ty czego szukasz? „Chcę cieszyć się wszystkim”

Śmierć przyjaciela, miłość, matura. Prawo jazdy… Wielkie i małe życiowe dramaty młodzieży, pośród których, jak opowiadają, wybucha całe ich pragnienie. Czego jednak naprawdę szukają? Podczas Dnia Inauguracji Roku Pracy dla GS ksiądz Julián Carrón zapytał o to pięć tysięcy uczniów. Składając im propozycję bycia towarzyszami drogi.

Paolo Perego


GS. Polska

> Niespokojny duch i niepokój serca

W sobotę 8 listopada w auli przy kościele św. Antoniego w Zdzieszowicach odbyła się retransmisja spotkania młodzieży z księdzem Juliánem Carrónem. Spotkanie to było pewnego rodzaju inauguracją roku szkolnego dla uczniów i odbywało się jednocześnie w dwóch miejscach w Polsce: w Białymstoku i w Zdzieszowicach.

Karolina Bąk


Fakt

> Pod moimi drzwiami

„Gianno, co tam leży pod drzwiami?” Kobieta trzymająca męża pod rękę zatrzymuje się i patrzy. „Wydaje mi się, że to jakiś worek…” Pod portykiem ich domu w dzielnicy QT8 na peryferiach Mediolanu jest ciemno. Gdy podchodzą bliżej, uderza ich zapach alkoholu. To nie worek. Skulony w kłębek na wycieraczce leży człowiek, kilka metrów obok stoi wózek inwalidzki w opłakanym stanie, a na nim wisi kilka siatek.


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją