Ślady
>
Archiwum
>
2014
>
listopad / grudzieĹ
|
||
Ślady, numer 6 / 2014 (listopad / grudzieĹ) Dokument âZachowujcie ĹwieĹźoĹÄ charyzmatu, szanujcie wolnoĹÄ osĂłb, zawsze dÄ Ĺźcie do komuniiâ PrzemĂłwienie koĹczÄ ce III Ĺwiatowy Kongres RuchĂłw KoĹcielnych i Nowych WspĂłlnot, ktĂłry odbyĹ siÄ w Rzymie w dniach 20â22 listopada 2014 r., pod hasĹem âRadoĹÄ Ewangelii to radoĹÄ misyjnaâ. papieĹź Franciszek PrzemĂłwienie koĹczÄ ce III Ĺwiatowy Kongres RuchĂłw KoĹcielnych i Nowych WspĂłlnot, ktĂłry odbyĹ siÄ w Rzymie w dniach 20â22 listopada 2014 r., pod hasĹem âRadoĹÄ Ewangelii to radoĹÄ misyjnaâ.
DzieĹ dobry, drodzy Bracia i Siostry! Z radoĹciÄ witam was na tym kongresie, ktĂłry odbywa siÄ przy wsparciu Papieskiej Rady ds. Ĺwieckich. DziÄkujÄ kardynaĹowi RyĹce, rĂłwnieĹź za jego sĹowa, i biskupowi Clemensowi. Wasza uwaga w tych dniach skupia siÄ na dwĂłch podstawowych elementach Ĺźycia chrzeĹcijaĹskiego: na nawrĂłceniu i na misji. SÄ one ĹciĹle ze sobÄ powiÄ zane. Bowiem bez autentycznego nawrĂłcenia serca i umysĹu nie moĹźna gĹosiÄ Ewangelii, ale jeĹli nie otworzymy siÄ na misjÄ, to nawrĂłcenie jest niemoĹźliwe, a wiara pozostaje jaĹowa. Ruchy i nowe wspĂłlnoty, ktĂłre reprezentujecie, sÄ gotowe do osiÄ gniÄcia dojrzaĹoĹci w KoĹciele, dojrzaĹoĹci, ktĂłra wymaga mÄĹźnej postawy ciÄ gĹego nawracania siÄ, po to, by dÄ Ĺźenie do ewangelizacji byĹo coraz Ĺźywsze i pĹodniejsze. Dlatego pragnÄ udzieliÄ wam kilku wskazĂłwek na waszÄ drogÄ wiary w Ĺźyciu KoĹcioĹa.
1. Przede wszystkim musicie koniecznie zachowaÄ ĹwieĹźoĹÄ charyzmatu: oby siÄ ona nie popsuĹa! ĹwieĹźoĹÄ charyzmatu! W ciÄ gĹym odnawianiu âpierwszej miĹoĹciâ (por. Ap 2, 4). GdyĹź w miarÄ upĹywu czasu roĹnie pokusa ustatkowania siÄ, usztywnienia w bezpiecznych, ale jaĹowych schematach. Pokusa uwiÄzienia Ducha ĹwiÄtego: to jest pokusa! A przecieĹź ârzeczywistoĹÄ jest waĹźniejsza od ideiâ (por. Evangelii gaudium 231â233); o ile pewna instytucjonalizacja charyzmatu jest konieczna dla jego trwania, to nie naleĹźy siÄ ĹudziÄ, Ĺźe zewnÄtrzne struktury zagwarantujÄ dziaĹanie Ducha ĹwiÄtego. NowoĹÄ waszego doĹwiadczenia nie mieĹci siÄ w metodach i formach, choÄ sÄ one waĹźne, lecz w gotowoĹci do odpowiadania z nowym entuzjazmem na wezwanie Pana â to jest ewangeliczna odwaga, ktĂłra pozwoliĹa na powstanie waszych ruchĂłw i wspĂłlnot. JeĹli broni siÄ form i metod dla nich samych, to stajÄ siÄ one ideologiÄ , odlegĹÄ od rzeczywistoĹci, ktĂłra wciÄ Ĺź siÄ zmienia; jeĹli zamkniemy je na nowoĹÄ Ducha ĹwiÄtego, to zduszÄ one charyzmat, ktĂłry powoĹaĹ je do Ĺźycia. WciÄ Ĺź wracajcie do ĹşrĂłdeĹ waszych charyzmatĂłw, a odnajdziecie odwagÄ, by zmierzyÄ siÄ z trudnoĹciami. Wy nie tak uczyliĹcie siÄ duchowoĹci; nie tak stworzyliĹcie instytucjÄ duchowoĹci; nie macie swojej grupki⌠Nie! Ruch! WciÄ Ĺź w drodze, wciÄ Ĺź w ruchu, wciÄ Ĺź otwarci na niespodzianki Boga, ktĂłre sÄ zgodne z pierwszym porywem ruchu, tego podstawowego charyzmatu.
2. Kolejna sprawa dotyczy tego, jak przyjmujemy ludzi naszych czasĂłw i towarzyszymy im â zwĹaszcza mĹodym (por. Evangelii gaudium, 105â106). NaleĹźymy do zranionej ludzkoĹci â musimy to sobie powiedzieÄ! â w ktĂłrej wszystkie oĹrodki wychowawcze, a zwĹaszcza ten najwaĹźniejszy: rodzina, przechodzÄ powaĹźne trudnoĹci, i dzieje siÄ to wĹaĹciwie w kaĹźdym zakÄ tku Ĺwiata. Dzisiejszy czĹowiek przeĹźywa prawdziwe problemy ze swojÄ toĹźsamoĹciÄ , jest mu trudno podejmowaÄ decyzje; dlatego pozwala sobÄ kierowaÄ, przenosi na innych odpowiedzialnoĹÄ za podejmowanie waĹźnych Ĺźyciowych decyzji. Trzeba oprzeÄ siÄ pokusie zastÄpowania wolnoĹci innych osĂłb, kierowania nimi, nie czekajÄ c, aĹź naprawdÄ dojrzejÄ . KaĹźda osoba ma wĹasny czas, pokonuje wĹasnÄ drogÄ i musimy jej w tej drodze towarzyszyÄ. PostÄp moralny albo duchowy, opierajÄ cy siÄ na niedojrzaĹoĹci ludzi, jest tylko sukcesem pozornym, skazanym na poraĹźkÄ. Lepiej, by byĹo nas maĹo, ale byĹmy kroczyli naprzĂłd, nie szukajÄ c widowiska! ChrzeĹcijaĹskie wychowanie wymaga cierpliwego towarzyszenia, kiedy potrafimy poczekaÄ, aĹź przyjdzie czas drugiej osoby; tak postÄpuje z kaĹźdym z nas Pan: Pan jest wobec nas cierpliwy! CierpliwoĹÄ jest jedynÄ drogÄ prawdziwej miĹoĹci, ktĂłra pozwoli doprowadziÄ drugich do szczerej relacji z Panem.
3. Trzecia wskazĂłwka: nie zapominajcie, Ĺźe dobrem najcenniejszym, pieczÄciÄ Ducha ĹwiÄtego, jest komunia. Jest to najwiÄksza Ĺaska, jakÄ Jezus zdobyĹ na KrzyĹźu, Ĺaska, o ktĂłrÄ po Zmartwychwstaniu prosi wciÄ Ĺź dla kaĹźdego z nas, pokazujÄ c Ojcu chwalebne rany: âJak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby Ĺwiat uwierzyĹ, ĹźeĹ Ty Mnie posĹaĹâ (J 17, 21). Aby Ĺwiat uwierzyĹ, Ĺźe Jezus jest Panem, wystarczy, Ĺźeby widziaĹ jednoĹÄ pomiÄdzy chrzeĹcijanami; ale jeĹli widaÄ podziaĹy, rywalizacjÄ, zĹorzeczenie, terroryzm gadatliwoĹci, wybaczcie⌠JeĹli to widaÄ, niezaleĹźnie od przyczyny, to jak moĹźna ewangelizowaÄ? Przypomnijcie sobie innÄ zasadÄ: âJednoĹÄ przezwyciÄĹźa wiele konfliktĂłwâ (por. Evangelii gaudium, 226â230), bo nasz brat jest wart o wiele wiÄcej niĹź moje osobiste stanowisko: dla niego Chrystus przelaĹ swojÄ Krew (por. 1 P 1, 18â19), a za moje poglÄ dy niczego nie przelewaĹ! Prawdziwa komunia nie moĹźe zresztÄ istnieÄ w Ĺźadnym ruchu ani wspĂłlnocie, jeĹli nie jednoczy siÄ z wiÄkszÄ komuniÄ , ktĂłrÄ jest nasza ĹwiÄta Matka, hierarchiczny KoĹciĂłĹ. CaĹoĹÄ przewyĹźsza czÄĹÄ, a czÄĹÄ ma sens tylko w relacji do wszystkiego. Poza tym komunia polega takĹźe na tym, by wspĂłlnie, w jednoĹci, zajmowaÄ stanowisko wobec najwaĹźniejszych kwestii, takich jak Ĺźycie, rodzina, pokĂłj, walka z ubĂłstwem we wszystkich jego formach, wolnoĹÄ religii i wychowania. W szczegĂłlnoĹci ruchy i wspĂłlnoty sÄ powoĹane do pomocy w leczeniu ran zadanych przez zglobalizowanÄ mentalnoĹÄ, ktĂłra w centrum stawia konsumpcjÄ, zapominajÄ c o Bogu i najwaĹźniejszych wartoĹciach egzystencji.
A wiÄc, by osiÄ gnÄ Ä dojrzaĹoĹÄ w KoĹciele, zachowujcie â powtarzam â ĹwieĹźoĹÄ charyzmatu, szanujcie wolnoĹÄ osĂłb i zawsze dÄ Ĺźcie do komunii. Nie zapominajcie jednak o tym, Ĺźe do osiÄ gniÄcia tego celu jest potrzebne misyjne nawrĂłcenie. SiĹa do pokonywania pokusy i niedoskonaĹoĹci pĹynie z gĹÄbokiej radoĹci gĹoszenia Ewangelii, ktĂłra jest ĹşrĂłdĹem wszystkich waszych charyzmatĂłw. Bowiem âkiedy KoĹcióŠwzywa do zaangaĹźowania ewangelizacyjnego, nie czyni nic innego, jak wskazuje chrzeĹcijanom prawdziwy dynamizm osobistej realizacjiâ (Evangelii gaudium, 10, cyt. za: www.vatican.va), prawdziwÄ motywacjÄ do odnowy Ĺźycia, poniewaĹź misja jest uczestniczeniem w misji Chrystusa, ktĂłry zawsze kroczy przed nami i zawsze towarzyszy nam w ewangelizacji. Drodzy Bracia i Siostry, przynieĹliĹcie juĹź wiele owocĂłw KoĹcioĹowi i caĹemu Ĺwiatu, ale przyniesiecie ich wiÄcej, i jeszcze wspanialszych, z pomocÄ Ducha ĹwiÄtego, ktĂłry wciÄ Ĺź wzbudza i odnawia dary i charyzmaty, a takĹźe za wstawiennictwem Maryi, ktĂłra nieustannie wspomaga swoje dzieci i towarzyszy im. IdĹşcie naprzĂłd: ciÄ gle w ruchu⌠Nigdy siÄ nie zatrzymujcie! CiÄ gle w ruchu! Zapewniam was o mojej modlitwie, proszÄ o modlitwÄ za mnie â naprawdÄ tego potrzebujÄ â i z serca wam bĹogosĹawiÄ. Teraz proszÄ, abyĹcie wszyscy razem pomodlili siÄ do Matki BoĹźej, ktĂłra tego doĹwiadczyĹa: ciÄ gle zachowywaĹa ĹwieĹźoĹÄ pierwszego spotkania z Bogiem, kroczenia naprzĂłd z pokorÄ , ale wciÄ Ĺź naprzĂłd, z szacunkiem dla czasu innych osĂłb. A Jej misyjne serce nigdy siÄ nie zmÄczyĹo. |