Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2007 > lipiec / sierpień

Strona Pierwsza

> Być pewnymi wielkich rzeczy

Proponujemy lekturę fragmentu wyjętego z nowej książki ks. Luigi Giussaniego Pewni niektórych wielkich rzeczy (1979-1981).

Luigi Giussani


Listy

> Czemu służy GS?

i inne...


>


Pierwszy Plan. Second Life

> Drugie życie, aby uniknąć dramatu pierwszego

Z ośmioma milionami użytkowników jest jednym z masowych wytworów „sieci”. Nazywa się Second Life i stanowi pewien wirtualny świat, w który przenieść można i wyświetlać – płacąc – własne zachcianki.

Paolo Perego


Pierwszy Plan. Second Life

> Za murem marzeń

Proponujemy fragment rozmowy ks. Giussaniego z grupą młodzieży z GS [Młodzież Uczniowska], publikowany w Realta e giovinezza. La sfida [Rzeczywistość i młodość. Wyzwanie], Sei, Turyn 1995 r.

Luigi Giussani


Pierwszy Plan. Second Life

> Kilka liczb

Second Life jest trójwymiarową grą online. Chodzi o pewien wirtualny świat, czy mówiąc dokładniej, o pewną platformę, na której użytkownicy mogą tworzyć pewien wirtualny świat.


Pierwszy Plan. Second Life

> Wój Sam wzbudza zazdrość biznesmenów

Kiedy Weronika Brown zaczęła sprzedawać w Second Life tworzone w Photoshopie ubrania, traktowała to jako rozrywkę między jedną a drugą dostawą, gdyż pracowała jako kierowca półciężarówki w Indianapolis.

Marco Bardazzi


>


Społeczeństwo. Famiglie per l’accoglienza. Rodziny, które potrafią przyjmować

> Zafascynowani przeznaczeniem ludzi

25 lat istnienia świętowało w tym roku Stowarzyszenie Famoglie per I`accoglienza. Założone w Mediolanie przez grupę rodzin z ruchu CL, dziś jest obecne na całym świecie. Rodziny, które potrafią przyjmować potrzebujące rodzinnego ciepła dzieci i młodzież, stają się niemającym granic, serdecznym uściskiem. Oto naśladowanie postawy Chrysusa wzruszonego wobec najmniejszych, jest w panującym dziś zamieszaniu przykładem rozjaśniającym drogę przyszłości.

Paola Bergamini


Rodzina

> Jakie macierzyństwo?


Rodzina

>


CL. Varigotti

> Varigotti

Przez dwadzieścia lat, w początkowym okresie istnienia Ruchu, było to miejsce spotkań Gioventu Studentesca [Młodzieży Uczniowskiej].


Varigotti. Dom świętego Franciszka

> Miejsce naszej historii i gościnnego piękna

24 września 1946 r. Z tarasu domu wypoczynkowego św. Franciszka w Varigotti, usytuowanego nieco nad małą liguryjską miejscowością, spojrzenie zapada w bezmiar morza – oto inny świat małej zatoki – wzgórze, które pionowo wpada do wody, niskie domy w barwach starodawnych osad. Piękno, które rani – jeżeli ktoś potrafi patrzeć – „Przez co serce omal się nie przestraszy”.

Paola Bergamini


CL. Varigotti

> „Promień” na wieży

„Przez cały, naznaczony obecnością ks. Giussaniego, okres historii GS (Gioventu Studentesca – Młodzież Uczniowska) w Varigotti odbywały się dwa główne momenty w roku.

Massimo Camisasca


Egipt. Zmysł religijny w języku arabskim

> Nowe słońce śródziemnomorskie

Prezentacja arabskiej edycji książki ks. Giussaniego w nowej, przypominającej wschodzące słońce, bibliotece w Aleksandrii. Spotkanie zrealizowane dzięki zaskakującej inicjatywie Wael`a Farouq`a.

Roberto Fontolan


Kultura. Eduardo Chillida

> Moim mistrzem było zdumienie wobec tego, czego nie znałem

Notatki o życiu i twórczości człowieka przepełnionego szacunkiem wobec rzeczywistości. „Twórczość Chillidy to nieustanne odsyłanie do istotnych kwestii życia”. Do postaci Eduarda Chillidy przybliżyliśmy się dzięki Etsuro Sotoo, japońskiemu rzeźbiarzowi, który pracuje przy Sagrada Familia w Barcelonie, gdzie od roku skupia się wokół niego mała grupka Szkoły Wspólnoty.

Enrique Andreo Martin


Kościół

> Cud Jana Pawła II w Bułgarii

21 maja 2006 roku została konsekrowana nowa konkatedra św. Józefa w Sofii. Zniszczona w czasie wojny została odbudowana po wizycie Jana Pawła II. Uzyskanie pozwolenia na budowę świątyni katolicy sofijcy uznają za łaskę wyproszoną przez Papieża Polaka

o. Krzysztof Kurzok


Kościół

>


Kościół. Ziemia Święta

> Uparcie pusty grób

Zapraszamy do lektury notatek z pielgrzymki śladami Chrystusa. Przeżytym doświadczeniem dzieli się grupa księży z Madrytu, którzy dzięki spotkaniom z arcybiskupem Twalem oraz ojcem Pizzaballa znaleźli nie tylko architektoniczne, ale i żywe świadectwo dwudziestu wieków życia Kościoła.

Javier Prades


Kościół. Ziemia Święta

> Męczeństwo chrześcijan na Bliskim Wschodzie

Wezwanie Benedykta XVI


Kościół. Ziemia Święta

> Chrześcijanie w Ziemii Świętej: historia i proroctwo

Od kazania św. Pawła aż po dzień dzisiejszy. Troska chrześcijan o miejsca, w których żył Chrystus.

Javier Velasco Yeregui


Od Redakcji

> Wkroczenie wieczności w czas


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją