Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2018 > styczeń / luty

Od Redakcji

> „Nie pragniemy niczego innego, jak tylko kroczyć za nim”

Tekstem „Od Redakcji” w tym numerze jest list skierowany przez księdza Juliána Carróna do Bractwa CL po prywatnej audiencji u papieża Franciszka 2 lutego.

ks. Julián Carrón


Listy

> Uderzyło nas to, jak żyjecie i inne…


Pierwszy Plan. Na świecie. Japonia i Korea Południowa

> Dni początku. Jak lawa z wulkanu

Z najodleglejszych miejsc kronika faktu, który wciąż się dokonuje. Spotkanie z chrześcijaństwem, zarówno w Korei, jak i na Ukrainie, podążając za „powiewem” bardzo konkretnej historii. Życie przyjaciół z Tokio, Hiroszimy i Seulu w społeczeństwie, które „tłumi człowieczeństwo”. Wiernych sercu, które nie milknie…

Alessandra Stoppa


Pierwszy Plan. Azerbejdżan

> To, co istotne, żeby żyć

Pierwszy Dzień Inauguracji Roku w Baku. Oraz pierwsze kroki rodzącej się wspólnoty (tam, gdzie katolików jest 700 na dziesięć milionów mieszkańców).

Davide Perillo


Pierwszy Plan. Wietnam i Tajlandia

> Drzwi są otwarte

Obiad w Ho Chi Minh i dwójka przyjaciół w podróży dookoła świata od 26 lat… „Zapomniałem, że jestem kochany teraz”.

Alessandra Stoppa


Pierwszy Plan. Wnezuela

> Wbrew przewidywaniom

Wspólna pielgrzymka po dwóch latach bez możliwości widzenia się. „Potrzeba była silniejsza od kryzysu”.

Alessandra Stoppa


Pierwszy Plan. Ukraina

> „Iro, dlaczego się uśmiechasz?"

Weekend w Charkowie po bardzo wyjątkowym roku. „Nie, na początku tak nie było. Teraz jest to jeszcze bardziej zrozumiałe…”

Luca Fiore


Społeczeństwo. Testament biologiczny

> Prawdziwa walka

Dlaczego doszliśmy do ustawy dotyczącej testamentu biologicznego? W postępującym zatracaniu znaczenia życia pojawia się potrzeba „odkrycia na nowo zależności od Boga”. Tekst wiceprzewodniczącego Bractwa CL.

Davide Prosperi


Aktualności. Stany Zjednoczone

> Rok Trumpa

Od zamieszkania w Białym Domu po dzień dzisiejszy, pośród zawierania przymierzy i odstąpień od powziętych wcześniej decyzji, imigrantów, wolności religijnej, dużego zamieszania… Oraz dylemat katolików, którzy wciąż pozostają „bezdomni” w amerykańskiej polityce. Pośród blasków i cieni bilans dokonań jednego z najważniejszych prezydentów w historii.

Mattia Ferraresi


Rumunia. Spotkania

> Papież i sieroty z Bukaresztu

Spotkanie sprzed 20 lat rumuńskiego stowarzyszenia FDP z dziećmi z sierocińca położonego na peryferiach stolicy. Przyjaźń, która wciąż trwa i która zaprowadziła ich aż do Watykanu.

Alessandra Stoppa


Rumunia. Rozmowa z Franciszkiem

> „Dlaczego taki los?”

Notatki ze spotkania z Papieżem, które odbyło się 4 stycznia. „Nie wiemy «dlaczego» w znaczeniu przyczyny, ale znamy cel, który Bóg chce wyznaczyć: jest nim uzdrowienie, życie”.


Afryka. Misje. Republika Środkowoafrykańska

> My, czyli nie-bohaterowie z Bangi

Dlaczego w kraju zniszczonym przez wojnę są młodzi, którzy postanawiają podążać za Chrystusem, zamiast uciec albo zaciągnąć się do wojska? W ostatnich latach opowiadaliśmy o przygodzie ojca FEDERICA TRINCHERO oraz klasztoru, który stał się obozem dla uchodźców. Obecnie konflikt trwa nadal, ale oto co rozkwita „na peryferiach peryferii tego świata”.

o. Federico Trinchero


Nauka. Genetyka

> Jeśli to, czego szukasz, istnieje

Jedyny taki projekt na świecie. Powstały w wyniku podążania śladami Lejeune’a. Obecnie finansowanie badań koncentruje się na diagnostyce prenatalnej, tymczasem genetyk PIERLUIGI STRIPPOLI pracuje nad zespołem Downa. Ponieważ „kiedy natura skazuje, zadaniem medycyny nie jest wykonanie wyroku, ale odroczenie kary”.

Anna Leonardi


Kościół. Ameryka Południowa

> Oto dlaczego przybył

Spotkanie z Indianami z Amazonii – mocny znak dany światu. Następnie donosy w sprawie perwersyjnej polityki i korupcji, apele w obronie życia, policjantka, która spadła z konia, 21 wystąpień i ślub w samolocie… To i o wiele więcej w ciągu sześciu dni, które Papież przeżył między Chile a Peru, przybywając, by osuszać łzy. „Zaraziłem się waszą wiarą”.

Stefano Maria Paci


Ksiądz Giussani. Konferencja

> Niespodzianki Giussaniego

Rektor Wydziału Teologicznego w Lugano, ksiądz profesor RENÉ ROUX, opowiada o konferencji poświęconej założycielowi CL, która ukazała wpływ księdza Giussaniego na międzynarodową debatę teologiczną. Daleko poza granicami Kościoła katolickiego.

Luca Fiore


Ksiądz Giussani. Ryzyko wychowawcze

> Ten, kto podejmuje ryzyko

Być „mistrzami” dzisiaj? 40 lat po ukazaniu się Ryzyka wychowawczego konferencja z udziałem księdza Juliána Carróna, Eralda Affinatiego i Luiginy Mortari. Debata pełna życia i racji.

Ines Maggiolini


Życie CL. Gest charytatywny

> Podziękowanie Tiny

60 lat temu, wraz z rozpoczęciem gestu charytatywnego w mediolańskiej Bassie, zaczyna się również historia SANTINY TUZZI. Była dziewczynką, gdy pośród prac domowych i gospodarskich spotkała uczniów GS. Jej życie niespodziewanie poszerzyło swoje horyzonty i stało się drogą, która nie ma końca.

Paola Bergamini


Kultura. New York Encounter

> Dlaczego nie powiemy o tym wszystkim?

Właśnie zakończyła się dziesiąta edycja. Co takiego kryje się „za” New York Encounterem? Przewodniczący RIRO MANISCALCO przemierza drogę, która zaprowadziła grupę przyjaciół do zainicjowania takiego gestu. Niespodzianki, ograniczenia, oblicza i momenty przełomowe tych lat.

Davide Perillo


Wywiad

> Kościół widzialny

Siostra MARIANGELA MAROGNOLI jest nową matką przełożoną Sióstr Miłości Wniebowzięcia. Jej historia, powołanie, dzisiejsza odpowiedzialność… Oraz życie kongregacji, która znajduje się w historycznym punkcie.

Paola Bergamini


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją