Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2017 > maj / czerwiec

Od Redakcji

> Horyzont


Listy

> „On mówi do mnie poprzez rzeczywistość” i inne…


Pierwszy Plan. Bractwo CL

> W drodze

„Pomoc dla naszego serca, aby nasze życie toczyło się w obliczu Chrystusa”. Tak ksiądz Luigi Giussani ujmował w skrócie to, co jest „zasadniczą kwestią” Bractwa Comunione e Liberazione.

P. Bergamini, A. Leonardi, P. Ronconi, A. Stoppa


Pierwszy Plan. Książka

> „Racją jest Chrystus, bezpośrednio”

ks. Luigi Giussani


Pierwszy Plan. Bractwo CL. Wenezuela

> Siła proszenia o pomoc

Bractwo CL powstało ponad 30 lat temu, kiedy kilka dorosłych osób, po studiach, łączy się, by być dla siebie wsparciem w dążeniu do „wciąż coraz większej dojrzałości wiary”. Przy okazji ukazania się pierwszego tomu gromadzącego wystąpienia księdza Luigiego Giussaniego wygłoszone podczas Rekolekcji Bractwa CL opowiadamy, czym jest to doświadczenie dzisiaj dla tego, kto kontynuuje tę drogę albo też dopiero w nią wyrusza.

P. Bergamini, A. Leonardi, P. Ronconi, A. Stoppa


Pierwszy Plan. Bractwo CL. Londyn

> Początek Bractwa (na dwóch kółkach)

Cała czwórka przybyła do Londynu z powodu pasji. Saverio – do rowerów, Paola i Teresa – do sztuki współczesnej. A Tommaso – do Teresy. Dzisiaj tworzą małą grupkę Bractwa w sercu miasta. I jest to ostania rzecz, jaką sobie wyobrażali, gdy spotkali się w Anglii.

P. Bergamini, A. Leonardi, P. Ronconi, A. Stoppa


Pierwszy Plan. Bractwo CL. Włochy

> Maltrainsema, czyli otwarci na wszystkich

Dom Patrizi i Fabia to mała willa położona przy końcu ulicy. Jesteśmy w Carate Brianza we Włoszech.

P. Bergamini, A. Leonardi, P. Ronconi, A. Stoppa


Bliski Wschód. Irak

> „Nasze schronienie”

Zdumiała świat w wywiadzie, podczas którego wyznała, że przebacza ludziom z ISIS. Po trzech latach MYRIAM i jej rodzina nadal przebywają w Ebril jako uchodźcy. Co takiego wydarzyło się od tamtego czasu? Opowiadają nam o życiu w obozie, o próbach oraz o decyzji pozostania na swojej ziemi w Iraku.

Maurizio Vitali


Konflikty. Południowy Sudan

> To, co nieprzewidywalne w wojnie

Papież miał udać się do najmłodszego państwa na świecie wraz z anglikańskim prymasem Justinem Welbym. Ekumeniczna niespodzianka pośród dramatycznej i zapomnianej sytuacji: jest już 55 tysięcy ofiar śmiertelnych i ponad milion uchodźców. Po Afryce Środkowej miała to być następna „niemożliwa misja”.

M.A. Simi, G. Bertoia


Wychowanie. Afryka

> Podejmowanie ryzyka zmienia

40 lat od ukazania się pierwszego wydania Ryzyko wychowawcze księdza Luigiego Giussaniego stało się metodą dla 25 tysięcy nauczycieli, od Ugandy przez Południowy Sudan aż po Jordanię. Oto dlaczego.

Paolo Perego


Wychowanie. Ryzyko wychowacze

> Zaangażowani w swoje życie

Fragmenty rozmowy z założycielem CL, opublikowanej w pierwszym włoskim wydaniu Ryzyka wychowawczego w maju 1977 roku.

ks. Luigi Giussani


Kościół. Fatima

> Święte zdumienie

W stulecie objawień w Fatimie, 13 maja 2017 roku, Papież kanonizował Franciszka i Hiacyntę. Kardynał JOSÉ SARAIVA MARTINS, były prefekt Kongregacji do spraw Świętych, wyjaśnia „nadzwyczajną heroiczność” pastuszków. Oraz dlaczego dzisiaj Fatima wciąż do nas przemawia.

S.M. Paci


Kościół. Egipt

> Cierpliwe dobro

Jedyna alternatywa dla rozognionej logiki. Dialog, który „nie jest strategią, ale drogą”. Kardynał JEAN-LOUIS TAURAN, który pracował „za kulisami” odważnej podróży Papieża do Egiptu, powraca do towarzyszących jej gestów i racji.

Luca Fiore


Życie CL. Europa

> Jeden początek po drugim

Relacja ze swoim pragnieniem, z pracą, z dziećmi. Oraz z charyzmatem. „Problem polega na przekonaniu, że Giussani doprowadził nas aż tutaj i teraz możemy robić wszystko po swojemu…”. W Hiszpanii odbyło się spotkanie księdza Juliána Carróna z odpowiedzialnymi z całej Europy, wymagające zaangażowania samych siebie.

Davide Perillo


Rekolekcje. Zgłębianie

> Pierwsze ubóstwo

Dlaczego święty Paweł proponował chrześcijańskim wspólnotom kolektę? I dlaczego bogaty młodzieniec odszedł smutny? Od Dziejów Apostolskich po świętego Klemensa – dwuetapowa podróż przez historię Kościoła pierwszych wieków. By zgłębić kluczowe zagadnienie ostatnich Rekolekcji Bractwa CL.

Francesco Braschi


Kultura. Edward Hopper

> Mówienie przy pomocy światła

50 lat po śmierci mógłby uchodzić za „najbardziej wpływowego amerykańskiego fotografa XX wieku”, nie zrobiwszy ani jednego zdjęcia. Na czym polega sekret jego sztuki?

Luca Fiore


Książka na lato

> Szansa ostatniej godziny i inne...


Filmy na lato. Clint Eastwood

> 208 sekund i czynnik x i inne...


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją