Ślady
>
Archiwum
>
2017
>
maj / czerwiec
|
||
Ślady, numer 3 / 2017 (maj / czerwiec) KoĹciĂłĹ. Fatima ĹwiÄte zdumienie W stulecie objawieĹ w Fatimie, 13 maja 2017 roku, PapieĹź kanonizowaĹ Franciszka i HiacyntÄ. KardynaĹ JOSĂ SARAIVA MARTINS, byĹy prefekt Kongregacji do spraw ĹwiÄtych, wyjaĹnia ânadzwyczajnÄ heroicznoĹÄâ pastuszkĂłw. Oraz dlaczego dzisiaj Fatima wciÄ Ĺź do nas przemawia. S.M. Paci âO Fatimie oraz trzech pastuszkach, ktĂłrzy widzieli MadonnÄ, sĹyszaĹem od dziecka, jest to czÄĹÄ naszego, portugalskiego, DNA. WciÄ Ĺź pamiÄtam towarzyszÄ ce mi emocje, gdy pojechaĹem tam po raz pierwszy. Nigdy bym nie pomyĹlaĹ, Ĺźe pewnego dnia stanÄ siÄ w jakiejĹ mierze jednym z bohaterĂłw tej historii, Ĺźe przyczyniÄ siÄ do wyniesienia na oĹtarze Franciszka i Hiacynty, Ĺźe poznam i regularnie bÄdÄ siÄ spotykaĹ z siostrÄ ĹucjÄ i Ĺźe poproszÄ PapieĹźa o przyspieszenie procesu beatyfikacyjnego tej zmarĹej jako ostatniej fatimskiej widzÄ cejâ. KardynaĹ JosĂŠ Saraiva Martins, ktĂłry nie wyglÄ da na swoje 85 lat, mĂłwi o tym z uĹmiechem, prawie ĹźartujÄ c z siebie, podczas naszego spotykania w watykaĹskim apartamencie znajdujÄ cym siÄ w bezpoĹrednim sÄ siedztwie placu Ĺw. Piotra. Jego EminencjÄ znam od wielu lat, z biegiem czasu przekazaĹ mi niemaĹo poufnych informacji. Po raz pierwszy w historii wpuĹciĹ mnie takĹźe z kamerami do Archiwum Kongregacji do spraw ĹwiÄtych, ktĂłrej prefektem byĹ przez 10 lat, pozwalajÄ c sfilmowaÄ dotykalne znaki pozostawionych na ziemi cudĂłw, zdarzajÄ cych siÄ na naszej planecie. Na przykĹad ziarenka ryĹźu, ktĂłre w 1949 roku w Hiszpanii na oczach tysiÄ ca ĹwiadkĂłw rozmnoĹźyĹy siÄ w garnkach stoĹĂłwki dla ubogich â byĹo to jakby powtĂłrzenie cudu rozmnoĹźenia chleba i ryb; zdjÄcia rentgenowskie kobiety wyznajÄ cej indu, niespodziewanie uzdrowionej za wstawiennictwem Matki Teresy; opasĹe tomiska, w ktĂłrych sÄ zebrane zdumiewajÄ ce Ĺwiadectwa o Ojcu Pio. A dzisiaj z portugalskim kardynaĹem rozmawiamy o stuleciu objawieĹ Matki BoĹźej w Fatimie. Wspomnienie tego wydarzenia po raz pierwszy zaprowadziĹo papieĹźa Franciszka do sanktuarium, ktĂłre jest kaĹźdego roku celem pielgrzymek milionĂłw osĂłb. I tak jak 13 maja 2000 roku Jan PaweĹ II beatyfikowaĹ dwoje pastuszkĂłw, HiacyntÄ i Franciszka, i ujawniĹ trzeciÄ tajemnicÄ fatimskÄ , tak 13 maja tego roku papieĹź Franciszek ogĹosiĹ ich ĹwiÄtymi. Zmarli w bardzo mĹodym wieku, ich ciaĹa spoczywajÄ w bazylice. Obok nich pochowano takĹźe ĹucjÄ.
KsiÄĹźe Kardynale, pewnego razu kolega KsiÄdza KardynaĹa powiedziaĹ mi: âMoim zdaniem tak maĹe dzieci nie powinny byÄ wynoszone na oĹtarze. Jako dzieci wszyscy jesteĹmy ĹwiÄciâ. Co KsiÄ dz KardynaĹ o tym sÄ dzi? NiegdyĹ zabroniona byĹa beatyfikacja, a takĹźe kanonizowanie dzieci, poniewaĹź uwaĹźano, Ĺźe nie sÄ one zdolne âpraktykowaÄ w heroiczny sposĂłb chrzeĹcijaĹskich cnĂłtâ, co jest pierwszym wymogiem wyniesienia do chwaĹy oĹtarzy. Ale dla mnie byĹa to zasada nie do przyjÄcia i Hiacynta z Franciszkiem byli pierwszymi dzieÄmi w historii KoĹcioĹa, ktĂłre zostaĹy beatyfikowane. Wyróşniali siÄ oni nadzwyczajnÄ âchrzeĹcijaĹskÄ heroicznoĹciÄ â, ktĂłrÄ chciaĹbym znaleĹşÄ u wielu dorosĹych. Starano siÄ ich sterroryzowaÄ, by im wmĂłwiÄ, Ĺźe to, co widzieli, byĹo tylko dzieciÄcÄ fantazjÄ . Nigdy nie ustÄ pili, nawet w obliczu groĹşby Ĺmierci, ktĂłrÄ straszyĹy ich wĹadze, gdy zostali aresztowani. Powiedziano im nawet, Ĺźe Ĺucja zginÄĹa we wrzÄ cym oleju i Ĺźe oni skoĹczÄ tak samo. Ale nie ustÄ pili.
MinÄ Ĺ wiek od tych objawieĹ. JakÄ korzyĹÄ moĹźe przynieĹÄ wspĂłĹczesnym ludziom ogĹaszanie ĹwiÄtymi ĹźyjÄ cych wtedy dzieci? MogÄ one byÄ wspĂłĹczesnymi modelami sposobu przeĹźywania wiary â nie tylko jej rozumienia, ale przeĹźywania. PraktykowaĹy, a dokĹadnie wcieliĹy konkretnie w swoje Ĺźycie, to wszystko, o czym mĂłwiĹa im Madonna. Z radoĹciÄ przylgnÄĹy do tego, co spotkaĹy. PotrafiĹy siÄ zdumiewaÄ.
Fatima jest miejscem peĹnym tajemnic. SĹoĹce wirujÄ ce na oczach setek osĂłb, cudowne ĹşrĂłdĹo, przesĹanie, ktĂłre dzisiaj wciÄ Ĺź wzbudza dyskusje. DuĹźo mĂłwiĹo siÄ o trzeciej tajemnicy fatimskiej (w rzeczywistoĹci chodzi o trzeciÄ czÄĹÄ jednej tajemnicy). Jan PaweĹ II upubliczniĹ jÄ wĹaĹnie na stopniach sanktuarium, ale sÄ tacy, ktĂłrzy uwaĹźajÄ , Ĺźe nie zostaĹa ukazana w caĹoĹci i Ĺźe jej czÄĹÄ pozostaje wciÄ Ĺź ukryta. Co KsiÄ dz KardynaĹ o tym myĹli? MyĹlÄ, Ĺźe to jakieĹ gĹupstwo. ZostaĹo ujawnione wszystko, co miaĹo byÄ ujawnione. Nie ma juĹź Ĺźadnej tajemnicy i nie moĹźna myĹleÄ, Ĺźe papieĹźe, ktĂłrzy zapewnili, Ĺźe wszystko zostaĹo upublicznione, postanowili w tej sprawie kĹamaÄ.
Po upadku muru berliĹskiego i pierwszych oznakach ustÄpowania reĹźimu sowieckiego przekazaĹem siostrze Ĺucji oĹwiadczenie Jana PawĹa II. Ostatnia ĹźyjÄ ca widzÄ ca powiedziaĹa mi: âUnikniÄto trzeciej wojny Ĺwiatowejâ. Te sĹowa mnie zdumiewajÄ . Rozumiem Pana reakcjÄ, ale to prawda. ZaistniaĹy wszystkie warunki potrzebne do rozpÄtania trzeciej wojny Ĺwiatowej. Z pewnoĹciÄ . I udaĹo jej siÄ uniknÄ Ä. âJeĹli nie bÄdziecie siÄ modliÄ, nadejdzie trzecia wojna Ĺwiatowaâ â poinformowaĹa Matka BoĹźa. I udaĹo jej siÄ uniknÄ Ä. DziÄki modlitwom.
W trzeciej tajemnicy jest takĹźe mowa o biskupie ubranym na biaĹo, ktĂłry zostaje zamordowany. Jan PaweĹ II odniĂłsĹ te sĹowa do siebie, mimo Ĺźe nie zginÄ Ĺ. âJedna rÄka oddaĹa strzaĹ, a druga â zmieniĹa bieg kuliâ â powiedziaĹ. I udaĹ siÄ do Fatimy tylko i wyĹÄ cznie po to, by ofiarowaÄ Maryi kulÄ, ktĂłra miaĹa go zabiÄ. SiedziaĹem obok niego, gdy ofiarowywaĹ w sanktuarium tÄ kulÄ NajĹwiÄtszej Maryi Pannie, aby Jej podziÄkowaÄ za ocalenie. ByliĹmy w pokoju, figurka Matki BoĹźej staĹa na stole, przed nim, a ja staĹem przy boku PapieĹźa. WojtyĹa poĹoĹźyĹ kulÄ na stole i powoli przesuwaĹ jÄ palcem w stronÄ Madonny. Mocno przeĹźywaĹ ten moment. AĹź wreszcie poĹoĹźyĹ jÄ przed NiÄ .
Jakby to byĹa rozmowa z MaryjÄ âŚ Tak, rozmowa wdziÄcznoĹci. Teraz kula ta jest umieszczona w koronie figurki Matki BoĹźe Fatimskiej.
DwĂłjka pastuszkĂłw zostaje ogĹoszona ĹwiÄtymi, trwa natomiast proces beatyfikacyjny siostry Ĺucji. ZnaĹ jÄ KsiÄ dz KardynaĹ bardzo dobrze, byĹ jednym z niewielu, ktĂłrzy mieli okazjÄ poznaÄ jÄ bliĹźej. Zazwyczaj wakacje spÄdzam w Portugalii i siostry klauzulowe z klasztoru w Coimbrze, gdzie przebywaĹa siostra Ĺucja, zapraszaĹy mnie co roku 15 sierpnia, bym odprawiĹ u nich MszÄ Ĺw. w uroczystoĹÄ WniebowziÄcia NMP. Przed albo po Eucharystii spotykaliĹmy siÄ z siostrami i oczywiĹcie byĹa wĹrĂłd nich takĹźe ona. Ĺucja byĹa bardzo prostÄ , ale niezwykle inteligentnÄ osobÄ . OstroĹźnÄ , rozwaĹźnÄ , a takĹźe bardzo konkretnÄ , obdarzonÄ niesamowitÄ pamiÄciÄ . Dlatego â moĹźe to budziÄ zdumienie â gdy siostry postanowiĹy zbudowaÄ nowy klasztor, poniewaĹź byĹo ich za duĹźo, wybraĹy wĹaĹnie jÄ , by poszĹa porozmawiaÄ i dopilnowaÄ pracy architektĂłw wznoszÄ cych nowy budynek. UwaĹźa siÄ, Ĺźe ĹwiÄci ĹźyjÄ oderwani od rzeczywistoĹci, zagubieni w duchowoĹci. Ale nigdy tak nie jest. Ĺucja nie bujaĹa w obĹokach. I miaĹa takĹźe duĹźe poczucie humoru.
TakĹźe proces beatyfikacyjny Ĺucji rozpoczÄ Ĺ siÄ, kiedy KsiÄ dz KardynaĹ byĹ prefektem Kongregacji do spraw ĹwiÄtych. Zgodnie z prawem kanonicznym proces beatyfikacyjny moĹźe rozpoczÄ Ä siÄ dopiero piÄÄ lat po Ĺmierci. Ale kiedy minÄĹy dwa lata od Ĺmierci siostry Ĺucji, pomyĹlaĹem, Ĺźe byĹoby dobrze skrĂłciÄ ten czas. WĂłwczas udaĹem siÄ do papieĹźa Benedykta XVI i powiedziaĹem mu: âOjcze ĹwiÄty, przyspieszenie procesu beatyfikacyjnego o kilka lat jest najwiÄkszym darem, jaki Ojciec ĹwiÄty moĹźe ofiarowaÄ portugalskiemu oraz powszechnemu KoĹcioĹowiâ. Na co Benedykt XVI odpowiedziaĹ: âDobrze, zrĂłbmy takâ. MiaĹem nadziejÄ, Ĺźe odbÄdzie siÄ jedna kanonizacja trojga pastuszkĂłw, ale nie byĹo to moĹźliwe.
Co pozostaje z Fatimy po stu latach? Jej przesĹanie jest wciÄ Ĺź aktualne, bardzo aktualne. Odnosi siÄ do konkretnych problemĂłw egzystencjalnych, ktĂłre przeĹźywamy kaĹźdego dnia w KoĹciele i w spoĹeczeĹstwie. Przede wszystkim chodzi o wiarÄ, ktĂłra niestety zanika. Dzisiaj wystÄpuje kryzys wiary na Ĺwiecie, ktĂłry wnika takĹźe w chrzeĹcijan, wnika w KoĹciĂłĹ. PrzeĹźywanie orÄdzia z Fatimy oznacza nawrĂłcenie siÄ i zbliĹźanie siÄ wciÄ Ĺź coraz bardziej do Boga i do braci. NastÄpnie pojawia siÄ apel o pokĂłj. O czym mĂłwiÄ na co dzieĹ gazety? Zamachy, rzezie, zniszczenia. Religie staĹy siÄ powodem podziaĹĂłw i Ĺmierci. BĂłg jest natomiast ĹşrĂłdĹem pokoju. Ale przede wszystkim podstawÄ orÄdzia fatimskiego jest nadzieja. Bez nadziei Ĺźycie nie ma sensu. Wielu mĹodych nie znajduje juĹź dzisiaj sensu Ĺźycia. Nie mĂłwi siÄ o tym duĹźo, ale wielu popeĹnia samobĂłjstwo. Nie moĹźna ĹźyÄ bez nadziei. Nie moĹźna byÄ szczÄĹliwym, nie poznawszy sensu, celu Ĺźycia. W Fatimie Madonna powiedziaĹa natomiast, Ĺźe Ĺźycie z Jezusem jest Ĺźyciem naprawdÄ przeĹźywanym, wolnym i stawia mu siÄ czoĹa z radoĹciÄ i entuzjazmem. JakĹźe niezwykle piÄkne jest chrzeĹcijaĹstwo! * Watykanista SkyTg24 HISTORIA OBECNOĹCI 13 maja 1917. Matka BoĹźa objawia siÄ trĂłjce dzieci: rodzeĹstwu Franciszkowi i Hiacyncie oraz ich kuzynce Ĺucji dos Santos. PaĹli oni swoje stado owiec niedaleko Fatimy, w la Cova da Iria, kiedy ujrzeli âPaniÄ jaĹniejszÄ od sĹoĹcaâ, ktĂłra zaprosiĹa ich, by wracali w to miejsce przez nastÄpne piÄÄ miesiÄcy, 13 dnia kaĹźdego miesiÄ ca, o tej samej godzinie. Dzieci wracajÄ , wieĹÄ o objawieniach szybko roznosi siÄ po kraju.
13 sierpnia 1917. TrĂłjka pastuszkĂłw zostaje aresztowana przez soĹtysa wioski i zawieziona do Villa Nova de OurĂŠm, gdzie ma byÄ przesĹuchana. NastÄpnego dnia zostajÄ wypuszczeni; czwarte objawienie dokonuje siÄ wiÄc z kilkudniowym opóźnieniem, 19 sierpnia, w innym miejscu.
13 paĹşdziernika 1917. Ostatnie objawienie siÄ Matki BoĹźej pastuszkom. Jego Ĺwiadkiem jest ponad 70 tysiÄcy osĂłb zgromadzonych w Cova da Iria: Pani mĂłwi, Ĺźe jest MatkÄ BoĹźÄ RóşaĹcowÄ , prosi, by wybudowano dla Niej kaplicÄ. NastÄpnie dokonuje siÄ âcud SĹoĹcaâ: wobec zdumionych ludzi tarcza SĹoĹca zaczyna wirowaÄ wokóŠwĹasnej osi, przyjmujÄ c ogromne rozmiary, wydaje siÄ, Ĺźe zaraz spadnie na ZiemiÄ.
4 kwietnia 1919. Umiera jeden z pastuszkĂłw, Franciszek, dotkniÄty hiszpaĹskÄ grypÄ . KilkanaĹcie miesiÄcy później, w lutym 1922, umrze takĹźe Hiacynta.
PaĹşdziernik 1930. KoĹcióŠuznaje objawienia i oficjalnie wyraĹźa zgodÄ na kult Matki BoĹźej Fatimskiej.
3 paĹşdziernika 1934. Ĺucja skĹada Ĺluby wieczyste, wstÄpujÄ c do zgromadzenia karmelitanek bosych. W swoich wyznaniach odsĹania w róşnych momentach tajemnice, ktĂłre Madonna powierzyĹa pastuszkom.
13 maja 2000. Jan PaweĹ II beatyfikuje w Fatimie pastuszkĂłw Franciszka i HiacyntÄ. Zostaje ujawniona trzecia tajemnica.
13 lutego 2005. Umiera siostra Ĺucja. Zaledwie trzy lata później rozpoczyna siÄ jej proces beatyfikacyjny.
11-14 maja 2010. Podróş apostolska Benedykta XVI do Fatimy w 10 lat po beatyfikacji Franciszka i Hiacynty.
13 maja 2017. Podczas podróşy do Fatimy papieĹź Franciszek kanonizuje Franciszka i HiacyntÄ. |