Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2017 > luty / marzec

Od Redakcji

> Zagubiona droga


Listy

> Odkrywanie człowieczeństwa i inne...


Pierwszy Plan. Enrico Letta

> Przepraszam, gdzie znajduje się Europa?

Unia odczuwa wstrząsy. Ale czy popełniliśmy błąd, wierząc w europejskie marzenie? Na tych stronach rozmowa z ENRICO LETTĄ, byłym premierem Włoch. Oraz opowieść o miejscach i inicjatywach, w których wspólny plan jest wciąż żywy.

Alessandro Banfi


Pierwszy Plan. Brat Alois

> Słuchanie Taize

Wywiad z bratem ALOISEM LÖSEREM, przeorem ekumenicznej wspólnoty monastycznej. Gdzie Europa nie jest tylko pustym pojęciem.

Luca Fiore


Pierwszy Plan. CERN

> Poszukiwanie zjednoczenia

Tysiące naukowców z różnych krajów, którzy współpracują ze sobą codziennie. Podróż do „europejskiego ducha” CERN-u w Genewie.

Maurizio Vitali


Reportaż. Syria i Liban

> Wojna nie zwycięża

Podróż między Libanem a Syrią, aż do miasta będącego symbolem konfliktu. Ale życie nie zatrzymuje się na gruzach Aleppo, gdzie dzieci zbierają śnieg do picia. A chrześcijanie walczą każdego dnia, by odbudować „wspólnotę”. Wszystkich.

A. Avveduto, M.A. Simi


Świadectwa. Testament biologiczny

> Ostatnie słowo

Zamordowany mąż, sześcioro dzieci do wychowania. Potem stwardnienie zanikowe boczne blokuje ciało. W Europie trwa debata na temat eutanazji, tymczasem Giovanna opowiada, co zdobywa ją na nowo każdego ranka.

Anna Leonardi


Świadectwa. Stefano Borgonovo

> Prezent Chantal

Przez siedem lat wraz z rodziną towarzyszyła swojemu mężowi Stefano Borgonovo, byłemu piłkarzowi, który zmarł na stwardnienie zanikowe boczne. Dzisiaj opowiada o trudach. Oraz „o całym pięknie, które odkryłam”.

Paolo Perego


Stany Zjednoczone. Świadkowie

> Świeca Doreen

Studia na uniwersytecie Bocconi, pierwszy lot do USA i odkrycie, że „wiara wystarcza, by żyć z ludzką godnością”. Historia LORENZO PATELLIEGO, wykładowcy na Uniwersytecie w Denver. Gdzie życie „zaczyna się na nowo, gdy jest związane tylko z faktami”. Tak jak wtedy, gdy jedna ze studentek puka do jego drzwi…

Anna Leonardi


Kościół. Papież w Mediolanie

> Ewangelia tu i teraz

Stronica z życia Jezusa i uczniów, przeżyta przez milion osób w przeciągu kilku godzin. Wizyta Papieża w Mediolanie, pełna preferencji dla maluczkich, która zaangażowała wszystkich razem, a zarazem każdego z osobna. Aż po życzenia kardynała Scoli: „Niech ta wdzięczność nauczy nas, jak podążać drogą”.

Davide Perillo


Kościół. Ksiądz Luigi Giussani

> „Miejcie otwarte serce”

Słowa kardynała Angelo Scoli podczas Mszy św. odprawionej w mediolańskiej katedrze z okazji 12. rocznicy śmierci założyciela CL oraz 35. rocznicy papieskiego uznania Bractwa CL.

Kard. Angelo Scola


Kościół

> „Ubodzy, to znaczy pewni, że Go potrzebujemy”

Pozdrowienie księdza Juliána Carróna, przewodniczącego Bractwa CL, skierowane na zakończenie Eucharystii do kardynała Angelo Scoli.

ks. Julian Carrón


Kościół. Emiraty Arabskie

> Migrujący biskup

Milion wierzących w ziemi emirów. Wszyscy opuścili swój kraj z powodu pracy. Jest to „niewidzialna trzoda” powierzona biskupowi PAULOWI HINDEROWI: „Oni są moimi nauczycielami wiary”. Tak jak cztery zakonnice, które zginęły śmiercią męczeńską w Jemenie.

Luca Fiore


Prawosławni. Spotkania

> Kiedy słowa nie wystarczają

By wyjaśnić swojej rodzinie, czym jest spotkanie z CL, Misza zaprasza do Homelu 30 przyjaciół. Oto, co wydarzyło się w tych dniach. Oraz pytania, które z tego się zrodziły. „Co ma wspólnego z tym wszystkim Giussani? I co znaczy dla nas podążanie za katolickim charyzmatem?”

Luca Fiore


Życie CL. Studenci

> Co jest nieredukowalne?

Młodzież i spotkanie z Chrystusem, które zagarnia życie. Całe życie. Naukę, rodzinę, radości, trudy. Setka studentów z różnych części Włoch spotyka się na odbywającej się regularnie rozmowie z księdzem Juliánem Carrónem. Gdzie nie ma miejsca na teorie. Oto jej fragmenty.

Paola Bergamini


Afryka. Rekolekcje

> Pragnienie nigdy nie śpi

„Tutaj znajduje się przyszłość kontynentu”. Dlaczego ksiądz może tak powiedzieć, patrząc na młodzież? W połowie lutego około stu młodych ludzi z Afryki spotkało się na rekolekcjach studenckich. By móc się podpisać: „Ja”…

Alessandra Stoppa


Kultura. Rocznice

> Zagadka Warhola

Trzydzieści lat temu, 22 lutego 1987 roku, umierał najsławniejszy przedstawiciel pop-artu. Pozostawił nam pełną sprzeczności biografię, niezapomniane dzieła oraz zasadnicze pytanie: w jaki sposób sztuka celowo powierzchowna może wypływać ze szczerze religijnej duszy?

Luca Fiore


Lektura miesiąca. Włócznia

> Człowiek, którego brakowało

Fabrizio Sinisi


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją