Ślady
>
Archiwum
>
2017
>
luty / marzec
|
||
Ślady, numer 2 / 2017 (luty / marzec) Pierwszy Plan. Enrico Letta Przepraszam, gdzie znajduje siÄ Europa? Unia odczuwa wstrzÄ sy. Ale czy popeĹniliĹmy bĹÄ d, wierzÄ c w europejskie marzenie? Na tych stronach rozmowa z ENRICO LETTÄ, byĹym premierem WĹoch. Oraz opowieĹÄ o miejscach i inicjatywach, w ktĂłrych wspĂłlny plan jest wciÄ Ĺź Ĺźywy. Alessandro Banfi Enrico Letta jest rzadkim przykĹadem wĹoskiego polityka, ktĂłry potrafiĹ powiedzieÄ: âDosyÄ!â. Koniec z pogaduszkami, paktem transatlantyckim, polemikÄ . Porzuciwszy w wieku 48 lat najwaĹźniejszy urzÄ d polityczny â stanowisko premiera rzÄ du â cieszÄ c siÄ ogromnym powaĹźaniem po wielu latach dziaĹalnoĹci w kolejnych partiach: najpierw w Marghericie, potem w Drzewie Oliwnym i wreszcie w Partii Demokratycznej, sprawujÄ c funkcje róşnych ministrĂłw, dwa lata temu objÄ Ĺ kierownictwo Instytutu BadaĹ Politycznych w ParyĹźu (Institut dâĂŠtudes politiques de Paris, w skrĂłcie Sciences Po), unikajÄ c od tamtej pory wszelkich powiÄ zaĹ z wĹadzÄ politycznÄ . ByĹa to radykalna decyzja odsuniÄcia siÄ od Ĺźycia politycznego, ktĂłremu wczeĹniej byĹ niezmiennie wierny. SpotkaĹ siÄ z nami w Rzymie na rozmowie dotyczÄ cej niebezpieczeĹstw zagraĹźajÄ cych Europie, scenariuszy â ktĂłre jeszcze kilka lat temu byĹyby nie do pomyĹlenia â realizujÄ cych siÄ w ostatnich tygodniach â skierowanie przez AnglikĂłw proĹby o rozpoczÄcie procesu wyjĹcia z Unii (Brexit), wybory prezydenckie we Francji (23 kwietnia, z nastawionÄ antyeuropejsko Marine Le Pen, ktĂłra staje w szranki o zwyciÄstwo) â oraz tego, co przewiduje kalendarz na najbliĹźsze miesiÄ ce: jesienne wybory w Niemczech, nieprzewidywalny wynik wyborĂłw we WĹoszech. I szczyt, ktĂłry odbyĹ siÄ 25 marca w Rzymie z okazji 60-lecia podpisania TraktatĂłw Rzymskich, stanowiÄ cych podwaliny Unii Europejskiej, ktĂłrÄ jednak wielu postrzega jako ostatni przyczĂłĹek projektu nÄkanego róşnymi bĹÄdami, w ktĂłry uderza wysoka fala populizmĂłw.
KrĂłtko mĂłwiÄ c: popeĹniliĹmy bĹÄ d, wierzÄ c w europejski plan? Trzeba wyjĹÄ od idei, Ĺźe taka Europa nie moĹźe trwaÄ dalej, a powodem tego jest wĹaĹnie to, Ĺźe potrzebujemy przerwania pewnej ciÄ gĹoĹci. Nie moĹźemy powtarzaÄ tego, co zawsze, pozostawaÄ w miejscu. Obecny, gĹÄboki, kryzys europejski skĹania nas ku pytaniu, ktĂłre â Ĺźe siÄ tak wyraĹźÄ â jest prawie egzystencjalne: czy ma sens, byĹmy robili coĹ wspĂłlnie z sÄ siadujÄ cymi krajami? Czy teĹź lepiej, Ĺźeby kaĹźdy dziaĹaĹ na wĹasnÄ rÄkÄ? Czy naprawdÄ potrzebny jest europejski wymiar czy nie? Po raz pierwszy, po wielu latach, podczas pierwszych wyborĂłw, o ktĂłrych Pan wspominaĹ, stajemy, w dramatyczny takĹźe sposĂłb, wobec tego pytania. I nie moĹźemy odpowiadaÄ na nie przy pomocy tych co zwykle schematĂłw oraz przesÄ dĂłw. OkolicznoĹci zobowiÄ zujÄ nas do tego, byĹmy dotarli aĹź do korzeni.
âCzy moĹźliwy jest nowy poczÄ tek?â â zadaje sobie pytanie ksiÄ dz JuliĂĄn CarrĂłn w pierwszym rozdziale swojej ksiÄ Ĺźki La bellezza disarmata. Czy kiedy mĂłwi Pan o âdotarciu do korzeniâ, chce Pan moĹźe przywoĹaÄ tÄ koncepcjÄ? Musimy zaczÄ Ä na nowo od wspĂłĹczesnego czĹowieka i Ĺwiata. SÄ to dwa punkty wyjĹcia, opowiadajÄ ce nam odmiennÄ historiÄ w stosunku do motywĂłw, ktĂłre doprowadziĹy do powstania Unii Europejskiej 60 lat temu. W 1957 roku chciano âzwiÄ zaÄ rÄce Niemcomâ i uniknÄ Ä powrotu demonĂłw wojny. Punktem moĹźliwego nowego poczÄ tku jest wiÄc osoba, ale ĹźyjÄ ca w Ĺwiecie takim jak dzisiaj. Obydwa te czynniki zmieniĹy siÄ radykalnie. Dzisiejszy Ĺwiat jest trzy razy wiÄkszy pod wzglÄdem liczby ludnoĹci, ale takĹźe obciÄ ĹźeĹ. Tak czy inaczej Ĺwiat ten skupiaĹ siÄ wokóŠEuropy. Dzisiaj istnieje oĹ Pacyfiku, azjatyckich gigantĂłw, Afryki rozwijajÄ cej siÄ na masowÄ skalÄ⌠Wszystko siÄ zmieniĹo. TakĹźe wspĂłĹczesny czĹowiek jest inny. Europejczycy po wojnie byli ludĹşmi wolnymi, z rosnÄ cymi oczekiwaniami w stosunku do ludzi mieszkajÄ cych w innych czÄĹciach Ĺwiata, ktĂłrzy w wiÄkszoĹci nie byli ani wolni, ani bogaci. Zawsze dajÄ przykĹad modeli Fiata wyprodukowanych w tych latach: 500, 600, 800, a potem 1100 i 1500 itd. Stopniowy wzrost, ktĂłry tworzyĹ takĹźe perspektywÄ wzrostu spoĹecznego bezpieczeĹstwa: w latach 70. i jeszcze 80. Fiat 126, 127, 128 itd. Krok po kroku. WspĂłĹczesny wolny czĹowiek Ĺźyje natomiast zaniepokojony tym, Ĺźe utraci to, co ma, jest niepewny i pogrÄ Ĺźony w zamÄcie.
PapieĹź Franciszek w przepiÄknym wystÄ pieniu z okazji przyznania mu Nagrody Karola Wielkiego w ubiegĹym roku stawiaĹ dialog jako moĹźliwy punt rozpoczÄcia na nowo, nowej pĹodnoĹci Europy⌠ZasadniczÄ ideÄ OjcĂłw zaĹoĹźycieli, ktĂłra pozostaje aktualna, jest idea pokoju. Rzeka Ren, inkubator wojen przez caĹe wieki, dzisiaj jest sercem spacyfikowanego kontynentu. Jestem takĹźe przekonany, Ĺźe stopniowe poszerzanie europejskiego planu, mimo Ĺźe spotyka siÄ z duĹźÄ krytykÄ , jest zasadniczym stanem. Wydarzenia na Krymie pokazujÄ nam, co mogĹo siÄ wydarzyÄ bez poszerzenia Unii. DoszĹoby do mnoĹźenia siÄ wojen lokalnych w Europie. NastÄpnie drugÄ zasadÄ pozostaje wolnoĹÄ. Kiedy 60 lat temu zaczÄĹa siÄ ta przygoda, poĹowa obywateli Europy nie byĹa wolna: od Hiszpanii po LitwÄ, PortugaliÄ, GrecjÄ⌠Musimy zastosowaÄ te zaĹoĹźycielskie zasady do skomplikowanego wspĂłĹczesnego Ĺwiata. OcaliÄ demokracjÄ, wymyĹlajÄ c jÄ na nowo. WcieliÄ na nowo wielkie poczÄ tkowe intuicje, zaczÄ Ä od poczÄ tku.
Opublikowany wĹaĹnie Pana esej (Contro venti e maree â âPrzeciwko wichrom i falomâ â ukazaĹ siÄ 16 marca â przyp. red.) jest poĹwiÄcony wĹaĹnie temu⌠Jest to przede wszystkim prĂłba powiedzenia Europejczykom oraz obecnym przywĂłdcom europejskim: spĂłjrzcie, Ĺźe obrona status quo jest pomyĹkÄ ! PrzedĹuĹźajÄ cy siÄ kryzys gospodarczy oraz bezprecedensowy kryzys migracyjny zmieniajÄ oblicze naszego wspĂłĹistnienia. Europa taka, jaka jest, nie sprawdza siÄ. Uwaga, nie porzucam sztandaru integracji i jestem daleki od zwierzchniczego, nacjonalistycznego i izolacyjnego podejĹcia, ktĂłre sÄ dzisiaj w przewadze. ZaczynajÄ c od Wielkiej Brytanii i Brexitu aĹź po FrancjÄ Marine Le Pen, nieprzypadkowo dwĂłch potÄg kolonizacyjnych, ktĂłre teraz odczuwajÄ pewnÄ nostalgiÄ. TwierdzÄ, Ĺźe dzisiaj nad integracjÄ trzeba siÄ ponownie zastanowiÄ i zaproponowaÄ jÄ na nowo we wĹaĹciwy sposĂłb. Sto lat temu Europejczycy stanowili jednÄ czwartÄ ludnoĹci na caĹym Ĺwiecie, za 20 lat, zgodnie z demograficznymi dynamikami, tylko jeden na 20 mieszkaĹcĂłw Ziemi bÄdzie Europejczykiem.
By integrowaÄ, trzeba posiadaÄ pewnoĹÄ co do swojej toĹźsamoĹci, a jednoczeĹnie byÄ zawsze âdrugimâ, nieco tak jak to byĹo w staroĹźytnym Rzymie. Kilka lat temu RĂŠmi Brague napisaĹ o tym bardzo ciekawy esej (âPrzyszĹoĹÄ Zachoduâ): z tego punktu widzenia integracja jest przede wszystkim sprawÄ wychowawczÄ i kulturowÄ âŚ Kwestia toĹźsamoĹci i integracji jest dzisiaj kluczowÄ sprawÄ europejskiego wspĂłĹistnienia. A nawet powiedziaĹbym, Ĺźe caĹego Ĺwiata. Kiedy przyjeĹźdĹźasz do Nowego Jorku, lÄ dujesz na lotnisku zadedykowanym Fiorello La Guardii, ktĂłry nie wydaje mi siÄ rodowitym Amerykaninem⌠Powiedzenie jednak dzisiaj tylko: âDrzwi otwarte dla kaĹźdego imigrantaâ jest sloganem, ktĂłry w rzeczywistoĹci siÄ nie sprawdza. Potrzeba przejĹÄ, zarzÄ dzania, postÄpĂłw, stopniowania⌠To prawda, jest to takĹźe batalia kulturowa. Ale jeĹli w klasie mojego syna znajduje siÄ 20 procent obcokrajowcĂłw, moĹźe to byÄ powaĹźna praca integracyjna. JeĹli jest ich 55 procent, nie. A imigracja musi zawsze byÄ takĹźe integracjÄ , nie moĹźemy dalej tworzyÄ maĹych paĹstwâgett w naszych metropoliach, tak jak to jest w ParyĹźu i w Londynie.
Izolacjonistyczna reakcja Trumpa po Brexicie stawia waĹźne pytanie wspĂłĹczesnej Europie. WybĂłr Trumpa budzi strach, poniewaĹź wraz z nim przeksztaĹca siÄ jedna z podstawowych koncepcji demokracji. Zgodnie z niÄ prezydent nie reprezentuje juĹź wszystkich AmerykanĂłw, ale tylko swoich wyborcĂłw, 61 miliony osĂłb, ktĂłre na niego zagĹosowaĹy. Tak siÄ zachowuje. JednoczeĹnie takĹźe na temat tego, jak powinna funkcjonowaÄ demokracja, nie moĹźemy broniÄ status quo klasycznej reprezentatywnoĹci parlamentĂłw przez cztery albo piÄÄ lat⌠Trzeba na nowo przemyĹleÄ demokratyczny udziaĹ w rzÄ dach. WykorzystujÄ c takĹźe potencjaĹ Internetu, dajÄ c ciÄ gĹÄ moĹźliwoĹÄ spoĹecznych konsultacji. Referendum albo jest przeprowadzane na sposĂłb szwajcarski, to znaczy naprawdÄ zajmuje siÄ pojedynczym problemem, albo teĹź grozi mu bycie osÄ dem o tym, kto je proponuje. Tak jak to siÄ staĹo we WĹoszech przy okazji referendum konstytucyjnego: treĹÄ pytania referendalnego staĹa siÄ drugorzÄdna. Nie mĂłwiÄ c juĹź o tym, w jaki sposĂłb Anglicy wychodzÄ z Europy po przeprowadzeniu referendum, ktĂłre miaĹo byÄ konsultacyjneâŚ
Czy sprĂłbuje Pan wskazaÄ fakty albo osoby, ktĂłre reprezentujÄ punkt moĹźliwego nowego poczÄ tku dla Europy? SÄ dzÄ, Ĺźe mĹodzi sÄ o wiele bardziej zakorzenieni w idei Europy, ktĂłrÄ trzeba odnowiÄ. JeĹli pomyĹlÄ o uczniach szkoĹy, ktĂłrÄ kierujÄ w ParyĹźu, mamy 1300 studentĂłw, w wiÄkszoĹci EuropejczykĂłw: FrancuzĂłw, NiemcĂłw, WĹochĂłw, HiszpanĂłw⌠Istnieje wĹrĂłd nich europejska toĹźsamoĹÄ, ale posiadajÄ o wiele bardziej zaawansowane jej pojÄcie niĹź biurokraci w Brukseli, ktĂłrzy wciÄ Ĺź przedstawiajÄ obraz Europyâmacochy. Dla nich Europa wciÄ Ĺź oznacza dialog, szansÄ, wolnoĹÄ. GorÄ ca idea, ktĂłra oczywiĹcie wydaje siÄ zmierzaÄ w przeciwnym kierunku wobec owiewajÄ cego naszÄ planetÄ zimnego wiatru.
Proponuje Pan podróş pod ten wiatr. Tak, wzbraniam siÄ przed wystawianiem Ĺźagli polityki na bardzo silny wiatr, czÄsto nieracjonalny, ktĂłry jest prawdziwÄ przyczynÄ wszystkich BrexitĂłw, zwyciÄstw Trumpa, referendĂłw i róşnych populizmĂłw⌠Staram siÄ przeciwstawiaÄ dwie tendencje, tendencjÄ konserwatywnÄ , powiedzmy âna sposĂłb niemieckiâ, ktĂłra udaje, Ĺźe nie ma problemĂłw, oraz tendencjÄ populistycznÄ , tak silnÄ w sĹabszej gospodarczo Europie poĹudniowej. Nie zapominajmy, Ĺźe w Radzie BezpieczeĹstwa ONZ wĹrĂłd staĹych czĹonkĂłw znajduje siÄ Francja, a nastÄpnie sÄ Chiny i Rosja. Ĺwiat i historia znajdujÄ siÄ na rozdroĹźu. Po Brexicie i Trumpie, jeĹli zwyciÄĹźy Marine Le Pen, bÄdzie to koniec Europy, nie ma co ukrywaÄ tego faktu. JeĹli, przeciwnie, przewaĹźÄ inni francuscy kandydaci, polityka europejska wejdzie w nowÄ fazÄ. |