Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2017 > styczeń / luty

Strona Pierwsza

> „Problemów nie stwarzają inni, inni uświadamiają nam problemy, które mamy”

Wywiad z ks. Juliánem Carrónem, który ukazał się w hiszpańskim czasopiśmie „Jot Down”.

Ángel L. Fernández Recuero – Fot. Lupe De La Vallina


Od Redakcji

> Odważny początek


Dokument

> Rewolucja czułości

List papieża Franciszka wysłany do księdza Juliána Carróna, przewodniczącego Bractwa CL, po pielgrzymkach, którymi na całym świecie ruch Comunione e Liberazione zakończył obchody Jubileuszu Miłosierdzia i odpowiedź na ten list ks. Juliána Carróna

Papież Franciszek i ks. Julián Carrón


Listy

> Boża sprawa i inne...


Pierwszy Plan

> Praca

Jest taka kwestia w życiu, w której nie możemy oszukiwać, nawet samych siebie. To praca. Nie tylko spędzamy w niej znaczną część naszego czasu, ale, jak zawsze przypominał ksiądz Giussani, nasze prawdziwe „ja” pojmujemy tylko wtedy, gdy uchwycimy siebie „w działaniu”, wyłania się ono ze zderzenia z rzeczywistością.


Pierwszy Plan. Giorgio Vittadini

> Komu potrzebna jest moja praca?

Kryzys. Tymczasowość. Bezrobocie. W scenerii dynamicznych zmian ekonomicznych bitwa o znalezienie swojego miejsca otwiera tysiące pytań także w tym, kto jest już zatrudniony. Czego możemy się nauczyć dzięki takiemu wyzwaniu? Zapytaliśmy o to GIORGIA VITTADINIEGO.

Paolo Perego


Pierwszy Plan. Edukacja

> Big Five w szkole

Czego trzeba się nauczyć, by być gotowym do pracy? I jakich wyborów należy dokonywać między szkolnymi ławkami, by zdobyć odpowiednie narzędzia? Esej przygotowany przez Fundację na rzecz Pomocniczości wytycza drogę dla „ludzkiego kapitału”. Wychodząc od noblisty.

Giorgio Vittadini


Pierwszy Plan. Historia

> W schemacie i poza nim

Doktorat z literatury rosyjskiej. Tymczasem wylądował w Irlandii, gdzie sprzedaje oprogramowania. „A jednak codziennie odkrywam siebie”.

Alessandra Stoppa


Studenci. Rekolekcje CLU

> „Całe moje pragnienie”

Cztery tysiące studentów na rekolekcjach. Wielkie wyzwanie dla młodzieży i księdza Juliána Carróna. Bo w szybko zmieniającym się kontekście tylko wiara osiągalna poprzez ludzkie doświadczenie jest zdolna rozwinąć „pewność pełną rozumności”. I być komunikowana każdemu.


Ksiądz Giussani. Kuba

> Rewolucja Zmysłu religijnego

Alejandro pożycza książkę księdza Giussaniego swojemu ojcu Luisowi, a on, stary komunista, zakochuje się w niej. Teraz obydwaj mierzą się z hiszpańską wersją biografii założyciela CL, Luigi Giussani. Su vida, która ukazała się w 12. rocznicę jego śmierci.

Anna Leonardi


Ksiądz Giussani. Historia GS

> Niespodzianki historii

Dwanaście lat po śmierci założyciela CL czworo historyków rozmawia o początkach Gioventù Studentesca. Relacje z Akcją Katolicką, relacje z Montinim i jego zwolennikami, dialektyka między tradycją a nowoczesnością. Otwarta konfrontacja. Cenna, by kontynuować dalsze badania.

Maurizio Vitali


Kościół. Japonia

> Milczenie i oblicze

17 lutego na ekrany polskich kin wszedł film Martina Scorsese, historyczne spojrzenie na wydarzenia z życia XVII-wiecznych japońskich męczenników oraz na pytania o wiarę na najmniej schrystianizowanym kontynencie. W kontekście książki, której treść nie dawała spokoju reżyserowi. Oraz głosu współczesnych misjonarzy.

Alessandra Stoppa


Syria. Archeologia

> Strzeżemy przyszłości

Po pięciu latach archeolodzy GIORGIO I MARILYN BUCCELLATI wracają do kraju pogrążonego w wojnie. I opowiadają o odważnej pracy kolegów, którzy ryzykują (a czasem oddają) życie, by ocalić kulturę. Dlaczego w przeszłości znajduje się odpowiedź na współczesną przemoc?

Giorgio i Marilyn Buccellati


Świadkowie. Nijole Sadunaite

> Uśmiech w gułagu

Była aresztowana, torturowana i zesłana na Syberię. Zarzut? Rozpowszechnianie wiadomości o litewskim Kościele. Mimo to NIJOLE SADUNAITE swoich oprawców nazywa „braćmi z KGB”. I mówi: „Dzisiaj także jesteśmy wezwani do tego, by świadczyć o prawdzie siłą naszej słabości”.

Luca Fiore


Spotkania. Estonia

> W domu Arvo Pärta

Jak to się stało, że Franco Nembrini, nauczyciel zakochany w Dantem, spotkał się na herbacie z najsławniejszym na świecie współczesnym kompozytorem? Kronika poruszającego spotkania „braci”, sporządzona przez naocznego świadka, który w pewien sposób stoi u jego początków…

Francesco Fadigati


Życie CL. New York Encounter

> Rzeczywistość nie zdradza

Dziewiąta edycja NEW YORK ENCOUNTERA. W Ameryce, gdzie najbardziej podstępnym strachem jest strach przed „niemożnością posiadania wszystkiego”. Od tytułu (który wprawia w osłupienie) po spotkania twarzą w twarz z nauką, wiarą, post-prawdą, literaturą… Oraz te najpiękniejsze: za kulisami.

Davide Perillo


Kultura. Sztuka

> Epokowa przemiana Giotta

Herezje, Kościół walczący, zakony żebracze… Wielki florencki mistrz Giotto di Bondone żył w momencie, w którym świat, podobnie jak dziś, zmieniał oblicze. Odpowiedział na to, rewolucjonizując historię sztuki. Ponieważ wiara jest „bardzo konkretnym momentem czasu”.

Davide Cestari


Lektura miesiąca. Włócznia

> Serce zdobyte na zawsze

Jak mówi tradycja, setnik rzymski pozostający w służbie cesarza Tyberiusza oraz jego przedstawiciela w Jerozolimie, Poncjusza Piłata, nawrócił się już tam, pod Krzyżem, przejęty do głębi tą krwią i wodą. By skończyć potem jako ewangelizator Kapadocji, a następnie męczennik.

Alessandro Banfi


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją