Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2016 > styczeń / luty

Od Redakcji

> Dzisiaj, dla ciebie


Listy

> Prawdziwy postęp: co jest dla mnie sensem życia? i inne…


Pierwszy Plan. Ksiądz Giussani

> Aktualne pytanie

W rocznicę śmierci założyciela CL (22 lutego) poprosiliśmy wydawcę ALESSANDRA LATERZĘ, by podzielił się z nami refleksjami na temat świadectwa księdza Giussaniego Uznać Chrystusa, które znajdziecie na załączonym DVD. Poniżej także inne wypowiedzi. Tego, kto go znał i tego, kto uznaje go za przyjaciela, mimo że nigdy nie spotkał się z nim osobiście.

Fabrizio Sinisi


Pierwszy Plan. Dziennikarz

> Boska drzazga i droga

„Napełnił mnie pragnieniem nieustannego poszukiwania wielkiego mostu łączącego z tym, co nieznane”. GIANLUIGI DA ROLD, włoski dziennikarz i pisarz, który dobrze poznał księdza Giussaniego, po raz pierwszy miał okazję zobaczyć lekcję Uznać Chrystusa, a teraz opowiada nam o swoim spotkaniu. Wczorajszym i dzisiejszym.

Gianluigi Da Rold


Pierwszy Plan. Gioventù Studentesca

> Historia pewnego życia

Cztery lata pracy nad nieopublikowanymi dotąd źródłami i nowe rekonstrukcje. MARTA BUSANI, doktor nauk w dziedzinie historii współczesnej, przestudiowała dzieje Gioventù Studentesca oraz jej oryginalność.

Alessandra Stoppa


Pierwszy Plan. Rocznica

> Znak Jonasza

Homilia wygłoszona 17 lutego 2016 roku w Opolu w kościele pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła z okazji 11. rocznicy śmierci ks. Luigiego Giussaniego i 34. rocznicy zatwierdzenia BractwaComunione e Liberazione.

ks. Jerzy Krawczyk


Dokument. Rodzina

> Prawa tradycyjne i wartości podstawowe

We Włoszech rozgorzała debata w związku z zatwierdzeniem projektu ustawy Cirinnà (która reguluje prawa związków cywilnych, także tych zawieranych między osobami tej samej płci, dopuszczając je do tak zwanej „stepchild adoption”, czyli adopcji dziecka, które jest biologicznym dzieckiem jednej z osób w homoseksualnej parze). Ostro sprzeciwiają się temu uczestnicy manifestacji Family Day. Poniżej proponujemy list księdza Juliána Carróna, przewodniczącego Bractwa CL, opublikowany na łamach dziennika „Corriere della Sera” 24 stycznia.

ks. Julian Carrón


Bliski Wschód. Syria

> Kwiaty pośród wojny

Jego poprzednik został zamordowany pięć lat temu. „Ale ekstremistów jest tutaj bardzo mało. Tymczasem jest wielu młodych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o chrześcijaństwie”. Biskup PAOLO BIZZETI, nowy wikariusz apostolski w Anatolii, opowiada, co znaczy dawać świadectwo o wierze dzisiaj na jednej z ziem, gdzie narodziło się chrześcijaństwo.

Paola Bergamini


Bliski Wschód. Turcja

> Inne oblicze Turcji

Jego poprzednik został zamordowany pięć lat temu. „Ale ekstremistów jest tutaj bardzo mało. Tymczasem jest wielu młodych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o chrześcijaństwie”. Biskup PAOLO BIZZETI, nowy wikariusz apostolski w Anatolii, opowiada, co znaczy dawać świadectwo o wierze dzisiaj na jednej z ziem, gdzie narodziło się chrześcijaństwo.

Andrea Avveduto


Historie. Maria Angela Bertelli

> Mama z Bangkoku

Dzieci niepełnosprawne albo chore. „Przeklęte” w kulturze, w której cierpienie jest owocem winy. Istnieje jednak dom, który przygarnia je i ich mamy. I zaprzecza wszelkim zasadom miejscowej mentalności. W pierwszej kolejności tej, że Bóg nie istnieje…

Alessandra Stoppa


Kościół. Uczynki miłosierdzia

> 14 znaków łaski

Spragnionych napoić. Wątpiącym dobrze radzić. Podróżnych w dom przyjąć. Urazy chętnie darować… Rok Jubileuszowy umieszcza w centrum uczynki miłosierdzia co do ciała i duszy. Teolog ANDREA GRILLO wyjaśnia nam, skąd się wzięły. I co oznaczają.

Paolo Rodari


Kościół. Caravaggio

> Siedem uczynków na jednym obrazie

Odczytanie arcydzieła Caravaggia, przedstawiającego uczynki miłosierdzia względem ciała. Na którym chaos prawdziwego życia zaburza wszelki ustalony wcześniej porządek. A artysta przyjmuje wyzwanie, wprawiając nas w osłupienie.

Giuseppe Frangi


Kościół. Książka Papieża

> „Ksiądz, któremu zostało przebaczone”

Książka-wywiad, osobista relacja (także przed wyborem), wyzwania ostatniego czasu… ANDREA TORNIELLI opowiada o tym, co jeszcze odkrył oprócz „spojrzenia Franciszka” i nacisku, jaki kładzie na miłosierdzie.

Martino Cervo


Kościół. Dialog

> Coś się zmieniło

Chrześcijanie? „Nasi sprzymierzeńcy w zbawianiu świata”. Kościół? „Potrafi sam poddać się krytyce, jak mało kto”. W rocznicę ogłoszenia deklaracji Nostra Aetate (oraz po wizycie Papieża w rzymskiej synagodze) niektóre deklaracje świata żydowskiego wskazują na zaskakujące zbliżenie. I wiele mogą nas nauczyć.

ks. Ignacio Carbajosa


Życie CL. Rekolekcje CLU

> Jest ktoś, kto pragnie życia

„To, o czym mówił, było dla mnie. I dla wszystkich ludzi…”. Od Salerno po Mediolan, głosy tych, którzy po raz pierwszy uczestniczyli w rekolekcjach CLU. I nigdy wcześniej nie widzieli księdza Giussaniego.

Maurizio Vitali


Kultura. New York Encounter

> Magnetyczne przyciąganie

Nieskończone pragnienie i strach, że się ono nie zrealizuje. Trzy dni konferencji, wystaw i spektakli w samym sercu Nowego Jorku, by nie uciec przed prawdziwym problemem człowieka. Uczestniczyliśmy w publicznym wydarzeniu, w którym skupia się życie wspólnoty CL w Stanach Zjednoczonych. Jest to okazja do tego, by zrozumieć, co ją rodzi. I zobaczyć tego efekty.

Luca Fiore


Kultura. Zaskoczenie

> „Że niby kto? Giussani? Opowiedz mi coś więcej…”

Narażał życie, by pokonać ebolę w Afryce. Nie czuł się jednak na siłach, by opowiedzieć o tym publicznie. Ale na Encounter i tak przyjechał… Historia Davida oraz spotkania, które miało się nie odbyć.

Luca Fiore


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją