Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2015 > marzec / kwiecień

Strona Pierwsza

> Powab bezbronnego piękna

Notatki ze Spotkania Odpowiedzialnych w ruchu Comunione e Liberazione we Włoszech, Pacengo di Lazise (Werona), 15 lutego 2015 r.


>


Od Redakcji

> Na naszych oczach


Listy

> Spojrzenie Kogoś Innego? i inne


Pierwszy Plan

> Wydarzyło się

Czekanie. Śpiewy. Święto. A następnie wdarcie się obecności, która przekroczyła wszelkie oczekiwania. Pozostawiając każdą z 80 tysięcy osób na placu z pytaniem: co mi się tam przydarzyło?

Davide Perillo


Pierwszy Plan

> Balsam na rany

Prawosławny z Kijowa przyjechał do papieża wraz z ukraińskimi i rosyjskimi przyjaciółmi. KONSTANTIN SIGOV opowiada o „paradoksie” tego dnia.

Konstantin Sigov


Pierwszy Plan

> "Przybyliśmy jak żebracy"

Powitanie ks. Juliana Carróna


Pierwszy Plan

> Na jego drodze

W każdym wieku i najróżniejszego pochodzenia, ten, kto był (i ten, kogo nie było) konfrontuje się z propozycją papieża. Wychodząc od tego, co wydarzyło się na jego oczach.

P. Bergamini, L. Fiore, A. Leonardi, P. Perego, A. Stoppa


Pierwszy Plan. ALFONSO CARRASCO

> Urząd i tajemnica człowieka

Biskup ALFONSO CARRASCO wyjaśnia, dlaczego nasze życie „zależy” od więzi z papieżem, odsłaniającej dno serca.

Davide Perillo


Pierwszy Plan

> Pieszczota miłosierdzia

Przemówienie papieża Franciszka z okazji audiencji dla członków ruchu Comunione e Liberazione. Rzym, plac św. Piotra, 7 marca 2015 r.

papież Franciszek


Pierwszy Plan. Ameryka Łacińska

> Prawdziwe szczęście

W tydzień po audiencji Spotkanie Odpowiedzialnych z CL zgromadziło w Brazylii trzysta osób z całej Ameryki Łacińskiej. Trzy dni pokazywania tego, co wydarzyło się w minionym roku. I dokładnego uświadamiania sobie „naszego szczęścia”. Życie ludu z placu św. Piotra, które tutaj ma ciąg dalszy.

Alessandra Stoppa


Tunezja

> Gra przeciwieństw

Wściekłość i strach, ale nie tylko. Po masakrze w muzeum Bardo kraj próbuje rozpocząć od nowa. Ojciec RAMÓN ECHEVERRIA, generalny wikariusz stolicy, opowiada o społeczeństwie, które dało światu, w tym samym czasie, największą liczbę muzułmańskich myślicieli-reformatorów oraz – dżihadystów. I gdzie można spotkać cud różnorodności.

Luca Fiore


Ukraina

> Opór serca

Dwanaście miesięcy wojny. I wciąż niepewne zawieszenie broni. Toczy się jednak inna bitwa: bitwa we wnętrzu każdego człowieka. Dla ojca MYCHAJŁA DYMYDA, kapelana z Majdanu, wkład chrześcijan na rzecz pokoju zaczyna się w ich własnym domu. I ma postać przemienionego życia.

Luca Fiore


Etiopia

> Oczarowana Nim

Wszystko zaczęło się od jednego namiotu pośród wielkiej pustki. Dzisiaj siostra Laura, salezjanka, opowiada o 20 latach swojego życia spędzonych na misjach. Oraz o tym, co zrodziło się u stóp różowych gór…

Paola Bergamini


Kościół

> Jeden na jednego

Jest to podstawowa forma jego misyjnej działalności. Osobiste spotkanie. Wystarczy przyjrzeć się codzienności Ojca Świętego, by dostrzec jego upodobanie do indywidualnej relacji z człowiekiem: ile czasu poświęca bezpośrednim kontaktom? Co popycha go do działania?

Giuseppe Frangi


Ruchy w Kościele

> Jak stawać się apostołem w świecie

Ogólnopolska Rada Ruchów Katolickich powstała w czerwcu 1990 roku jako owoc trwającej od 1978 roku współpracy liderów ruchów i stowarzyszeń katolickich. W pracach rady bierze udział 79 działających w Polsce zrzeszeń reprezentujących 750 tysięcy członków oraz 30 diecezjalnych rad ruchów katolickich. Ostatnie ze spotkań plenarnych ORRK odbyło się 22 listopada 2014 roku w Warszawie.

Małgorzata Czapska


Ksiądz Giussani

> Więcej wiary, by żyć

Pilna potrzeba nawrócenia, „by stawić czoła złu, wychować dzieci, budować dobre życie w społeczeństwie”. Zadanie wskazane przez arcybiskupa Mediolanu w 10 lat po śmierci założyciela CL. Poniżej obszerne fragmenty homilii oraz końcowego pozdrowienia.

kard. Angelo Scola


Ksiądz Giussani

> Żebrzemy o świeżość charyzmatu

ks. Julian Carrón


Życie CL. Sant Hipòlit de Voltregà

> Dlaczego tutaj?

Pośród tysiąca inicjatyw poświęconych w ostatnim czasie księdzu Giussaniemu jedna z nich miała miejsce w małym miasteczku położonym między Barceloną a Pirenejami. Niektóre rodziny zostawiły wszystko, by pracować tu w szkołach. W ten sposób „Bóg dotyka tego, co nietykalne”…

Alessandra Stoppa


Rozmowa

> Towarzystwo ożywiające ducha

Siostra GABRIELA GASZ opowiada o tym, w jaki sposób doświadczenie przyjaźni w wierze poprzez charyzmat księdza Giussaniego jest wpisane w jej powołanie i dlaczego każde spotkanie z przyjaciółmi z Ruchu wciąż ożywia jej ducha.

Gabriela Cyrys


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją