Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2014 > maj / czerwiec

Strona Pierwsza

> Europa 2014 Szansa na nowy początek?

Zapiski z wystąpienia księdza Juliána Carróna podczas prezentacji dokumentu ruchu Comunione e Liberazione mediolan, 9 kwietnia 2014 r.


Od Redakcji

> Jak rzemieślnicy


Listy

> Rezygnując z siebie i inne...


Pierwszy Plan. Ziemia Święta

> Wyłom w murze

Uścisk wymieniony z żydami i muzułmanami. Spotkanie z prawosławnymi. Jordan, Betlejem, Grób Święty… Wreszcie zaskakujące zaproszenie skierowane do przywódców Izraela i Palestyny: „Przyjedźcie do mnie pomodlić się u mnie w domu”. W ten sposób obecność Franciszka przekreśliła wszystkie schematy, również polityczne, otwierając drzwi prowadzące do pokoju, „który trzeba budować dzień po dniu, jak rzemieślnik”.

Andrea Tornielli


Pierwszy Plan. Palestyńczycy

> „Trzeba lat, by zrozumieć ten moment”

„Kiedy żegnałem się z nim tuż przed jego powrotem do Rzymu, o nic nie pytałem. Ponieważ to wszystko, co powiedział podczas swojej podróży, skierował przede wszystkim do mnie”. Biskup William Shomali, biskup pomocniczy łacińskiego patriarchy Jerozolimy oraz druga osoba w Kościele łacińskim w Ziemi Świętej, z bliska śledził pielgrzymkę Franciszka.

Andrea Avvenuto


Pierwszy Plan. Izraelczycy

> „Modlitwa sie przyda. Tylko Bóg może dać pokój”

„Jest to wzór pokory i świętości. Prawdziwy religijny przywódca”. Ammon Ramon, Izraelczyk żydowskiego pochodzenia oraz badacz z Jerusalem Institute for Israel Studies, długo studiował papieskie wizyty w Ziemi Świętej i nie ma wątpliwości: „To był sukces, pod każdym względem”.

Andrea Avvenuto


Kanonizacja

> 27 kwietnia. Zdumienie świętością

Kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II była wydarzeniem powszechnym. Przesłanie było precyzyjne i każdy został wezwany do tego, by przyjąć je przede wszystkim jako skierowane do siebie

Luca Doninelli


Kanonizacja. Ksiądz Julián Carrón

> Świadkowie, którzy ukazali to, co najważniejsze

Żywe dziedzictwo Jana XXIII i Jana Pawła II („Avvenire”, 27 kwietnia 2014 r.)


Społeczeństwo. Wychowanie

> Szkoła się nie skończyła

Trwają wakacje. Po co więc właśnie teraz mówić o nauce i nauczycielach? Bo jest to okazja, by nauczyć się czegoś, patrząc na tegoroczne doświadczenie i odwołując do niedawnego spotkania z Ojcem Świętym. MARCO BERSANELLI, astrofizyk i dyrektor instytutu proponującego wychowanie i kształcenie od przedszkola do szkoły średniej, opowiada nam, dlaczego wyznanie: „Kocham szkołę” nie jest sloganem, ale dotyczy całego życia.

Davide Perillo


Spotkanie. W Comecie

> Z Jeleniej Góry do Como

W „Śladach” z maja 2012 roku przeczytałam o doświadczeniach rodzicielstwa zastępczego Anny Lisy i Pasquale, działających we włoskim Stowarzyszeniu „Cometa”. Później na stronie internetowej www.puntocometa.org próbowałam zgłębić informacje na ten temat, lecz nie do końca rozumiejąc przedstawione tam treści, postanowiłam napisać do Comety…

Majka Piętka


Rozmowa. O powołaniu

> Daj się zaprosić

27 kwietnia tego roku wybrałam się z przyjaciółmi Beatą i Jurkiem do Łomianek pod Warszawą na pierwsze śluby naszej przyjaciółki AGNIESZKI DOCHNIAK, składane przez nią w Instytucie Świętej Rodziny. Data ta była bardzo szczególna, gdyż tego dnia papież Franciszek kanonizował papieży Jana Pawła II i Jana XXIII.

Karolina Zając


Kościół. Kongres Ruchów

> „Posłani, aby odnowić świat”

14 czerwca 2014 roku odbył się w Warszawie pod hasłem „Posłani, aby odnowić świat” IV Ogólnopolski Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich.

Małgorzata Czapska


Aktualności. Tydzień Społeczny

> O rozwoju Polski

Agnieszka Strzałkowska


Życie CL. Na krańcach świata

> Słoń w pokoju

„Jaki sens ma ta mała grupka pośród takiego mnóstwa?” W Petersburgu, dwa kroki od carskiej rezydencji Peterhof, trzy dni spędzili razem odpowiedzialni za Ruch na Wschodzie, by móc spojrzeć w twarz całemu światu: pracy i dzieciom, nowym prawom oraz drag queen Eurowizji. A wreszcie Majdanowi i napięciom politycznym. „Tutaj, pośród was, znajduje się obietnica dla całej Rosji oraz sąsiednich krajów”.

Luca Fiore


Święty Paweł. Wiara i społeczeństwo

> Nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego

Apostoł prosi Filemona, by traktował sługę Onezyma jak brata. Jego listy były listami do przyjaciół. Wydawały się nie mieć żadnego znaczenia w obliczu potęgi Imperium Rzymskiego. W tych wersach zawierało się jednak ziarno, które miało zrewolucjonizować historię.

ks. José Miguel Garcia


Meeting. Wystawy

> Poza ramą

Są stałym punktem spotkań podczas tygodnia wydarzeń w Rimini. W tym roku pozwolą nam odkryć Tołstoja i archeologię, Péguy’ego i międzynarodową współpracę… Aż po kosmiczne morze. By przekroczyć granice, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

Paola Ronconi


Wakacje. Ksiądz Luigi Giussani

> Czas wolności

Od pierwszych dni istnienia GS przyświecała nam jasna i prosta myśl: czas wolny jest czasem, w którym nie jest się zmuszonym do robienia czegokolwiek, nie ma nic, do czego jest się zmuszonym. Czas wolny jest czasem wolnym.


Lektura na lato. Kardynał Wyszyński

> Oczami wiary i inne...


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją