Ślady
>
Archiwum
>
2014
>
maj / czerwiec
|
||
Ślady, numer 3 / 2014 (maj / czerwiec) Meeting. Wystawy Poza ramÄ SÄ staĹym punktem spotkaĹ podczas tygodnia wydarzeĹ w Rimini. W tym roku pozwolÄ nam odkryÄ ToĹstoja i archeologiÄ, PĂŠguyâego i miÄdzynarodowÄ wspĂłĹpracÄ⌠AĹź po kosmiczne morze. By przekroczyÄ granice, do ktĂłrych jesteĹmy przyzwyczajeni. Paola Ronconi Peryferie. CaĹy tegoroczny Meeting bÄdzie siÄ krÄciĹ wokóŠtego prostego sĹowa, ktĂłre dziÄki papieĹźowi Franciszkowi zyskaĹo godnoĹÄ wczeĹniej czÄsto podwaĹźanÄ zarĂłwno w debatach kulturalnych, jak i w naszych kategoriach myĹlowych. Peryferie materialne, egzystencjalne bÄdÄ wÄ tkiem przewodnim takĹźe wystaw prezentowanych podczas Meetingu, bÄdÄ cych zasadniczym elementem tygodnia wydarzeĹ w Rimini. A najdalszymi peryferiami, co wiÄcej, najdalszÄ granicÄ jest przestrzeĹ. Jak co roku podczas Meetingu, nauka bÄdzie zajmowaĹa honorowe miejsce, a w tej edycji granice poszerzÄ siÄ aĹź po WszechĹwiat â sÄ to granice tego, co âeksplorowaneâ, to znaczy âbadane bezpoĹrednioâ. Explorers bÄdzie wystawÄ poĹwiÄconÄ odkrywaniu, a nie obserwowaniu WszechĹwiata. To nie to samo. Róşnica jest taka jak miÄdzy obserwowaniem z daleka ĹaĹcucha gĂłrskiego a wspinaniem siÄ na szczyt. Zostaniemy zaproszeni do poznania tego maĹego kawaĹka przestrzeni, a jednak tak nieskoĹczenie wiÄkszego od naszej maĹej planety, jakim jest przestrzeĹ UkĹadu SĹonecznego, jedyny skrawek kosmicznego morza naznaczony przez czĹowieka. BÄdzie wiÄc moĹźna wyruszyÄ z Ziemi i dotrzeÄ do zewnÄtrznej granicy UkĹadu SĹonecznego na pokĹadzie wirtualnej sondy Voyager. Ponadto bÄdziemy mogli przenieĹÄ siÄ w przyszĹoĹÄ, odkrywajÄ c najnowsze misje Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). A wszystko po to, by nastÄpnie powrĂłciÄ, âbÄdÄ c bardziej Ĺwiadomym piÄkna, rozlegĹoĹci oraz odmiennoĹci otaczajÄ cego nas stworzenia. AĹź po strukturÄ naszego ÂŤjaÂť, naszej ludzkiej naturyâ.
Do wnÄtrza czasu. MĂłwiÄ c o peryferiach, w pierwszej kolejnoĹci mamy na myĹli ânajuboĹźsze miejsca na planecieâ. Rejony Ĺwiata, gdzie ubĂłstwo, gĹĂłd, wojna dotykajÄ przede wszystkim najbardziej kruchÄ czÄĹÄ ludnoĹci. Jak moĹźna interweniowaÄ, pomĂłc, przywrĂłciÄ nadziejÄ? Na to pytanie od ponad 40 lat stara siÄ odpowiadaÄ codziennie AVSI (Stowarzyszenie Wolontariuszy na rzecz SĹuĹźby MiÄdzynarodowej) poprzez projekty prowadzone w poĹudniowych rejonach Ĺwiata oraz na wschodzie Europy.
Wystawa Na peryferiach Ĺwiata. GodnoĹÄ i rozwĂłj pomoĹźe zrozumieÄ, jak wiara moĹźe byÄ determinujÄ cym czynnikiem w podejmowaniu tych wyzwaĹ. W opowieĹci o trzech rzeczywistoĹciach (Ekwadorze, Brazylii i Kenii) zostanie ukazana metoda poznawania zagadnieĹ, dziÄki ktĂłrym osoba znajdujÄ ca siÄ w trudnoĹciach moĹźe odzyskaÄ ĹwiadomoĹÄ swojej godnoĹci, odnaleĹşÄ swoje miejsce w spoĹeczeĹstwie i posiÄ ĹÄ peĹne zrozumienie swojego poĹoĹźenia, prowadzÄ ce do prawdziwej przemiany.
PrzeszĹoĹÄ posiada doniosĹoĹÄ trwajÄ cÄ w czasie. By jednak jÄ zrozumieÄ, trzeba jÄ badaÄ. Oto dlaczego wystawa Z gĹÄbi czasu: u poczÄ tkĂłw komunikacji i wspĂłlnoty zabierze odwiedzajÄ cych w podróş, od paleolitu po neolit, w rejony archeologicznych wykopalisk prowadzonych w Gruzji (w Dmanisi) oraz w Syrii (w Urkeshu). Trzy etapy â percepcja, jÄzyk i pismo â wyznaczÄ drogÄ prowadzÄ cÄ do odpowiedzi na pytanie: jaka wiÄĹş pozwala utrzymaÄ w jednoĹci ludzkie grupy? Jeden przykĹad spoĹrĂłd wielu, ktĂłre bÄdzie moĹźna zobaczyÄ, to analiza czaszki przynaleĹźÄ cej do bardzo wczesnej formy Homo erectus. Badania prowadzÄ do stwierdzenia, Ĺźe egzystowaĹ on we wspĂłlnocie. Czy stajemy wobec pierwszej na Ĺwiecie prĂłby aktĂłw hojnoĹci oraz caritas?
5 listopada mija setna rocznica Ĺmierci Charlesa PĂŠguyâego. Jest to najlepsza okazja do poznania tego tak umiĹowanego przez ksiÄdza Giussaniego katolickiego pisarza, geniusza, ktĂłremu udaĹo siÄ pojÄ Ä chrzeĹcijaĹskie wydarzenie w caĹej jego doniosĹoĹci. Wystawa Historia cielesnej duszy pozwoli zwiedzajÄ cemu poznaÄ jego dzieĹa poprzez przedstawienie etapĂłw krĂłtkiego Ĺźycia (zmarĹ w wieku 40 lat jako ĹźoĹnierz piechoty podczas I wojny Ĺwiatowej w pierwszej bitwie nad MarnÄ ). Nie tylko â bÄdzie ona prawdziwym spotkaniem z PĂŠguym. Wystawa, w rzeczy samej, skĹadaÄ siÄ bÄdzie z czterech czÄĹci ukazujÄ cych róşne momenty Ĺźycia pisarza oraz lektury, ktĂłre pozwolÄ wniknÄ Ä w jego teksty. Do tego zaprezentowany zostanie niewyemitowany dotÄ d wywiad z francuskim filozofem Alainem Finkielkrautem.
PoraĹźka? Skierowane przez papieĹźa Franciszka wezwanie do chrzeĹcijan, by otworzyli siÄ na spotkanie z drugim, by na wszystkich âperyferiachâ gĹosili chrzeĹcijaĹskÄ nadziejÄ, byĹo iskrÄ , ktĂłra na tegoroczny Meeting do Rimini âprzyprowadziĹaâ Lwa ToĹstoja. Dramatyczna relacja miÄdzy rozdzierajÄ cÄ potrzebÄ sensu rosyjskiego pisarza a KoĹcioĹem jego czasĂłw zadaje gĹÄbokie pytania sumieniu dzisiejszego chrzeĹcijanina. ToĹstoj jest symbolem âĹwiataâ, spragnionego odpowiedzi, ktĂłrej zbyt czÄsto nie udaje mu siÄ znaleĹşÄ w koĹcielnych strukturach swojego czasu, zatroskanych o obronÄ tradycji oraz norm.
Wystawa ToĹstoj: krzyk i odpowiedĹş, podzielona na piÄÄ sekcji, rozpocznie siÄ od dzieĹa WĹadimira SoĹowiowa KrĂłtka opowieĹÄ o AntychryĹcie. Kogo spoĹrĂłd sĹuchajÄ cych Antychrysta, ofiarujÄ cego chrzeĹcijanom hegemoniÄ kulturalnÄ , politycznÄ , potwierdzenie chrzeĹcijaĹskich wartoĹci w spoĹeczeĹstwie, takĹźe dzisiaj nie kusiĹaby myĹl, Ĺźe przyszĹo BoĹźe KrĂłlestwo na ziemiÄ? ToĹstoj zmarĹ w 1910 roku. Siedem lat później, w 1917 roku, caĹa Rosja miaĹa zapĹonÄ Ä ogniem rewolucji, ktĂłra byĹa pokusÄ wprowadzenia w czyn projektu Antychrysta SoĹowjowa. Czy jest to klÄska upadĹoĹci? W rzeczywistoĹci mĹode pokolenia, poruszone wyzwaniem ToĹstoja, zaczÄĹy zadawaÄ sobie pytania. W klimacie niepewnoĹci panujÄ cym w Rosji na poczÄ tku XX wieku doĹwiadczyĹy rozumnoĹci wiary wskazanej przez starcaJana, jednego z bohaterĂłw KrĂłtkiej opowieĹci, niewielkiej grupie swoich towarzyszy â Ĺźywej ObecnoĹÄ Chrystusa.
WiÄcej o wystawach, zakĹadki, wiadomoĹci i zapowiedzi wydarzeĹ najbliĹźszego Meetingu na zmodernizowanej stronie www.meetingrimini.org. |