Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2011 > maj / czerwiec

Strona pierwsza

> Konieczność osądu

Notatki z Syntezy księdza Juliána Carróna z Ekip Studenckich Ruchu Komunia i Wyzwolenie. Mediolan, 26 marca 2011.

ks. Julián Carrón


Od redakcji

> Wiara i wolność


Listy

> Zobaczyć piękno, które się wydarza i inne...


Pierwszy plan

> Jan Paweł II. „Błogosławiony jesteś, ponieważ uwierzyłeś”

Lud. Półtora miliona osób pociągniętych przez życie człowieka, którego pochwycił Chrystus. Oto co wydarzyło się na placu św. Piotra. A wszystko niejako na potwierdzenie tego, co wielu z nas usłyszało w Rimini.

Davide Perillo


Społeczeństwo

> Prawo i życie. W kanadyjskim laboratorium

Czyli jak i dlaczego państwo będące zakładnikiem progresywnych ideologii staje się terenem podboju (i eksperymentów) tak zwanych „nowych praw”. Od aborcji po eutanazję, poprzez „tożsamość płciową” oraz „technologie prokreacyjne” – oto kronika toczącej się walki, która z perspektywy Europy wydaje się niezwykle odległa, dotyczy jednak także nas.

Peter Stockland


Rozmowa

> Marina Olmo. Warto tak żyć

Pochodzi z Mediolanu. Języka polskiego nauczyła się podczas studiów w Mediolanie oraz na stypendium w Polsce. Zawsze marzyła o mężu i co najmniej piątce dzieci, tymczasem Pan przygotował dla niej coś, o czym dziś mówi: „Najpiękniejszy podarunek na świecie”. MARINA OLMO – od ponad 20 lat należy do Memores Domini. Na co dzień pracuje jako sekretarka arcybiskupa Palermo Paola Romea. Zaprzyjaźniona od wielu lat z Ruchem w Polsce w maju przyjechała do Opola, aby wygłosić referat o dziewictwie.

Gabriela Cyrys


Życie CL

> Plakat. Papier i ciało

Czy to możliwe, że plakat – zamiast wisieć tylko na ścianie – inicjuje spotkania i wywołuje nieprzewidziane reakcje? Tak, o ile staje się życiem i nie pozostaje tylko „słowem na wewnętrzny użytek”. Opowiemy wam, jak do tego doszło dzięki Giulii, Monice, Giacomo.

Paola Ronconi


Studenci

> We Włoszech. Prawdziwy test

Między pracami magisterskimi a egzaminami – spotkania, stowarzyszenia, polityka studencka... Wreszcie zaangażowanie w ostatnią kampanię wyborczą. Przyglądamy się życiu studentów CLU (studencki ruch Komunia i Wyzwolenie), aby zobaczyć, jakie owoce przynosi poważne potraktowanie wyzwania: czy naprawdę wiara ma związek ze wszystkim? W każdej chwili, również wtedy, gdy pewnego wieczoru siedzi się z książką w ręku na szpitalnym korytarzu...

Paolo Perego


Rocznica

> Ksiądz Zdzisław Seremak. Wierność w przyjaźni

W niedzielę 22 maja 2011 roku, dokładnie w 20. rocznicę śmierci księdza Zdzisława Seremaka, pierwszego odpowiedzialnego za ruch Komunia i Wyzwolenie w Polsce, na wspólnej mszy św. zgromadzili się mieszkańcy Milicza – rodzinnej miejscowości księdza Zdzisława, jego rodzina, a także kilkadziesiąt osób z różnych wspólnot Ruchu.

Jacek Strzałkowski


Przed meetingiem

> Nauka. Pewni rzeczy nigdy niewidzianych

Im lepiej znamy świat, tym mniejszą mamy nad nim kontrolę. Jest to jednak „znak, który do nas mówi” i pokazuje, że „nie sposób żyć bez żadnego ryzyka”. LUCIO ROSSI, fizyk z CERN-u w Genewie, wprowadza nas w temat spotkania w Rimini, którym będzie pewność. Podążając śladami Boskiej Cząstki oraz podejmując problem błędu i moralizmu, opowiada nam, czego dowiaduje się o... sobie.

Alessandra Stoppa


Kościół

> W klasztorze w Azeir. Syryjskie siostry

W kraju zranionym przez starcia, gdzie wciąż leje się krew, na wzgórzu w pobliżu granicy z Libanem sześć trapistek, śpiewając jutrznię oraz wyrabiając gipsowe figurki, daje świadectwo o tym, co jest „źródłem pokoju” . Odwiedziliśmy je, by zobaczyć, jak można patrzeć na drugiego „oczami Boga”.

Giorgio Paolucci


Lektura na lato

> Jezus z Nazaretu. Pytanie, które teraz rodzi się na nowo

Czy ma jeszcze sens i przynosi jakąś korzyść – po tym wszystkim, co zostało powiedziane i o czym słyszało się przez całe wieki – stawianie sobie na nowo pytania, kim jest Jezus?

Costantino Esposito


Kino

> Drzewo życia. Zanim byłem

Emma Neri


Dodatek On-Line

> We wnętrzu Ewangelii

José Miguel García


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją