Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2019 > marzec / kwiecień

Od Redakcji

> Korzenie i teraźniejszość


Listy

> Moja Przyjaciółka i inne...


Listy GS

> „Co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze dłonie”

Młodzi dzielą się swoimi refleksjami z pobytu na feriach GS w Olsztynie koło Częstochowy. Spotkania, modlitwa, śpiew, wspólne zabawy, spacery i lodowisko. Piszą o tym, co ujrzeli, na co patrzyli i czego dotykały ich ręce…


Pierwszy Plan. Niech Europa się odrodzi

> Coś nowego

U progów głosowania Unia znajduje się w kryzysie, który zadaje nam pytanie o to, czego chcemy. Oraz kim jesteśmy. Ciągłe budowanie.


Pierwszy Plan

> Słuchając Europy

Hiszpański socjolog Victor Pérez Díaz odczytuje rzeczywistą i zbyt uproszczoną złożoność kontynentu. Cenzury (historyczne i nie tylko), zasoby i konieczność konfrontacji. „Trzeba zacząć na nowo, wiedząc, że nic się nie wie”.

Fernando de Haro


Pierwszy Plan. Republika czeska

> Wszystko zaczyna się od spotkania

Powiew wolności po upadku muru berlińskiego i pragnienie zajmowania się polityką po chrześcijańsku. Po latach spędzonych na pierwszej linii David Macek pozostawił rozgrywki partyjne dla innego sposobu budowania społeczeństwa. Od MeetingBrno po założenie fundacji DRFG. Gdzie europejskie marzenie pozostaje wciąż żywe.

Paolo Perego


Pierwszy Plan. Holandia

> Katolicka, to znaczy dla wszystkich

W ultrazsekularyzowanym kraju, gdzie o Kościele słyszy się tylko ze względu na wyludnione katedry, szkoła podstawowa w Vught stała się sprawą polityczną. Laurens Peeters opowiada o przygodzie zainicjowanej wraz z innymi rodzicami, którzy zaangażowali swoją wiarę.

Luca Fiore


Pierwszy Plan. Litwa

> Pozytywność, która jest

Rozwinęli kulturę opieki zastępczej tam, gdzie istniały tylko internaty opierające się na sowieckim modelu oraz prawa podejrzliwe w stosunku do rodziny. A uczynili to za pośrednictwem świadectwa. Historia (i metoda) SOTAS, organizacji pożytku publicznego z Wilna, zajmującej się narażonymi na różne niebezpieczeństwa niepełnoletnimi

Luca Fiore


Pierwszy Plan

> Rzeczywista Europa

Unia odrzucająca historię, która nie chce słyszeć o chrześcijaństwie. I zna tylko „ludzi ogólnie”. Następnie relacje między państwami, Kościołem, migracje… Pierre Manent, eurosceptyk zakochany w Starym Kontynencie, wyjaśnia, dlaczego trzeba zacząć na nowo od „wspólnoty obywateli oraz od wspólnej edukacji”.

Ubaldo Casotto


Ścieżki. Polityka

> Katolicy bez przymiotnikĂłw

Włochy wciąż podzielone na dwie części, synteza, której brakuje. I „skok jakościowy” wspólnego dobra… Rozmowa o życiu i polityce z przewodniczącym Forum Stowarzyszeń Rodzinnych Gigim De Paolo. Społeczeństwu nie służy się tylko w parlamencie. „Istnieje krasowa rzeka spotkań i relacji, gdzie rozbijasz frakcje. I można pracować”.

Paolo Perego


Ścieżki. Wenezuela

> Nieredukowalni

Odwiedziny u tych, którzy nie uciekli pomimo humanitarnego kryzysu. W kraju, gdzie pensja warta jest wytłaczankę jajek, są ludzie, którzy pracują (także gratis) na rzecz wspólnego dobra. Historie Carlosa, Francisco, Bernardo, Argenisa… Oraz wielkości narodu.

Monica Poletto


Ścieżki. Rekolekcje

> Mnich w świecie

Papież wybrał go, by wygłosił rekolekcje dla Kurii Rzymskiej. Kim jest ojciec Bernardo Gianni? Opat florenckiego klasztoru San Miniato opowiada nam o sobie, o relacji z miastem i o księdzu Giussanim.

Luca Fiore


Ścieżki. Spotkanie

> Serce, w ktĂłrym wybucha Ĺźycie

Spotkanie z GIOVANNIM SAMĄ, podczas którego „jedliśmy, piliśmy, byliśmy na rybach”, by na nowo przebudziło się serce.

Anna Engel


Ścieżki. Bractwo CL

> Moja piękna droga

Wszystko zaczęło się od zachwytu Ani nad kolejną rocznicą papieskiego uznania Bractwa, obchodzoną 11 lutego. Była w niej wyjątkowa radość z drogi w Bractwie, która mnie zaskoczyła. Zrodziło się we mnie pytanie, dlaczego jest taka radosna z powodu przynależności do Bractwa CL, może coś przesypiam


Ścieżki. Plakat

> Jak ja i jak ty

Spojrzenia i dłonie apostołów wyciągnięte ku Jezusowi. I te słowa księdza Giussaniego. Fresk wybrany na ilustrację plakatu wielkanocnego z kościółka w Cadore w Salagonie.

Giuseppe Frangi


Książka miesiąca

> Zraniony przez Ĺźycie

„Kim On właściwie jest, Justusie?” (s. 120). Nikodem nie jest w stanie zaszufladkować tego człowieka, za którym zaczął podążać w nadziei, że może uzdrowić jego ukochaną Rut.

Michele Campiotti


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją