Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2018 > marzec / kwiecień

>


Strona Pierwsza

> Skok samoświadomości

Notatki z syntezy księdza Juliána Carróna kończącej Spotkanie Odpowiedzialnych we Włoszech, Pacengo di Lazise (Werona), 11 marca 2018 r.


Od Redakcji

> Słowa i gesty


Listy

> „Więcej piękna, niż mogłabym sobie wyobrazić!” i inne...


Nowość

> Drodzy Czytelnicy...


Pierwszy Plan. Rocznica

> Kościół Franciszka

Wstęp


Pierwszy Plan. Kard. Luis A. Tagle

> „W ten sposób mnie zmienia”

Młody kardynał i ważna postać tego pontyfikatu. LUIS ANTONIO TAGLE opowiada, co znaczy podążanie za propozycją Franciszka. Oraz „znakami tego, co czyni Bóg”.

Luca Fiore


Pierwszy Plan. Spotkanie

> „Za wcześnie na starość”

Para emerytów i odwiedziny proboszcza… Natknięcie się na chrześcijańską wspólnotę, która na nowo otwiera życie. I czyni je płodnym dla innych.

Alessandra Stoppa


Pierwszy Plan. Evangelii gaudium

> Prymat radości

Uważna lektura EVANGELII GAUDIUM. By uchwycić istotę „programowego dokumentu” Franciszka. Oraz to, jakie mamy dzisiaj zadanie do spełnienia wobec wszystkich ludzi.

Ks. Stefano Alberto


Pierwszy Plan. Nigeria. Świadectwo

> Drzwi otwarte dla Joy

„Jezus nie oddziela rzeczy strasznych od pięknych”. Historia nigeryjskiej matki – od wstydu po objęcie.

Luca Fiore


Pierwszy Plan. Pobożność ludowa

> Miłość pełna racji

Jest to jeden z tematów najdroższych Papieżowi. Ale też najmniej zrozumiały. Dlaczego POBOŻNOŚĆ LUDOWA jest dla niego „wielkim zasobem”? I czego może nas nauczyć?

Ks. Giovanni Paccosi


Afryka. Uganda

> „Mogę powiedzieć, że urodziłam się tego dnia”

Historie studentów, śmierć młodego ojca, świadectwo jego żony, muzułmańskie kobiety, które spotykają chrześcijaństwo… Dni spędzone w Kampali, a następnie z młodymi w Kenii, na których patrzył hiszpański kapłan. Pośród faktów i spotkań, które odkłamują nasze „myśli”.

Ks. Ignacio Carbajosa


Afryka. Świadkowie

> „Patrz tam, gdzie wszystko jest piękniejsze”

Śmierć Francesca Frigerio przebywającego w Ugandzie od 9 lat oraz świadectwo wspólnoty. O „niemożliwej odpowiedniości”.

Samuele Otim Rizzo, Matteo Severgnini


Afryka. Czasopismo

> „Traces” i moje szczęście

Wywiad na trzy głosy: AISZA, HANIFA, SARA. Czyli muzułmańskie kobiety z Meeting Pointu, które co miesiąc sprzedają czasopismo CL. „Dzięki niemu kocham katolicyzm”. Oto dlaczego.

Andrea Nembrini, Rose Busingye


Kościół. San Giovanni Rotondo

> W domu ojca Pio

Kilka dni po wizycie Papieża udaliśmy się do San Giovanni Rotondo, do szpitala powstałego z inicjatywy ojca Pio. By zobaczyć owo „więcej”, które czyni go jedynym w swoim rodzaju. Oraz zagarnia życie lekarzy, pacjentów, rodziców, odwiedzających…

Paola Bergamini


Ks. Giussani. Mediolan

> Jak żywe kamienie jedności

Wierność historii, która „wykiełkowała w sercu człowieka niezwykle otwartego na inicjatywę Boga”, oraz zaproszenie, by nie uchylać się od wyzwań teraźniejszości. Homilia arcybiskupa Mediolanu w 13. rocznicę śmierci założyciela CL.

abp Mario Delphini


Ks. Giussani. Pozdrowienie

> „Wzruszona wdzięczność”

Końcowe pozdrowienie księdza Juliána Carróna skierowane do Arcybiskupa

ks. Julian Carrón


Ks. Giussani. Perugia

> „Przedstawcie Chrystusa młodym”

Zadanie wskazane przez kardynała GUALTIERO BASSETTIEGO podczas Mszy św. dla uczczenia pamięci księdza Giussaniego, odprawionej w Perugii. Fragmenty homilii.

kard. Gultiero Bassetti


Życie CL. Floryda

> Jeden po drugim

Jest Carie, pilot marynarki wojennej USA, z plakatem CL zawieszonym w kabinie. Jest Whitney, która zobaczyła przemianę przyjaciółki i postanowiła za nią podążyć. I Alberto, który myślał, że przyjeżdża tu „na misje”, a tymczasem… Podróż na Florydę, by zobaczyć, jak rodzi się (i poszerza) wspólnota, w której nikt niczego nie zaprogramował.

Paola Bergamini


Bliski Wschód. Jordania

> Dotknięcie wiary

W Jordanii, w pobliżu miejsca chrztu Jezusa, zgromadziły się osoby z różnych wspólnot CL ze świata arabskiego. Czasem wezwane do życia wiarą we wrogich społeczeństwach. Gdzie nieprzyjacielem „jest myślenie tak jak wszyscy”.

Alessandra Stoppa


Bractwo CL. Czerna

> Z troski o własną duszę

W Czernej, w obiektach klasztoru karmelitańskiego, na początku marca odbyło się trzydniowe wielkopostne spotkanie członków ruchu Komunia i Wyzwolenie z całej Polski. Wziął w nich udział także wizytator Ruchu na Polskę Francesco Barberisem z Turynu. Głównym tematem spotkania było Bractwo CL.

Gabriela Cyrys


CLU Polska. Pytanie

> Czym jest dla mnie wiara?


Kultura. Wiliam Congdon

> Patrząc na „Pole G”

20 lat od śmierci WILLIAMA CONGDONA trzech współbraci z benedyktyńskiego klasztoru w Cascinazzy opowiada o współdzieleniu życia z tym wielkim amerykańskim malarzem. Oraz o jego pomocy „w przeżywaniu swojego powołania”. Także dla tego, kto nigdy osobiście go nie poznał.

Luca Fiore


Lektura miesiąca. Pieśń dla Nagasaki

> Wojna atomowa i lekarz pokoju

Powieść Milczenie Shusaku Endo oraz zatytułowany tak samo film Martina Scorsese o prześladowaniach chrześcijan w Japonii trwających od końca XVI wieku wzbudziły zdezorientowanie i konsternację. Ta książka natomiast pomaga zrozumieć owe wydarzenia, pokazując, że „milczenie Boga” może tak naprawdę być równoznaczne z Jego „czystą” obecnością: czas pokaże jej owoce.

Pier Alberto Bertazzi


Lektura miesiąca

> Kim jest Takashi?

Są takie istnienia, które wnoszą światło w wielkie i dramatyczne wydarzenia ubiegłego wieku: Takashi, tak jak Maksymilian Kolbe, jest człowiekiem, w którym życie rozkwitło do tego stopnia, że stało się nadzieją dla wielu innych.

Carlo Quattri


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją