Ślady
>
Archiwum
>
2018
>
marzec / kwiecieĹ
|
||
Ślady, numer 2 / 2018 (marzec / kwiecieĹ) Lektura miesiÄ ca. PieĹĹ dla Nagasaki Wojna atomowa i lekarz pokoju PowieĹÄ Milczenie Shusaku Endo oraz zatytuĹowany tak samo film Martina Scorsese o przeĹladowaniach chrzeĹcijan w Japonii trwajÄ cych od koĹca XVI wieku wzbudziĹy zdezorientowanie i konsternacjÄ. Ta ksiÄ Ĺźka natomiast pomaga zrozumieÄ owe wydarzenia, pokazujÄ c, Ĺźe âmilczenie Bogaâ moĹźe tak naprawdÄ byÄ rĂłwnoznaczne z Jego âczystÄ â obecnoĹciÄ : czas pokaĹźe jej owoce. Pier Alberto Bertazzi Opowiada ona o krĂłtkim i dramatycznym Ĺźyciu lekarza Nagaiego, ktĂłry ĹźyĹ w latach 1908-1951. Wychowany w tradycji szintoistycznej opuszcza rodzinÄ, by wyjechaÄ do Nagasaki na studia medyczne. Poznaje kulturÄ europejskÄ i czÄsto towarzyszy mu zdanie Pascala: âCzĹowiek jest myĹlÄ cÄ trzcinÄ â (s. 30). Bardziej przekonywujÄ ca dla niego jest jednak lekcja profesorĂłw przy stole anatomicznym: âPanowie, oto czĹowiek, przedmiot naszych studiĂłw. CiaĹo majÄ ce wĹasnoĹci fizyczne. Rzecz, ktĂłrÄ moĹźna obejrzeÄ, zwaĹźyÄ, zanalizowaÄ i zmierzyÄ. I tylko tym jest czĹowiekâ (s. 23). WierzyĹ w to, ale spojrzenie, jakie skieruje na niego matka na krĂłtko przed ĹmierciÄ , utwierdzi go w wiÄkszej oczywistoĹci: w czĹowieku jest coĹ, czego nie da siÄ zmierzyÄ i co nie ma koĹca. W ten sposĂłb rozpoczyna siÄ droga, ktĂłra doprowadzi go do chrztu, na ktĂłrym przyjmie imiÄ PawĹa Miki, jednego z 26 chrzeĹcijan ukrzyĹźowanych w Nagasaki w 1597 roku, a potem do realizacji powoĹania do Ĺźycia w rodzinie oraz do pasji przeĹźywania pracy jako oddania siÄ Bogu i Jego dzieĹu.
Tajemnica w kaĹźdym razie, nawet kiedy staje siÄ obecna, pozostaje TajemnicÄ . W 1945 roku zostaje u niego zdiagnozowana powaĹźna postaÄ biaĹaczki, spowodowanej wykonywaniem pacjentom badaĹ radiologicznych bez odpowiednich zabezpieczeĹ. ByĹy jednak inne obszary, na ktĂłrych takĹźe wykorzystywano te energie. Rankiem 9 sierpnia Nagai jest jak zawsze w szpitalu, dzieci za wzgĂłrzami z babciÄ , Ĺźona Midori w domu. Trzy dni po Hiroszimie bombardier USA zrzuca bombÄ atomowÄ takĹźe na Nagasaki, ktĂłra w jednej chwili zabija ponad 70 tysiÄcy mieszkaĹcĂłw. Nagaiowi udaje siÄ przeĹźyÄ i â ciÄĹźko ranny, oprĂłcz tego, Ĺźe chory â poĹwiÄca siÄ dla ofiar niemal do wykrwawienia. Tam, gdzie staĹ jego dom, znajduje tylko fragmenty koĹci Midori oraz czÄĹciowo roztopiony róşaniec. Jego kraj ogĹasza haniebnÄ âbezwarunkowÄ kapitulacjÄâ. Wszystko runÄĹo. On takĹźe jest umierajÄ cy, ale sĹyszy wyraĹşny gĹos, ktĂłry nie jest owocem przywidzeĹ: âMĂłdl siÄ do ojca Kolbe!â (por. s. 168). Tak robi i nagle, w niewytĹumaczalny sposĂłb, ustaje krwawienie, ktĂłrego nic nie byĹo w stanie zatamowaÄ. DoszedĹszy do siebie, Nagai nie ma dla nikogo sĹĂłw nienawiĹci, ale angaĹźuje siÄ wraz z ludĹşmi, ktĂłrzy przeĹźyli, w odbudowÄ katedry, szpitala, szkoĹy i barakĂłw sĹuĹźÄ cych za mieszkania.
Wycofawszy siÄ wreszcie do szaĹasu przypominajÄ cego pustelniÄ, zbudowanego w miejscu, w ktĂłrym wczeĹniej znajdowaĹ siÄ jego dom, zaczyna komunikowaÄ siÄ z caĹym Ĺwiatem, piszÄ c ksiÄ Ĺźki oraz spotykajÄ c siÄ z tymi, ktĂłrzy przybywajÄ z Japonii i innych krajĂłw, by go poznaÄ i uczyÄ siÄ od niego oraz od jego Ĺźycia prawdy o tym, Ĺźe aby budowaÄ pokĂłj, trzeba wyjĹÄ od ludzkiego serca. Gdy umiera, dzwony wszystkich koĹcioĹĂłw w mieĹcie wybijajÄ jednoczeĹnie tÄ samÄ melodiÄ. CoĹ siÄ urodziĹo â dzieĹo pokoju.
Paul Glynn PIEĹĹ DLA NAGASAKI Wydawnictwo KsiÄĹźy MarianĂłw 1997 |