Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2017 > listopad / grudzień

Od Redakcji

> Narodzenie Jezusa dla wszystkich, bez wykluczania kogokolwiek

Tekstem „Od Redakcji” w tym numerze jest tekst przewodniczącego Bractwa Comunione e Liberazione, który ukazał się na łamach dziennika „Avvenire” 22 grudnia 2017 roku.

ks. Julián Carrón


Listy

> Prowokacja dla mnie i inne…


Pierwszy Plan

> Wstęp

Co sprawia, że setki tysięcy ludzi na świecie poświęca jedną ze swoich sobót, by prosić innych o podarowanie czegoś biednym, spotykając miliony bardzo konkretnych „tak”?


Pierwszy Plan. Zbiórka Żywności

> „Tutaj jestem sobą”

Takie wyznanie złożył młody więzień z Neapolu, który wziął udział w Zbiórce Żywności. Poniżej doświadczenie tego, kto przeżył ten gest miłości (oraz inne) jako „sprawczą kontynuację” Światowego Dnia Ubogich. By odzyskać źródło tego, co robimy. Dobra naszego i wszystkich.

Davide Perillo


Pierwszy Plan. Brazylia

> „Myliłam się, zobaczyłam caritas”

Zbiórka w Brazylii pośród morza „łask” i kilku przesądów. W kraju pogrążonym w kryzysie nic nie zaciemnia pragnienia dobra.

Anna Leonardi


Pierwszy Plan. Rumunia

> By odpowiedzieć na zaproszenie…

Oto, co wydarzyło się w Bukareszcie podczas Światowego Dnia Ubogich. Jako efekt zdumienia przesłaniem Papieża.

Alessandra Stoppa


Pierwszy Plan. Afryka

> Bus Gai

Podróż do Ugandy z tatą. Oto jak z pragnienia pewnej dziewczyny rodzi się oryginalny sposób wspierania AVSI.

Paola Ronconi


Irak. Reportaż

> Powrót do Karakosz

Reportaż z Równiny Niniwy. Uchodźcy z Erbil powracają do swoich domów. Gdzie wszystko trzeba odbudować i o niczym nie wolno zapomnieć. Ale jak zacząć na nowo? Dzisiaj w historii napisanej przez broń i ropę znajduje się „decydujący front”, który przebiega przez AVSI i przedszkole w Ozal City.

Liliana Faccioli Pintozzi – fot. Stefano Melgrati


Społeczeństwo. Ks. Julián Carrón

> W czasach wielkiej potrzeby

We Włoszech ukazała się książka-wywiad Andrei Tornielliego z księdzem Juliánem Carrónem: Dov’č Dio? („Gdzie jest Bóg?”). Jest to pytanie otwierające wiele kolejnych. Fotografia współczesności, w oparciu o którą rozpoczęła się konfrontacja. Zastanawianie się nad możliwością „odzyskania pragnień, nadziei i życia”.

Marina Ricci


Aktualności. W sieci

> Pytania kryjące się za islamem

Pytania i niepokoje, jakich się nie spodziewamy. Dzieci, codzienne problemy, pożyczki bankowe, małżeństwo… Projekt badawczy dociekający, o co takiego „cicha większość” w Europie dopytuje portale oferujące fatwy online. Poza stereotypami.

Luca Fiore


Świadkowie. Kamerun

> Popiół i ogień

„Myślimy, że posiadamy rzeczy na zawsze. Tymczasem one są nam dane. I jeśli zagubimy początek, wszystko jałowieje…”. Historia MIREILLE i VICTORIENA, małżeństwa z Kamerunu, których list został przytoczony podczas Dnia Inauguracji Roku CL.

Alessandra Stoppa


Świadkowie. Rodzina

> Największa pewność

Enzo pracuje jako policjant w Agrygencie. Droga jego i Alidy to droga bezinteresowności, trudnych podejść i wielu niespodzianek. W ten sposób spotkali „Boga, który jest oczami, rękoma, ramionami”. I jest dla wszystkich. Dla nich, ich dzieci dotkniętych rzadką chorobą, przyjaciół, ludzi na komisariacie…

Alessandra Stoppa


Spotkanie. Bp Grzegorz Ryś

> Zadaj pytanie… biskupowi

Młodzi pytają biskupa podczas młodzieżowych wakacji ruchu Komunia i Wyzwolenie.


Życie CL. Szkoła Wspólnoty

> Dlaczego sam nie rozpoczniesz?

„Moment życia” w Newtown. Dom otwierający swoje podwoje w Holandii. A w Portoryko odkrycie, że posiada się „rodzinę”. W czasie, gdy rozpoczyna się nowy rok pracy nad SZKOŁĄ WSPÓLNOTY, trzy historie z różnych stron świata. „Sprawdza się tylko jedno: spotkanie”.

Paola Bergamini, Anna Leonardi


Lektury. Massimo Borgesi

> Myśl Bergoglia

Autorzy, studia, kontekst historyczny. Cała geneza jego idei i zachowań. „Intelektualną biografią” filozof MASSIMO BORGHESI odkrywa przed nami całe bogactwo formacji pierwszego latynoamerykańskiego papieża oraz odpowiada temu, kto nie wierzy, że Franciszek jest w stanie „sprostać” europejskim parametrom kulturowym.

Davide Perillo


Kultura. Prezentacja

> Prorocy i wyzwanie

Pięć głosów w refleksji o nihilizmie. W XX wieku to właśnie katoliccy myśliciele najlepiej pojęli proroctwo Nietzschego i poważnie potraktowali „śmierć Boga”. Ponownie rozpoczynając rozgrywkę o utracone wartości oraz kryzys tradycji. Ponieważ sam Chrystus „opowiada się po stronie kryzysu”. To znaczy po stronie człowieka i jego zranienia…

Costantino Esposito


Fakt

> Wycieczka po Rzymie

„Wiesz, że nigdy w życiu nie widziałam na żywo żadnego papieża? Żyję z dala od Kościoła”


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją