Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2014 > styczeń / luty

Od Redakcji

> Niewzruszona miłość


Listy

> „Pewnego dnia, podczas modlitwy Anioł Pański…” i inne…


Dokument. Ksiądz Julián Carrón

> Razem z Papieżem na peryferiach człowieczeństwa

Sześćdziesiąt lat temu ksiądz Giussani na nowo zaproponował w liceum im. Bercheta w Mediolanie wyzwanie, jakim jest chrześcijaństwo jako rozumna i pasjonująca odpowiedź na potrzeby każdego człowieka. W chwili jego śmierci w 2005 roku świadectwo założyciela Ruchu podjął ksiądz Julián Carrón.

Giorgio Paolucci


Pierwszy Plan. Ubóstwo

> Ukryty skarb

Dane dotyczące kryzysu są wciąż coraz bardziej alarmujące. A bieda rośnie. Co jednak obiecuje nam nieustannie ponawiane zaproszenie Papieża do współdzielenia potrzeb najuboższych? I dlaczego jest to sposób na odkrycie „radości Ewangelii”? Wychodząc od encykliki Evangelii gaudium, chcemy się przekonać, gdzie prowadzi doświadczenie tego, kto prosi, i tego, kto daje.


Pierwszy Plan. Ojciec Święty i ekonomia cz. 1

> Sprawdzian dla społeczeństwa

Ojciec Święty staje wobec problemów podejmowanych przez najbardziej uznanych analityków gospodarczych. Od prowadzącego do nierówności wzrostu gospodarczego po spekulacje finansowe. Autonomię rynków i społeczne wykluczenie. Odnośnie do tych tematów Evangelii gaudium jest tekstem awangardowym – ponieważ na nowo proponuje doktrynę społeczną Kościoła.

Alessandro Banfi


Pierwszy Plan. Ojciec Święty i ekonomia cz. 2

> Teologia prawdziwego wyzwolenia

Populista i pauperysta. Po ukazaniu się adhortacji Evangelii gaudium powracają oskarżenia skierowane przeciwko Ojcu Świętemu. Arcybiskup Taranto FILIPPO SANTORO wyjaśnia, skąd bierze się upodobanie papieża Franciszka do ubogich i dlaczego ta kościelna wrażliwość, wywodząca się z Ameryki Południowej, jest nie tylko sprawą dotyczącą mieszkańców faweli.

Stefano Filippi


Społeczeństwo. Młodzi i praca

> Od pragnień do troski o siebie

Doniosłe znaczenie talentów. Otwartość w czasie poszukiwań. Odkrycie „własnej konsystencji”. W poszukiwaniu miejsca pracy BERNHARD SCHOLZ, przewodniczący CDO, dostrzega „szansę”. Oto dlaczego.

Paolo Perego


Aktualności. Matching 2013

> „W centrum jest człowiek”

Udane spotkania, ciekawie zapowiadające się kontakty biznesowe, rozmowy z przedsiębiorcami z różnych krajów, a wszystko w perspektywie, w której liczą się nie tylko pieniądze i tak zwany „biznes”, ale przede wszystkim człowiek i jego dobro. Krótka relacja ze spotkania przedsiębiorców „Matching 2013”.

Dariusz Kuzara


Aktualności. Świadectwo

> Inne spojrzenie na biznes

Czy w świecie biznesu jest miejsce na świadectwo miłości, pragnienie bycia dobrym człowiekiem, prawdziwą przyjaźń i zaufanie do partnera? Czy to są wartości, którymi może kierować się przedsiębiorca? Oto odpowiedź.

Mirosław Januszko


Ksiądz Giussani. Rocznica

> Profetyczna inwazja

Odwołując się do biografii księdza Giussaniego, archeolog GIORGIO BUCCELLATI opowiada nam o swoim „twarzą w twarz” z założycielem Comunione e Liberazione. Mimo że nigdy nie spotkał go osobiście, rozważa wpływ jego charyzmatu na mediolańską klasę średnią (i nie tylko): poczynając od „dialogu w kontrapunkcie” z kardynałami Montinim i Colombo, przez koncepcję kultury, aż po zdanie, które wydaje mu się skierowane właśnie do niego: „Jesteś intelektualistą, a tego nie rozumiesz?”.

Giorgio Buccellati


Ksiądz Giussani. Biografia

> „Zrozumiałem, że on jest taki jak ja”

„Mamy to samo pragnienie” – to słowa chłopca z GS po lekturze biografii księdza Giussaniego. Co takiego rodzi ta książka? Od menadżera stowarzyszenia CMB Carpi, po więźniów z Como, poprzez mediolańskich licealistów, Ugandę i inne zakątki świata, pierwszy przegląd faktów oraz odpowiedzi.

Paola Bergamini


Kościół. Benedykt XVI

> Czego nauczył nas ten gest?

11 lutego 2013 roku Benedykt XVI ogłosił swoją rezygnację. Była to decyzja, która odebrała światu mowę. Dlaczego poruszyła nawet ludzi oddalonych od Kościoła? Jakie konsekwencje miała dla Kościoła? Po roku decyzja papieża Benedykta wciąż nas zdumiewa, zadziwiając całą swoją płodnością.

ks. Ignacio Carbajosa Pérez


Swiadkowie. Carlo Acutis

> „Chodzi tylko o to, by skierować wzrok ku górze”

„Wystarczyło mu 15 lat, by pozostawić niezatarty ślad na tej ziemi” – powiedziała jedna z wielu naznaczonych przez niego osób, mimo że go nie znała. A potwierdza to rozpoczęty niedawno proces beatyfikacyjny. Historia „zwyczajnego chłopca”, rozpalonego pasją do Przyjaciela Jezusa oraz pragnieniem, by wszyscy Go poznali.

Paola Bergamini


Stany Zjednoczone. Kansas

> Pozytywna rzecz

Shankmanowie byli spokojną rodziną ze Środkowego Zachodu. Potem zdarzył się wypadek syna Johnny’ego. Wyścig do szpitala, liczne operacje, zniechęcające diagnozy. Wszystko jednak zmienia jedna myśl: „On do nas nie należy”. Kim opowiada o wdzięczności za te miesiące trudu oraz o tym, jak to, co wydawało jej się osądem nie do udźwignięcia, stało się „potężnym doświadczeniem wolności”.

Luca Fiore


Życie CL. New York Encounter

> Podróż do centrum peryferii

Jest to miasto, w którym w połowie mieszkań rezyduje tylko jedna osoba. Mówienie tutaj dzisiaj o „początkach ludu” wydaje się prowokacją. Od kardynała w habicie, po wystawę o Świętym Obliczu, poprzez wolontariuszy – kronika wydarzenia, które odkryło tajemnicę zachowania młodości.

Mattia Ferraresi


Kino. Wielkie piękno

> Tylko jedna godzina jest szczęśliwa

Film Paola Sorrentina, który zdobył Złoty Glob i otrzymał nominację do Oskara, jest nie tylko freskiem słodkiego rzymskiego życia. Jest opowieścią o dotykającym nas kryzysie oraz o tęsknocie za czymś, czego człowiek zawsze pragnie. I co pozostaje nam wierne. Niemal wbrew nam.

Fabrizio Sinisi


Kultura. Etty Hillesum

> Myślące serce obozu

Zmarła w Oświęcimiu „ze śpiewem na ustach”. Urodziła się sto lat temu. Pozostawiła nam pamiętnik i zbiór listów. Ale przede wszystkim ludzką drogę, która w nieustannym dialogu z Bogiem pozwoliła jej patrzeć na rzeczy takimi, jakimi są. I wszystko obejmować. Nawet swoich prześladowców. „Ponieważ wdzięczność będzie zawsze większa od cierpienia”.

Davide Perillo


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją