Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2014 > styczeń / luty

Ślady, numer 1 / 2014 (styczeń / luty)

Aktualności. Matching 2013

„W centrum jest człowiek”

Udane spotkania, ciekawie zapowiadające się kontakty biznesowe, rozmowy z przedsiębiorcami z różnych krajów, a wszystko w perspektywie, w której liczą się nie tylko pieniądze i tak zwany „biznes”, ale przede wszystkim człowiek i jego dobro. Krótka relacja ze spotkania przedsiębiorców „Matching 2013”.

Dariusz Kuzara


W dniach 25–27 listopada kilkuosobowa delegacja CDO Polska uczestniczyła w odbywającym się w Mediolanie spotkaniu „Matching 2013”. Była to najliczniejsza delegacja spośród wszystkich przedstawicielstw biorących udział w dotychczasowych edycjach tej imprezy, która w tym roku doszła do skutku po raz dziewiąty.

W trakcie Matchingu odbyliśmy szereg rozmów z przedsiębiorcami z Włoch, a także z przedstawicielami krajowymi CDO z wielu państw na całym świecie, co może w przyszłości zaowocować stworzeniem platformy współpracy. Najważniejszym celem naszego udziału w Matchingu było spotkanie z naczelnymi władzami CDO. Podczas blisko godzinnego spotkania z przewodniczącym włoskiej CDO Bernhardem Scholzem przedyskutowaliśmy nie tylko program działań na przyszłość oraz kierunki, w których powinno się rozwijać Towarzystwo Dzieł, ale zaprezentowaliśmy również wydarzenia z życia polskiej organizacji od czasu śmierci poprzedniego przewodniczącego Krzysztofa Prokopa. Bernhard Scholz przyjął także z zadowoleniem zaproszenie do Polski – wizyta, według wstępnych ustaleń, miałaby się odbyć w maju 2014 roku.

Ważnym momentem Matchingu było wieczorne spotkanie – Assemblea Generale (zgromadzenie ogólne) – z wystąpieniami Bernharda Scholza oraz zaproszonych przez niego prelegentów, którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach związanych z działalnością biznesową. Przez wszystkie wypowiedzi przewijała się nie tyle troska o pieniądz i tak zwany „biznes”, ale przede wszystkim o człowieka i jego dobro. Podkreślał to w swoim przemówieniu Bernhard Scholz, mówiąc: „W centrum jest człowiek”. Ta zasada stała się także podstawą nowego programu Towarzystwa Dzieł w Polsce.

Włoscy przedsiębiorcy przejawiają ogromne zainteresowanie współpracą z polskimi firmami. Do naszego narodowego stolika praktycznie przez cały czas trwania Matchingu ustawiona była kolejka chętnych, pragnących nawiązać kontakty z firmami z naszego kraju, zwłaszcza tymi zrzeszonymi w Towarzystwie Dzieł. Otwierają się tutaj olbrzymie szanse. Z naszej strony, szczególnie wśród przyjaciół z Ruchu, którzy prowadzą swoje firmy, brakuje jedynie odważnego „tak” dla członkostwa oraz zaangażowania. Chciałbym w tym miejscu zaprosić wszystkich naszych przyjaciół, którzy słyszeli o idei Towarzystwa Dzieł, a wciąż mają opory przed wstąpieniem do stowarzyszenia, do postawienia tego odważnego kroku i zasilenia szeregów naszej organizacji. CDO oferuje coś, co na rynku biznesowym jest w dzisiejszych czasach najbardziej deficytowym towarem – zaufanie do partnera. Nawiązując kontakty biznesowe z firmą należącą do CDO, na starcie zostajemy obdarzani zaufaniem i mamy pewność, że takim samym zaufaniem możemy obdarzyć naszego rozmówcę. Dzieje się tak dlatego, że firmy skupione w CDO obok zarabiania pieniędzy współdzielą zasady, które wynikają z etosu prowadzenia biznesu, a przede wszystkim z wartości chrześcijańskich. Liczę na to, że na tegorocznym Matchingu oprócz delegacji krajowej będzie reprezentowała nas liczna grupa przedsiębiorców z Polski.

Pragnę również podziękować na łamach „Śladów” Agnieszce Strzałkowskiej, pełniącej rolę dyrektora biura CDO Polska, dzięki której zaangażowaniu i olbrzymiej pracy doszło do zorganizowania wyjazdu polskiej ekipy na „Matching 2013”. Agnieszka sprawuje swoją funkcję na rzecz środowiska pracodawców skupionych wokół Towarzystwa Dzieł społecznie, a jej olbrzymi wysiłek i zaangażowanie jest nieoceniony.

W najbliższych miesiącach planuję zorganizować spotkania informacyjne na temat Towarzystwa Dzieł w tych miastach w Polsce, gdzie żywo obecne są wspólnoty CL – spotkania dla przedsiębiorców, rzemieślników oraz wszystkich zainteresowanych ideą Towarzystwa Dzieł.

Liczę na to, że zainteresowane osoby skontaktują się z naszym biurem, najlepiej drogą mailową, pisząc na adres: office@cdopolska.pl. Więcej informacji na temat Towarzystwa Dzieł można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.cdopolska.pl lub na naszym profilu na Facebooku: 

www.facebook.com/pages/Towarzystwo-Dzieł-Compagnia-delle-Opere-Polska.

 


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją