Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2011 > marzec / kwiecień

Strona pierwsza

> Oczywistość doświadczenia

Notatki z wystąpienia księdza Juliána Carróna podczas Zebrania Odpowiedzialnych za Ruch Komunia i Wyzwolenie we Włoszech Pacengo (Werona), 27 lutego 2011 r.

ks. Julián Carrón


Od redakcji

> Prawdziwa spuścizna


Listy

> Jan Paweł II. Więcej niż przyjaciel - obecność i inne...


Listy

> Chrześcijaństwo daje radość

W Lubachowie koło Świdnicy robili rzeczy zwykłe – przygotowywali posiłki, sprzątali, śpiewali, byli na wycieczce w Grodnie i w sztolni w Walimiu. Codziennie uczestniczyli we Mszy św., wspólnej modlitwie, Szkole Wspólnoty. To było zwyczajne bycie ze sobą, w tej zwyczajności jednak „zrodziła się przyjaźń i zażyłość, która według naszej ludzkiej logiki nie jest możliwa”.


Rocznica

> Zaproszenie

Ksiądz Seremak

Jacek Strzałkowski


Pierwszy plan

> Jan Paweł II. "Nie lękajcie się"

Rzucił wyzwanie zaniepokojeniu, które ciążyło nad Włochami i światem. Ostrzegał przed ideologiami, wszędzie, tak w Europie Zachodniej, jak i za żelazną kurtyną. Przede wszystkim jednak żył, stawiając wszystko na jedną kartę – na pewne tabu: Jezusa Chrystusa i Jego roszczenie do bycia „centrum kosmosu i historii”. W przeddzień uroczystości, podczas której 1 maja Benedykt XVI ogłosi go błogosławionym, wspomnienia (i aktualności) o Papieżu, któremu zawdzięczamy bardzo wiele.

Alessandro Banfi


Pierwszy plan

> Etapy życia

Kalendarium życia Karola Wojtyły

Paola Ronconi


Pierwszy plan

> Zakochani w Chrystusie i w człowieku

Wzajemna przyjaźń i szacunek. Audiencje dla studentów. I „taki sam sposób postrzegania rzeczy”, który niektórym mimo wszystko przeszkadzał… Oto jak narodziła się (i umacniała) więź między Ojcem Świętym a Ruchem.

ks. Massimo Camisasca


Japonia

> Etsuro Sotoo. „Opowiem wam o moim narodzie”

Milczenie, powściągliwość, żadnej złości. Tsunami zniszczyło całkowicie ich życie, oni jednak nigdy nie opuściliby tego kraju. Rzucają wyzwanie śmierci, próbując opanować sytuację w elektrowni atomowej. Składają ukłon rannym, zanim zaczną ich leczyć. A wszystko to, ponieważ współodczuwają z innymi i akceptują rzeczywistość. ETSURO SOTOO, rzeźbiarz bazyliki Sagrada Familia, wprowadza nas do serca swojego kraju, w którym godność „jest wszystkim”.

Carlo Dignola


Aktualności

> Libia. Którędy do pokoju?

Nagła eskalacja konfliktu – od libijskich protestów, przez represje reżimu, po ataki amerykańsko-francuskie w celu obrony ludności cywilnej. „Chociaż wciąż było jeszcze miejsce na dialog”. Słowa tych, którzy pozostali mimo nalotów bombowych, chcąc „dać nadzieję narodowi”. Teraz natomiast proszą o posłuch dla Ojca Świętego, który apeluje o to, by wyłonił się „horyzont zgody”.

Paolo Perego


Benedykt XVI

> Jezus z Nazaretu „To jest Pan!”

Wjazd do Jerozolimy, Męka, Zmartwychwstanie. Następnie upór Piotra, wędrówka Kościoła... Aż po wyzwanie, rzucane nam przez Jego Obecność, wobec której „trzeba zająć stanowisko”. Właśnie ukazał się drugi tom dzieła Ojca Świętego o Jezusie.

José Luis Restán


Kościół

> Mauro Lepori. Wezwany, by Nim żyć

Twarzą w twarz z ojcem MAUREM GIUSEPPEM LEPORIM, wybranym, by przewodzić cystersom, żyjącym we wspólnotach rozproszonych po całym świecie. Po 26 latach życia w klasztorze otrzymał powołanie w powołaniu, które dzisiaj pozwala mu „odkrywać smak we wszystkim”, nawet w tym, czego człowiek sam nie mógłby sobie nawet wyobrazić...

Davide Perillo


Życie CL

> Szkoła Wspólnoty. „To wydarza się teraz”

„Za trudne. Stracona okazja...”. Anna, która zaprosiła dwójkę przyjaciół, ma ochotę uciec. Podobnie zresztą jak pozostali. Tata Agaty wraca jednak do domu odmieniony. Brunella nie zrozumiała wszystkiego, ale mówi, że interesuje ją to, bo chodzi o jej życie. Francesco natomiast, który przyszedł dla żartu, zmienia podejście, słuchając Ewangelii. Oto doświadczenie tych, którzy usłyszeli o Zmyśle religijnym po raz pierwszy, wskazujące jednak na nowość, która jest dla wszystkich.

Paola Bergamini


Życie CL

> Ksiądz Giussani. Charyzmat, którym trzeba żyć teraz

Gromadząc się w lutym na Mszach św. z okazji 29. rocznicy uznania Bractwa Komunia i Wyzwolenie za stowarzyszenie na prawie papieskim oraz 6. rocznicy śmierci księdza Luigiego Giussaniego w szczególny sposób prosiliśmy Boga o łaskę, by „rozumienie wiary stało się rozumieniem rzeczywistości”. Modliliśmy się również za prześladowanych za wiarę w Chrystusa chrześcijan, wypraszając dla nich oraz dla siebie siłę i odwagę dawania świadectwa w każdej sytuacji.


Kultura

> Moja ikona. Misterium ikony

Kleje ze skóry królika i pęcherzy jesiotra, lewkas, odchody cejlońskich mszyc albo ząb wilka – co mają wspólnego z pisaniem ikon? Co to takiego kowczeg albo mixtion? Te i inne tajniki ikonopisarstwa przybliża nam ksiądz doktor DARIUSZ KLEJNOWSKI-RÓŻYCKI, założyciel Śląskiej Szkoły Ikonograficznej w Zabrzu, współtwórca filmu Moja ikona.

Gabriela Cyrys


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją