Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2016 > marzec / kwiecień

Strona Pierwsza

> Oryginalna Obecność

Notatki z wystąpienia ks. Juliana Carróna podczas Spotkania z Odpowiedzialnymi z Comunione e Liberazione we Włoszech, Pacengo di Lazise (Werona), 27 lutego 2016 r.


Od Redakcji

> Spoglądać na fakty


Listy

> Konkretna pomoc i inne...


Cud. Legnica

> "Pozwoliłam się prowadzić"

Lęk i spokój, radość i przerażenie, zimno i ogień... O swoich przeżyciach i spostrzeżeniach związanych z pracą w komisji badającej wydarzenia w sanktuarium św. Jacka w Legnicy opowiada Barbara Engel, kardiolog, ordynator oddziału kardiologicznego w Legnicy.

Barbara Engel


Pierwszy Plan. Abp Paolo Pezzi

> Coś, co istnieje

Ojciec Święty i rosyjski patriarcha spotkali się. Nigdy wcześniej do tego nie doszło. Katolicki arcybiskup Moskwy Paolo Pezzi wyjaśnia, dlaczego uścisk wymieniony między Franciszkiem a Cyrylem na Kubie nie tylko otwiera nowy rozdział w historii, ale pokazuje sposób, w jaki Papież patrzy na świat, politykę i miłosierdzie.

Luca Fiore


Pierwszy Plan. My i oni. Wywiad

> Kiedy ksiądz Giussani studiował Sołowjowa

Dla założyciela ruchu CL jedność Kościołów była "młodzieńczym marzeniem", które pozostało żywe także później. Oto fragment wywiadu z księdzem Luigim Giussanim (z 1992 r.), który wyjaśnia, dlaczego tak było.

Maurizio Vitali


Pierwszy Plan. Aleksander Filonenko

> Przyjaźń dla Kościoła

Ukrainiec, prawosławny, członek ruchu CL. Aleksander Filonenko opowiada, czym stało sie dla jego życia spotkanie w Hawanie.

Luca Fiore


Belgia. My i Bruksela

> Chwilę po

Zamachy z 22 marca wstrząsnęły Europą. A także zniszczyły oczywistość każdego dnia. Opowieści tych, którzy właśnie tam zadali sobie pytanie o to, na czym opierają swoje życie.

Luca Fiore


Belgia. Dokument

> Tylko miłosierdzie jest prawdziwą reakcją na zło

Artykuł przewodniczącego Bractwa CL, opublikowany w „Corriere della Sera” 24 marca, po zamachach w Belgii.

ks. Julian CarrĂłn


Świadkowie. Syria

> Wracam do Damaszku

Przyjaźń z włoskim kolegą z pracy. Następnie spotkanie z CL w Rosji. Historia powrotu syryjskiego lekarza Soulaimana do pogrążonego w wojnie kraju, by jego dawni przyjaciele poznali to, co zmieniło jego życie.

Luca Fiore


Historie. Stany Zjednoczone

> Ale co się za tym kryje?

Przeżywanie wiary w San Francisco. Świadectwo Francesca Boina, lekarza i wykładowcy pracującego na Uniwersytecie Kaliformijskim. Gdzie najbliższe sercu oczywistości runęły i zostały pogrzebane. A wszystko jest zanurzone w "naturalnej religii".

Alessandra Stoppa


Rocznica. Ksiądz Giussani

> Piękno jedności

Potrzeba "splotu posłuszeństwa i wolności", by przeżywać komunię i "pamięć o Chrystusie" jako treść całego życia. W 11. rocznicę śmierci założyciela ruchu Comunione e Liberazione (kiedy na całym świecie sa odprawiane wspomnieniowe Msze św.) publikujemy obszerne fragmenty homilii arcybiskupa Mediolanu.

kard. A. Scola


Rocznice. Ksiądz Giussani

> "Ulec spotkaniu z Chrystusem"

Tekst pozdrowienia ks. Juliana Carróna na zakończenie uroczystości


Rok miłosierdzia. Świadectwo. Jean Vanier

> Szczęśliwe życie Jeana

"Miłosierdzie jest spotkaniem". Z tego, do którego doszło między nim a dwoma psychicznie chorymi osobami, zrodziła sie historia, "której nigdy bym się nie spodziewał". Jean Vanier, teolog i filozof, przewodzi obecnym na całym świecie wspólnotom Arka oraz ruchowi Wiara i Światło. Pojechaliśmy go odwiedzić, by odkryć, czego nauczył się, czyniąc miłosierdzie.

Maurizio Vitali


Debaty. Bezbronne Piękno

> Kwestia wolności

„Kryzys człowieczeństwa”, Zachód, wiara.... We Włoszech wciąż trwają prezentacje, a ważne osobistości podejmuja wyzwanie rzucane przez książkę La bellezza disarmata ("Bezbronne piękno"), która wkrótce ukaże się także w Polsce

pod red. Paoli Ronconi


Życie CL. Ameryka Łacińska

> Rewolucja

Wystawa przygotowana przez kilku argentyńskich przyjaciół, która staje sie miejscem spotkania byłych partyzantów ze zwolennikami reżimu. Następnie twórczy gest charytatywny w Wenezueli, nowość na Kubie... Życie Ruchu w Ameryce Łacińskiej dzisiaj, po czterech podróżach Papieża na ten kontynent. "Czy wystarczy uścisk, by zmienić świat?"

Alessandra Stoppa


Ĺťycie CL. Spotkanie

> Dlaczego ksiądz Giussani wymyślił Szkołę Wspólnoty?

W kwietniowy weekend (8-10.04) w Porszewicach koło Łodzi odbyło się spotkanie osób prowadzących Szkoły Wspólnoty w Polsce. Przyjechało na nie ponad 80 osób z kilkunastu miast, aby uczyć sie na nowo, czym jest Szkoła Wspólnoty i jakie jest jej znaczenie dla życia Ruchu.

Urszula Piętka


Kultura

> Szekspir i dramat przebaczenia

W Roku Miłosierdzia mija 400 lat od śmierci wielkiego autora. Szczęśliwy zbieg okoliczności. Także dlatego, że relacja między sprawiedliwością a miłosierdziem jest jednym z ważnych tematów jego twórczości. Zapytajcie o to Żyda Shylocka i księcia Prospera.

Fabrizio Sinisi


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją