Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2012 > marzec / kwiecień

Strona Pierwsza

> Świadomość siebie: punkt, w którym zaczyna się na nowo

Notatki z Assemblei Odpowiedzialnych za Ruch Comunione e Liberazione we Włoszech Pacengo di Lazise (Werona), 4 marca 2012

ks. Julián Carrón


Od Redakcji

> By powiedzieć Mu: „Najdroższy”


Listy

> Victor w ramionach Ojca i inne...


Listy

> Zacząć na nowo

Ferie GS


Pierwszy Plan

> Poprzez kryzys. Znów zaczynamy wzrastać

Krytyczna sytuacja została (niemal) zażegnana. Co jednak może sprawić, że naprawdę zaczniemy na nowo? Zapytaliśmy o to przybyłych do Cagliari na zebranie Compagnia delle Opere

Paolo Perego


Japonia

> Rok później. Odkrycie kizuny

Odkrycie kizuny oznacza „związek, więź”. W Tokio słowo to zostało uznane za „słowo roku 2011”. Ponieważ trzęsienie ziemi z 11 marca wciąż zmienia życie ludzi. I doprowadza do drobnych faktów, „wcześniej niemożliwych”. Tak jak pytanie zadane ci nieoczekiwanie na ulicy.

Matteo Lessi


Spotkanie

> Ksiądz Javier Prades. Jak chrześcijanin staje się protagonistą historii?

Przyjechał z Madrytu. W dniach 17–18 lutego 2012 roku poprowadził dzień skupienia przed Wielkim Postem dla kapłanów diecezji opolskiej oraz zaprezentował książkę Zostawić ślady w historii świata, której jest współautorem.


Konferencja

> Chrześcijaństwo – demokracja – rynek. Równi wobec Boga: biblijne źródła demokracji

8 listopada 2011 roku, w 20-lecie konferencji „Współczesne problemy Polski w świetle katolickiej nauki społecznej”, została zorganizowana konferencja zatytułowana „Chrześcijaństwo – demokracja – rynek”.

bp Andrzej Siemieniewski


Rodzina

> Siła wiary. Pięć dni Marii

Dwanaście lat prób i leczenia. Potem wreszcie oczekiwanie na córeczkę. Historia Micheli i Giorgia od diagnozy rozszczepu kręgosłupa po relacje z lekarzami, cierpienie, miesiące troskliwej opieki oraz towarzyszenia. I zmieniające się oblicze wszystkich spraw, aż po wyznanie: „Uczyniliśmy ją dla nieba”. W ten sposób ich córka ofiarowała im to, czego pragnęli – „bycie rodzicami do końca”.

Anna Leonardi


Caritas

> Tim Guénard. Kibicuję ci

Wiedzą, co to narkotyki, alkohol, przemoc. Niektórzy również poznali więzienne kraty. Dla większości ludzi ci młodzi są „bezpowrotnie straceni”. TIM GUÉNARD gości ich na farmie w Pirenejach, ponieważ „żadne przeznaczenie nie jest z góry przesądzone”. W ten sposób zbierając drewno i hodując pszczoły, rodzą się na nowo. Tak jak on, kiedy spotkał „Szefa chrześcijańskiej bandy”.

Fabrizio Rossi


Kuba

> Wizyta Ojca Świętego. W trakcie rewolucji

Wizerunek Najświętszej Maryi Panny niesiony w pielgrzymce po ulicach miasta. Msza św. wyemitowana w telewizji. I ta (ostrożna) otwartość reżimu, który konfrontuje się z kryzysem gospodarczym oraz rozpowszechnionym wśród młodych nihilizmem. Kiedy Benedykt XVI dotarł do Hawany 26 marca, zastał państwo, które powoli zmienia oblicze. Oraz Kościół, któremu zostało powierzone zadanie.

Luca Fiore


Kuba

> Tajemnica szczęścia

Przybył jako pielgrzym i został entuzjastycznie przyjęty przez setki tysięcy osób. Ojciec Święty zaniósł do Ameryki Łacińskiej pewność, że tylko „jeśli pozwolimy, aby miłość Chrystusa przemieniała nasze serca, wówczas będziemy mogli zmieniać świat”. Oto fragmenty przemówień oraz zdjęcia z tej historycznej wizyty.


Ksiądz Giussani

> Rocznica. Profetyczna siła

W siódmą rocznicę śmierci homilia kard. Agelo Scoli oraz słowa ks. Juliána Carróna, ogłaszające otwarcie procesu beatyfikacyjnego

kard. Angelo Scola


Życie CL

> My i śpiew. Dla kogo śpiewasz?

Jest to „najwyższy sposób wyrazu ludzkiego serca” – mówił ksiądz Giussani. I jest to decydująca część naszego wychowania. W „Śladach” rozpoczynamy wędrówkę prowadzącą do odkrycia wielkiego towarzysza drogi w historii Ruchu. Od pierwszej mszy św. w kościele św. Gottarda al Palazzo…

Paola Ronconi


Sztuka

> William Congdon. Szalupa Billa

Przyszedł na świat sto lat temu, w noc zatonięcia Titanica. Chłopak z dobrej rodziny, który został artystą w obliczu tragedii obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen. Nowojorskie sukcesy wraz z Pollockiem i Rothko. Wenecja i nawrócenie w Asyżu. Wreszcie zakotwiczenie na Bassa Milanese: „Zatrzymując się, zaczynam swoją ostatnią podróż”. Oto pełne przygód życie malarza i chrześcijanina.

Pigi Colognesi


Lektura miesiąca

> Mistrz i Małgorzata. Doskonała spłonka

Emmanuel Exitu


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją