Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2010 > wrzesień / październik

Od redakcji

> „Ty” – teraz


Listy

> Nie jestem sama

i inne...


Aktualności. Polska

> Ślady Obecności

„Pamiętam zdanie Kierkegaarda, o tym, że wartości pozostają abstrakcyjne, dopóki ktoś nie ma odwagi powiedzieć «ja» (...). Tak samo możemy powiedzieć: dzieła rodzą się tylko wtedy, gdy ktoś ma odwagę powiedzieć «ja». Wy mieliście odwagę powiedzieć «ja» i w pewien sposób, odpowiednio do przeróżnych okoliczności, podjęliście ryzyko” (L. Giussani, Wolność i dzieła, „Ślady” 2/2005, s. 35).

Miłosz Greszta


Wspomnienia. Paweł Waloszek (1928–2010)

> „Ino mi nie płakać na moim pogrzebie”

„Ino mi nie płakać na moim pogrzebie” – napominał nas tą nieomal testamentalną przestrogą nasz Ojciec – i to niejeden raz.

ks. Joachim Waloszek


Pierwszy plan. Meeting w Rimini

> Prosto do serca

800 tysięcy obecnych, 130 spotkań, 8 wystaw... To liczby, Meeting natomiast to przede wszystkim wydarzenie, które przemawia do ludzi z całego świata, dając świadectwo o „pasji do znaczenia rzeczy”. Podsumowanie tygodnia, który trafił w samo sedno.

Giorgio Vittadini


Pierwszy plan. Mój Meeting

> Wielkie święto i inne...

Zaczęło się od zwykłej przyjacielskiej rozmowy na leżakach przy basenie, podczas wakacji w Szczyrku, w wieczornym chłodzie po upalnym dniu... Pojawiła się ciekawość, chęć współdzielenia tego, co się wydarza. Pragnienie, żeby po prostu pojechać i zobaczyć wszystko na własne oczy, doświadczyć tego, spotkać się, zdumieć – rozbudziło się pragnienie rzeczy wielkich...


Spotkania. La Thuile

> Nawrócić spojrzenie

Zamieszkać w sercu Nowego Jorku to jak wejść w nowożytny świat po Chrystusie bez Chrystusa, opisany przez Péguyego we fragmencie, który był czytany w czasie rekolekcji Bractwa: „Udało im się”. Udało im się doskonale. Po mojej stronie była tylko jedna rzecz, jedyny wielki skarb: ten sposób patrzenia na człowieka, którego wszyscy uczymy się od księdza Giussaniego.

Marta Cartabia


Kościół. Ojciec Święty w Wielkiej Brytanii

> „Przyjechał, by przynieść Chrystusa”

Spotkanie z królową Elżbietą, beatyfikacja kardynała Newmana, modlitewne czuwanie wraz ze 100 tysiącami młodych... Pielgrzymka Benedykta XVI przerosła wszelkie oczekiwania, stała się dla wszystkich wyzwaniem; zmusiła do „skonfrontowania się z tym człowiekiem z krwi i kości” – a wszystko to ze względu na prawdziwy ekumenizm. Duchowny Kościoła anglikańskiego, wielebny ANDREW DAVISON wyjaśnia, dlaczego „to, co współdzielimy w Chrystusie, jest większe od tego, co nas dzieli”.

Fabrizio Rossi


Kościół. Newman

> Wędrówka prawdziwego człowieka

Teolog, poeta, filozof. jako oksfordzki proboszcz, po nawróceniu się na katolicyzm, zawsze bronił (prawdziwego) rozumu, ponieważ – jak uczył – aby wiedzieć, że Ameryka istnieje, wcale nie trzeba jej zobaczyć... Portret kardynała, który miesiąc temu został ogłoszony błogosławionym.

Tommaso Ricci


Benedykt XVI. Światowe Dni Młodzieży

> Kobieta i mężczyzna zostali stworzeni do rzeczy wspaniałych, do wieczności

Orędzie na XXVI Światowe Dni Młodzieży


Życie CL. Ekipy

> Ludzie, którzy teraz rodzą się na nowo

We Włoszech właśnie ukazał się piąty tom rozmów, które ksiądz giussani prowadził ze studentami pod koniec lat 80. To wydarzenie stało się okazją do rozmowy z jednym z bohaterów tamtych spotkań, którego niektórzy z Was być może pamiętają, bowiem na początku lat 90. przyjeżdżał do Polski jako nasz wizytator. MICHELE FALDI opowiada o metodzie, dzięki której dorósł, podkreślając, że nie można zatrzymywać się na studiowaniu tekstów, ich interpretacji, na tym, co było kiedyś; że „dziś nadal można pracować nad sobą w ten sam sposób, porównywać wszystko z doświadczeniem oraz utożsamiać się z tym, co robił ksiądz Giussani, dokładnie tak samo jak 25 lat temu”.

Paola Bergamini


Rocznice. Bractwo św. Karola Boromeusza

> Piękno polega na byciu wolnym

Na początku, 25 lat temu, było ich sześciu. Dzisiaj jest 150 – na całym świecie. Te 25 lat to przygoda, w czasie której nieustannie przecinały się ze sobą drogi posłuszeństwa i wolności. Przygoda, o której w ten sposób opowiada MASSIMO CAMISASCA, założyciel misyjnego Bractwa św. Karola Boromeusza, zrodzonego z charyzmatu Comunione e Liberazione.

Massimo Camisasca


Rocznice. Pośród Misjonarek Miłości

> Odnalezione perły

Matka Teresa z Kalkuty – mała siostra, która zainicjowała imponujące dzieło, zasadzające się na Chrystusie oraz na... gościnności. 26 sierpnia obchodziliśmy setną rocznicę jej urodzin, 5 września minęło trzynaście lat od jej śmierci, a 19 października – siedem lat od dnia, kiedy Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną. Te wszystkie daty stały się dla nas inspiracją do złożenia wizyty w jednym z założonych przez nią domów, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć, co nieustannie sprawia, że ludzi odrzuconych przez wszystkich tam gości się i traktuje tak, jak „traktuje się skarb”.

Paola Bergamini


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją