Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2019 > listopad / grudzień

Od Redakcji

> Nieredukowalny punkt


Listy

> Caroline i Zmysł religijny


Pierwszy Plan. Wyrwani z nicości

> Silniejszy od pustki

Nihilizm nie jest abstrakcyjną teorią. Jest brakiem sensu życia, który ogarnia wszystkich. Ale jest coś, co go zwycięża


Pierwszy Plan. Wyrwani z nicości

> Nihilizm z naszego podwĂłrka

Nie jest to teoretyczny ideał, ale wyłaniająca się wszędzie tendencja egzystencjalna. Utrata smaku i sił, „przepaść sensu” dotycząca nas wszystkich, która jednak sprawia, że wyłania się coś nieredukowalnego… Mówi filozof Costantino Esposito.

Davide Perillo


Pierwszy Plan

> Ed się odrodził

Historia Edmonda, zwanego Edem, który zagubił się pośród narkotyków i alkoholu. Opowiada o miłości swojego ojca, o karteczce znalezionej w kieszeni po wyjściu z więzienia oraz o rodzinie, która go przyjęła: „Czułem się łachmaniarzem, ale nie umykało mi nic z tego, co się tam wydarzało”.

Paola Ronconi


Pierwszy Plan

> Kiedy wszystko wydaje się niczym

Dobrze sytuowany 20-latek, który traci pracę i czuje, że poniósł porażkę. Pozdrowienie nieznajomego dokładnie w chwili, w której chłopak myśli o tym, by ze sobą skończyć. Opowieść o przyjaźni Enrico i Luki oraz o ich życiu, które zostało „przebudzone” przez spotkanie.

Paolo Perego


Pierwszy Plan

> Z niczego, a jednak coś się rodzi

W Pensylwanii, gdzie znaleźli się w związku z pracą, Rossella i Francesco nie znają nikogo. Poszukując „schronienia”, zostali sprowokowani przez przyjaciela, by się otwarli, wykraczając ponad przyzwyczajenia. I wydarza się jedno spotkanie po drugim…

Paola Bergamini


Pierwszy Plan

> „Chodź ze mną”

Nicnierobienie Davide, znudzenie Alessandro, nienawiść Antonia… Erasmo Figini, założyciel Comety z Como, poznał wielu takich młodych. I opowiada nam o swoim doświadczeniu ojcostwa. „Ponieważ słowa już nie wytrzymują”. Dokładnie tak samo jak było to w jego przypadku.

Paola Bergamini


Ścieżki. Autorytet

> „Ojcem jest ten, kto otwiera mi horyzont”

Związek z wolnością oraz zadanie rodziców, „autorytet dziecka” oraz doniosłość pragnienia… Luigi Ballerini, psychoanalityk oraz autor książek dla dzieci, opowiada, dlaczego „wychowujemy, żyjąc”. I co znaczy to, że na świecie potrzebni są ojcowie i matki (także) adopcyjni.

Paola Bergamini


Ścieżki. CHARLES TAYLOR

> „Nowoczesność? Dla nas, chrześcijan, jest to wielka okazja”

Charles Taylor, uważany za jednego z najważniejszych żyjących filozofów, ma 88 lat, ale jest wysoki i prosty jak klony rosnące w jego Kanadzie. „Tracce” spotyka się z nim w Rzymie podczas dni radosnych dla niego nie tylko dlatego, że Papież przyznał mu prestiżową Nagrodę Ratzingera za jego studia nad sekularyzacją, ale ponieważ miał okazję spotkać nowe osoby i doświadczenia, wykazując przy tym nadzwyczajne intelektualne zaciekawienie, co nie jest bez znaczenia, zważywszy na jego wiek oraz curriculum naukowca.

Alessandro Banfi


Ścieżki. CASCINELLO

> Wszystkie „tak” Cascinello

Współdzielenie życia przez trzy rodziny mieszkające w Bassa Milanese, które rozpoczęło się 10 lat temu. Dzisiaj tak samo jak na początku podążają za jednym faktem po drugim, otwarci na wszystkich i wszystko. „Nie zdarzyło się nic z tego, co przypuszczaliśmy, ale o wiele więcej”

Paolo Perego, fot. Marina Lorusso/Iconphotos


Ścieżki. NOBEL I EKONOMIA

> Wyjątkowe historie

W tym roku nagrodę otrzymały trzy osoby. Łączy je jedno: zajmują się walką z ubóstwem, brudząc sobie ręce. To znaczy towarzysząc ubogim z bliska, „krok po kroku”, zamiast badać jedynie modele i teorie. Rezultat? Metoda subsydiarności, która sprawdza się doskonale. Ponieważ wychodząc od nizin, lepiej rozumie się rzeczywistość…

Giorgio Vittadini


Ścieżki

> BoĹźe Narodzenie w Betlejem

W mieście naznaczonym przez napięcia między narodami i religiami grupka Palestyńczyków różnych wyznań spotyka się, by robić Szkołę Wspólnoty. Są Lina, Wafa, Hiba… Historia zapoczątkowanej w szpitalu przyjaźni z włoskimi pielgrzymami, „innymi od wszystkich pozostałych”.

Luca Fiore


Ścieżki. PLAKAT

> Całkowicie ludzki

Obraz z plakatu zaproponowanego przez CL na Boże Narodzenie (sygnowany przez Caravaggia) jest arcydziełem prostoty. W którym spojrzenia pasterzy, „przyciągnięte przez to, co mają przed sobą”, docierają do istoty tego wydarzenia czyniącego z Boga „bliską siłę”.

Giuseppe Frangi


Fakt

> „Wiesz, czekam na ciebie”

Mariachiara wchodzi punktualnie do pierwszej „b”, wyprzedzając nieco dzwonek lekcyjny. W rękach trzyma plik kartek, jeszcze ciepłych od ksero.


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją