Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2018 > wrzesień / październik

Od Redakcji

> Wolność i powołanie


Listy

> Muszę mu odpowiedzieć


Inauguracja 2018

> Obdarowani Obecnością

W sobotę 20 października 2018 roku spotkaliśmy się u stóp Matki Bożej Jasnogórskiej, aby uroczyście zainaugurować kolejny rok pracy Szkoły Wspólnoty w Polsce.


Pierwszy Plan

> Gdzie może narodzić się „ja”

Współczesna kruchość, która prowadzi do pragnienia „bycia bezpiecznym”. Jak rodzą się osoby wolne i otwarte, potrafiące żyć rzeczywistością?


Pierwszy Plan

> Kto boi się wolności?

Bezpieczne przestrzenie, by uniknąć konfrontacji z tym, kto ma inne przekonania. Trigger warnings, by uchronić się przed „mocnymi scenami”, nawet jeśli chodzi o sceny opowiedziane w tragedii greckiej. Następnie reguły, podejrzenia, dociekania… Na amerykańskich uniwersytetach (i nie tylko) coraz częściej usiłuje się chronić młodzież przed rzeczywistością. Ale czy to w taki sposób człowiek staje się dorosły?

Ks. José Medina i Martina Saltamacchia


Pierwszy Plan

> Rozbijamy bańki

Greg Lukianoff całe swoje życie spędził w Szkole Prawa w Stanford, gdzie studiował Pierwszą Poprawkę do amerykańskiej Konstytucji. Prawo do wolności wypowiadania się jest niemal jego fiksacją. Dzisiaj uchodzi za jej najbardziej nieugiętego obrońcę na polu wychowawczym, zważywszy że od roku 2006 jest prezesem FIRE, Fundacji do spraw Praw Indywidualnych w Edukacji.

Ks. José Medina i Martina Saltamacchia


Pierwszy Plan

> Rodzenie się nowego „ja”

Notatki z rozmowy księdza Juliána Carróna z grupą studentów podczas Ekip CLU, studentów CL, zatytułowanej „Po tym poznasz, że ja jestem Panem” (Corvara, 30 sierpnia 2018)

Julián Carrón


Pierwszy Plan. Mariella Carlotti

> Za płotem

Prawie 40 lat spędzonych w najróżniejszych szkołach twarzą w twarz z młodzieżą i jej sercem. I to pytanie, które zrewolucjonizowało jej pracę. Mariella Carlotti „opowiada” o współczesnej młodzieży, przywołując niewymazywalne fakty i oblicza.

Alessandra Stoppa


Ścieżki. Brazylia

> Horyzontem jest świat

Podróż do Salvadoru, do centrum wychowawczego, które codziennie przyjmuje pięćset młodych ludzi z favelas. I gdzie Paola Cigarini, urodzona w Modenie w Maranello, która wyemigrowała do jednego z najtrudniejszych miast w Brazylii, odkrywa, że „powołaniem jest bycie ucieleśnieniem ideału”.

Paola Bergamini


Ścieżki. Młodzi

> „Ktoś nas zawołał”

Pięć dni pielgrzymowania do Rzymu do Papieża dla 800 młodych z CL w związku ze zbliżającym się październikowym synodem. Słowa Franciszka, które trzeba „zachować w sercu i w pamięci: Jezus mnie kocha. W ten sposób życie staje się dobrym biegiem”. Pośród upału, nieprzewidzianych sytuacji i chaosu. Tak jak w rzeczywistości wszystkich dni.

Paola Bergamini, fot. Gaia Pomelli


Ścieżki. Paweł VI

> Świadek i nauczyciel

Sobór i kryzys w Kościele, konfrontacja ze współczesnością i ów lud sui generis… 14 października papież Franciszek ogłosił świętym Papieża, który przeżył jeden z najbardziej burzliwych okresów najnowszej historii. Dając całego siebie, „pełen radości”.

Alessandro Banfi


Ścieżki. Rok `68

> Nieprzerwany marsz

Jakie ziarno zasiał ksiądz Giussani w przełomowym roku 1968? Carlo Wolfsgruber, który spędził z nim 50 lat, opowiada o swojej drodze w ruchu CL. Pośród burżuazyjnej kultury, Robotniczej Siły, politycznych nieporozumień. Aż po dzisiejszych studentów, „którzy spalili pół wieku historii”.

Luca Fiore


Ścieżki. IMF

> „Od muzyki do przyjaźni, od przyjaźni do muzyki”

„Nie żaden kurs mistrzowski, ale miejsce, w którym każdy poszukuje piękna” – oto czym są spotkania Międzynarodowej Przyjaźni Muzycznej (IMF), w których bierze udział między innymi młodzież z Włoch, Niemiec i Polski. O historii tego przedsięwzięcia i jego początkach związanych z Fundacją „Ut unum sint”, Janem Adamowiczem oraz przyjaciółmi ze Świdnicy opowiada Marcus Lentz, wieloletni jego organizator i przewodnik.

Gabriela Cyrys


Ścieżki. Meeting w Rimini

> „Nowość pośród nas”

Goście, wystawy, spotkania… Całe bogactwo świadectw podczas tygodnia, który w dotkniętym cierpieniem świecie mówi o szczęściu i przemianie. „Tylko przebudzone człowieczeństwo porusza koło historii”. W ten sposób rewolucja serca, jak wyraził się nuncjusz Christophe Pierre, staje się faktami i twarzami.

Alessandra Stoppa


Fakt

> Najpiękniejszy dzień w życiu

Giovanni, z buzią przyklejoną do okna, wpatruje się w niebo. Padało przez cały ranek. Nic nowego w Durham w północno-wschodniej Anglii: tutaj słońce jest rzadkim towarem nawet latem.


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją