Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2006 > wrzesień / październik

Strona pierwsza

> Chrześcijańska rewolucja

Przesłanie Benedykta XVI do uczestników i organizatorów Meetingu.

Kardynał Sodano, Sekretarz Państwa Watykańskiego


Listy

> Na Meeting z rodziną

i inne...


Pierwszy plan. Rozum jest...

> Rozum jest...


Pierwszy plan. Rozum jest...

> Pragnienie Meetingu

Carlo Dignola


Pierwszy plan. Rozum jest...

> Doświadczenie Tajemnicy w tradycji rosyjskiej

Ojciec Men` zamordowany w 1990 roku, lubił powtarzać: "Rozum jest obrazem i podobieństwem boskiego Logosu". Wspomnienia jego brata. Wkład chrześcijańskiej myśli rosyjskiej

Giovanna Parravicini


Pierwszy plan. Rozum jest...

> Skala problemu. Stworzenie i ewolucja

Kardynał skrytykował ideologiczny darwinizm i protestancki kreacjonizm. Obstawał przy tezie, że rozumem z rzeczy stworzonych można poznać Boga.

Marco Bersanelli


Społeczeństwo. Islam

> Ponad murem fundamentalizmu

Pierwszeństwo osoby przed grupą. Problem kobiet w świecie islamskim. Świadectwa osób budujących mosty dialogu i spotkania.

Giorgio Paolucci


Społeczeństwo. Benedykt XVI

> Odnależć wszechstronność umysłu

Wykład wygłoszony przez Papieża na Uniwersytecie w Regensburgu jest wyzwaniem. Wywołało ono atak środowisk islamskich, a z drugiej strony zostało zignorowane przez znaczną część intelektualnego świata zachodniego, który udawał, że nie słyszy. Słowa Benedykta XVI to odważny wyraz szacunku dla rozumu, zbyt długo "więzionego", i apel o właściwe jego używanie, a jednocześnie świadectwo rozumności wiary katolickiej. Spotkanie z Faktem chrześcijańskim wzywa rozum do wyjścia z więzienia, w którym nieustannie próbuje się on zamykać. Na ten temat zabierają głos Pigi Colognesi i Javier Prades

Pigi Colognesi


Społeczeństwo. Benedykt XVI

> Czy rozum jest nieprzyjacielem Tajemnicy?

Pytanie to podjął ks. Javier Prades, wykładowca teologii dogmatycznej na Wydziale Teologicznym w Madrycie, podczas Meetingu w RImini 22 sierpnia 2006 r. Proponujemy końcową część jego wystąpienia

Javier Prades


Społeczeństwo. Benedykt XVI. Komunikat prasowy

> Carrón: „Jesteśmy z Papieżem”

W związku z atakami skierowanymi przeciwko Benedyktowi XVI ze strony przedstawicieli islamu, ks. Julian Carrón, przewodniczący Bractwa Comunione e Liberazione, wydał następujące oświadczenie:


CL. Pielgrzymka do Częstochowy

> Droga przyjaźni i ojcostwa

Tradycyjna pielgrzymka maturzystów i osób kończących studia na Jasną Górę. Tysiąc młodych ludzi w drodze z Krakowa do Częstochowy, w towarzystwie kardynała Dziwisza

Giuseppe Bolis


CL. Pielgrzymka do Częstochowy

> Pełne wzruszenia wspomnienie o księdzu Giussanim

Pozdrowienie kardynała Stanisława Dziwisza skierowane do CL na początku Mszy Świętej. Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Kraków, 5 sierpnia 2006 r.

Stanisław Dziwisz


Kultura. Wielkie wywiady / Nicolaus Lobkowicz

> Rozumna wiara odnosi się do spraw świata

Jedna z najbardziej wyrazistych osobowości środkowoeuropejskich kultury wydaje osąd na temat dominującej na Starym Kontynencie wrogości pomiędzy wiarą i rozumem, i zaprasza chrześcijan świeckich do dawania wszędzie świadectwa, także w dziedzinie polityki. Wspomnienie o ks. Giussanim: "Posiadał wyjątkowuy charyzmat przekazywania kolejnym pokoleniom wiary chrześcijańskiej jako czegoś świeżego, nowego"

Alessandro Rondoni


Kościół. Bliski Wschód. Świadectwo

> W ziemi nadziei wbrew wszelkiej nadziei

Dramat Ziemi Świętej i zaniepokojenie z powodu ucieczki chrześcijan wyraził w swojej wypowiedzi biskup Twal, koadiutor łacińskiego patriarchy jerozolimy. "To prawda, że trudności są niemierne, ale są również oczekiwania". Racje nadziei.

Riccardo Piol


Od redakcji

> Papież stawia przed nami temat rozumu


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją