Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2021 > styczeń / luty

Od Redakcji

> Bracia, poniewaĹź synowie


Listy

> Ĺťycie bez filtrĂłw i inne...


Świadectwo

> Pochwycony przez Chrystusa


Pierwszy Plan. Tajwan

> Dla Ĺźycia wszystkich

Proponujemy obszerne fragmenty spotkania wspólnoty CL z Tajwanu z księdzem Juliánem Carrónem, które odbyło się 22 listopada 2020 roku za pośrednictwem połączenia wideo.


Pierwszy Plan. Stany Zjednoczone

> Otworzyć się w zamkniętym świecie

Szkoła w ubogiej bostońskiej dzielnicy. I dyrektorka szkoły podtrzymująca więź z rodzinami. Carolina Brito opowiada o jednym poruszeniu, które zaczęło dotykać również innych.

Anna Leonardi


Pierwszy Plan. Włochy

> „Co nowego wnoszę ja?”

Grupa przyjaciół, prawie wszyscy lekarze. Droga Ruchu to więź, która pomaga im przeżywać codzienność na oddziale. A także największe próby.

Paolo Perego


Pierwszy Plan. Ziemia Święta

> „Nasze blizny”

Yisca Harani, żydówka, uczy historii chrześcijaństwa i ryzykuje wszystko w sprawie wychowania do dialogu. Mało teorii i dużo współdzielenia: „Aby rany nie determinowały życia”.

Alessandra Buzzetti


Pierwszy Plan. Egipt

> Rachunek jest zawsze otwarty

Nie jest to wiara w „zbiorowe” i uniwersalne nadzieje. Braterstwo jest konkretnym, codziennym doświadczeniem. Adrien Candiard, dominikanin z Egiptu, konfrontuje się z encykliką Fratelli tutti. „Moralizm poszukuje granicy. Braterstwo jest przeciwieństwem tego. Z bratem nigdy nie zakończyliśmy sprawy”.

Alessandro Banfi


Ścieżki. Giussani

> Wyznania dyrektora szkoły

Hans van Mourik Broekman poświęcił całe swoje życie wychowywaniu. Ale kiedy w ubiegłym roku „spotkał” księdza Luigiego Giussaniego, zakwestionował sposób wykonywania swojej pracy oraz przeżywania wiary.

Luca Fiore


Ścieżki. Erik Varden

> Krzyk naszych czasĂłw

W cierpiącym świecie, uciekającym od dogmatów, by mieć nadzieję, trzeba „zwracać uwagę” na drogi, które Bóg wybiera, by wyjść nam na spotkanie. Mówi Erik Varden, cysters, biskup w ultrazsekularyzowanej Norwegii.

Alessandra Stoppa


Ścieżki. Marcin Kędzierski

> Co komunikuje chrześcijaństwo

Zaczęło się od głośnego artykułu opublikowanego w sierpniu ubiegłego roku na stronie Klubu Jagiellońskiego, zatytułowanego „Przemija bowiem postać tego świata. LGBT, Ordo Iuris i rozpad katolickiego imaginarium”. Autor, doktor Marcin Kędzierski, pokazał w nim, że pojęcia, których katolicy używają w debacie publicznej, są odmiennie rozumiane przez wszystkich pozostałych.


Ścieżki. Bernard Marek Adamowicz

> In communione et libertate expertus

W nocy z 28 na 29 grudnia 2020 roku odszedł do domu Ojca śp. Marek Adamowicz. Przez wiele lat był członkiem Diakonii Krajowej Ruchu Komunia i Wyzwolenie oraz wieloletnim redaktorem „Śladów”, przyjacielem i autorytetem dla wielu z nas. Poniżej publikujemy tekst homilii wygłoszonej przez biskupa Marka Mendyka podczas mszy św. pogrzebowej, odprawionej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy 2 stycznia, a na kolejnych stronach wspomnienia, nadesłane do redakcji „Śladów”.


Ścieżki. Adam Zagajewski

> „Właśnie to coś bezimiennego daje mi nadzieję”

Były dysydent, zesłany na emigrację, nazywany piewcą 11 września. Polski artysta jest jednym z najwybitniejszych współczesnych poetów. Milczenie i przyjaźń, ból i śmiech – opowiada nam o świecie widzianym przez pryzmat mądrości, której dotykasz, ale której nie posiadasz.

Luca Fiore


Lektura miesiąca. Jan Dobraczyński. Pustynia

> Lud i wybranie

Michele Campiotti


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją