Ślady
>
Archiwum
>
2021
>
styczeĹ / luty
|
||
Ślady, numer 1 / 2021 (styczeĹ / luty) Od Redakcji Bracia, poniewaĹź synowie âCudem, ktĂłry wstrzÄ snÄ Ĺ Ĺwiatem, jest to, Ĺźe obcych ludzi traktuje siÄ jak braciâ. Zdanie, do ktĂłrego odnosi siÄ tytuĹ okĹadki, wypowiedziaĹ podczas spotkania w 1983 roku ksiÄ dz Luigi Giussani (22 lutego mija szesnaĹcie lat od jego Ĺmierci). MĂłwiĹ, Ĺźe nie ma nic bardziej niemoĹźliwego i upragnionego w tej nowej relacji z drugim czĹowiekiem. Jest to istota âludzkiej drogiâ, ktĂłrÄ papieĹź wskazuje nam w swojej najnowszej encyklice Fratelli tutti. Ale jak jest to moĹźliwe, kiedy problemy sÄ tak zĹoĹźone, Ĺźe tĹamszÄ Ĺźycie osobiste i zbiorowe? Pandemia ujawniĹa istniejÄ ce juĹź wczeĹniej niespĂłjnoĹci. A gdy polityka trzÄsie siÄ w posadach, poszerza siÄ geografia dramatu milionĂłw ludzi, dramatu tak ogromnego, Ĺźe wydaje nam siÄ nierealny. BaĹkany, Tigraj, Syria, Gwatemala⌠Lista jest dĹuga.
Encyklika rozbudza niepokĂłj w obliczu kontrastĂłw, nawet tych najbardziej codziennych, oraz rodzi wiele pytaĹ, w tym jedno podstawowe: jak âwspĂłlne ocalenieâ moĹźe nie pozostaÄ intencjÄ , utopijnym scenariuszem lub wysiĹkiem, ktĂłrego zwieĹczeniem byĹby sceptycyzm? W podzielonym Ĺwiecie, w ktĂłrym zatracona zostaĹa âprzenikliwa uwaga na istotÄ Ĺźycia, nie rozpoznaje siÄ tego, co jest niezbÄdne do nadania sensu egzystencjiâ (50) â pisze Franciszek â nie mogÄ istnieÄ solidne i stabilne racje, by odwoĹywaÄ siÄ do braterstwa âbez otwarcia siÄ na Ojca wszystkich ludzi. Jedynie z tÄ ĹwiadomoĹciÄ dzieci, ktĂłre nie sÄ sierotami, moĹźemy ĹźyÄ ze sobÄ w pokoju. PoniewaĹź rozum sam z siebie potrafi pojÄ Ä rĂłwnoĹÄ miÄdzy ludĹşmi i ustanowiÄ obywatelskie wspĂłĹĹźycie miÄdzy nimi, ale nie jest zdolny ustanowiÄ braterstwaâ (272). Encyklika jest tekstem tak samo bogatym jak spojrzenie na Ĺwiat, ktĂłre oferuje. Przed wyciÄ gniÄciem jakiegokolwiek wniosku domaga siÄ udziaĹu w tej wielkiej prowokacji, ktĂłrÄ KoĹcióŠkieruje do wszystkich.
W âPierwszym planieâ tego numeru chcemy zobaczyÄ, jak to jest, kiedy spotykamy siÄ i uznajemy w sobie braci. Robimy to gĹĂłwnie za poĹrednictwem Ĺwiadectwa maĹej wspĂłlnoty na Tajwanie, gdzie kaĹźdy dystans w stosunku do drugiego czĹowieka zostaje pokonany przy pomocy skarbu, ktĂłry otrzymujemy i ktĂłry eskaluje â Ĺźywego spotkania z chrzeĹcijaĹskim faktem. DoĹwiadczanie bycia âdzieÄmiâ Boga poprzez konkretne towarzystwo otwiera na nowÄ postawÄ. UchwyciliĹmy w róşnych sytuacjach i krajach tÄ wdziÄcznoĹÄ, ktĂłra rozsadza ludzkie serce, aĹź wreszcie zmienia je samo oraz relacje. PoniewaĹź âbraterstwo jest faktem powszechnym. Ale nie abstrakcyjnymâ â jak przeczytacie w rozmowie z dominikaĹskim islamologiem Adrienem Candiardem. â Najlepsze wcielenie encykliki dokona siÄ poprzez drobne fakty zdarzajÄ ce siÄ miÄdzy ludĹşmiâ. âTo jest cud â powtarzaĹ ksiÄ dz Giussani na przywoĹanym spotkaniu. â I to jest to, do czego zostaliĹmy wezwaniâ. |