Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2019 > styczeń / luty

Od Redakcji

> Wątek do podjęcia na nowo


Listy

> Na wakacjach z owym „dlaczego?”...


Pierwszy Plan. Przygoda dialogu

> Przestrzeń spotkania

Spotkanie ma siłę zmienić idee i rzeczywistość. Oto dlaczego otwarcie się na drugiego jest dzisiaj najbardziej priorytetową drogą.


Pierwszy Plan

> Ziarna obecności

Religia i przestrzeń publiczna. Wychowanie i pluralizm. Oraz wolność, pragnienie, dobro… 26 grudnia w Bibliotece Aleksandryjskiej zostało zaprezentowane arabskie tłumaczenie książki La bellezza diasarmata księdza Juliána Carróna. Ale co sprawiło, że tego rodzaju propozycja dotarła do serca islamskiego świata? I jaką drogę wskazuje nam tego rodzaju fakt? Opowiada o tym jeden z protagonistów tego wydarzenia. Wychodząc od historii, która rozpoczęła się bardzo dawno temu…

Wael Farouq


Pierwszy Plan

> „Od tego można zacząć”

Przetłumaczył książkę La bellezza disarmata na język arabski, po tym jak najpierw odrzucił propozycję, gdyż religia nie jest jego „działką”. Ale kiedy zaczął czytać, zmienił zdanie. Ponieważ „odkrycie prawdziwej racji” jest decydujące dla kryzysu świata islamskiego. Mówi Hussein Mahmoud.

Luca Fiore


Pierwszy Plan

> „To, co nie jest do nas podobne, samo w sobie nie jest zagrożeniem”

„Prawda nie jest bardziej prawdziwa przez to, że zostaje ogłoszona. Staje się rzeczywista, kiedy zostaje przyjęta i jest przeżywana, wcielona”. Pierre Lucien Claviere, biskup Oranu, jest jednym z beatyfikowanych niedawno algierskich męczenników. Publikujemy fragmenty jego mało znanego tekstu, opowiadające o sercu człowieka zakochanego w Chrystusie, który oddał życie za współistnienie „możliwe i rzeczywiste”.

Bp Pierre Lucien Claverie


Pierwszy Plan. Emiraty Arabskie

> Kościół migrantów

Są tacy, którzy proszą o chrzest św., ponieważ uderzył ich sposób życia przyjaciela, kolegów z duty free na lotnisku albo wiernych największej parafii na świecie… Głosy i historie katolików żyjących w Abu Zabi, celu pierwszej papieskiej pielgrzymki na Półwysep Arabski. Obecność będąca wyzwaniem w pierwszej kolejności dla chrześcijan.

Luca Fiore


Ścieżki. Caritas

> To, co zostaje ze zbiórki

Eldivio, który myślał o skończeniu ze sobą. „Bogactwo” Roberto w ubogiej dzielnicy Taranto. I Pietro, który za sprawą pozdrowienia usłyszanego na chodniku znajduje przyjaźń pozwalającą mu wzrastać… Oblicza i fakty z dnia, który poruszył całe Włochy. Ale który na tym się nie kończy. Ponieważ każdemu ofiaruje „nadzieję na życie”.

Paolo Perego


Ścieżki. GS

> „Z tymi ludźmi chcę być”

Podróż do liceum na rzymskie peryferie, gdzie pytanie rzucone podczas zebrania („Po co przychodzisz do szkoły?”) przerwało rutynę. I gdzie kolejne spotkania rodzą chrześcijaństwo, czyste i proste…

Paola Bergamini


Ścieżki

> To, co nie jest kruche

Często mówi się, że prawdziwą inwestycją w rozwój kraju jest wychowanie. Nie są to puste słowa, patrząc na trzy dni rekolekcji dla studentów z CL, na poważnie traktujących pytanie, przed którym chętnie by się uciekło: co wytrzymuje w życiu?

Ubaldo Casotto


Ścieżki. Algieria

> Choćby tylko dla jednego z nich

Beatyfikacja 19 męczenników okresu wojny z dżihadystami była pierwszą tego rodzaju uroczystością w państwie muzułmańskim. „Sprawiła, że rozkwitło pragnienie braterstwa pośród różnych dusz w społeczeństwie”. Ksiądz Marco Pagani, kapłan z PIME, opowiada o swoim pierwszym roku pracy w Touggourt na wschodniej Saharze. Gdzie jedyną misją jest „bycie”.

Anna Leonardi


Ścieżki. Rozmowa

> „Po owocach poznaję drzewo”

„Wierzący jest oryginalną obecnością. Moglibyśmy powiedzieć: niepokojącą”. Salvatore Natoli, laicki filozof, opowiada o sobie i o chrześcijaństwie, które wciąż zmusza go do zadawania sobie pytań. Wychodząc od słów księdza Giussaniego z 1968 roku…

Alessandra Stoppa


Fakt

> Sprzątanie w biurze


Pierwszy Plan. Dodatek internetowy

> To, co mamy wspólnego

„Aby moje życie się rozwinęło, aby to, kim jestem, stało się dynamizmem i życiem, konieczny, potrzebny jest ktoś «inny», drugi człowiek. Dialog jest tą relacją z kimś «innym», niezależnie od tego kim i jaki jest”. Fragment tekstu założyciela CL, pochodzący z jego pierwszych pism.

ks. Luigi Giussani


Caritas. Dodatek inernetowy

> „Jak można być wdzięcznym za potrzebę?”

Historie i prowokacje z ostatniej assemblei Banków Solidarności: 250 miejsc w całych Włoszech, zrzeszających ponad 80 tysięcy osób. Oto jak „gest charytatywny”, znajdujący się wśród fundamentów propozycji księdza Giussaniego, może obrócić w pył intelektualizm, usunąć strach i uczynić życie jednością.


Caritas. Dodatek internetowy

> Rewolucja dobrego Samarytanina

Styl życia Apostołów, pomoc najbardziej potrzebującym bez względu na różnice, powołanie diakonów… Ksiądz prałat Ennio Apeciti, historyk Kościoła, powraca do początków działalności charytatywnej, która zajmowała centralne miejsce w pierwotnej wspólnocie chrześcijańskiej. Zwrot w sposobie myślenia, nierozłączny od wiary.


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją