Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2018 > listopad / grudzień

Od Redakcji

> Ubodzy w duchu


Listy

> Kolacja w Plymouth


Pierwszy Plan

> Na miarę życia

„Tęsknota” za znaczeniem, która dzisiaj wyraża się w najróżniejszy sposób. Oraz to, co się wydarza, kiedy w życiu pojawia się nadzieja. Czym jest chrześcijaństwo?


Pierwszy Plan

> Oblicze chrześcijańskiej obecności

W Hiszpanii ukazała się książka Mikela Azurmendiego o „plemieniu” CL. Jest to pamiętnik z podróży trwającej ponad rok, podczas której baskijski antropolog, który odszedł od wiary, utrwalił rysy rzeczywistości, na którą się natknął. I która wstrząsnęła jego kategoriami kulturowymi. Aż po odkrycie „nadziei dla wszystkich”.

Ks. Ignacio Carbajosa


Pierwszy Plan

> Nad brzegiem jeziora Tanganika

Jedno zdanie przeczytane przypadkowo i świeżość życia, która już go nie opuszcza. Nawet wtedy, gdy górę bierze pustka. Droga Jeana-Marie, młodego lekarza, oraz przyjaciół z Ruchu w Burundi. By żyć „bez lęku o to, co wydarzy się następnego dnia”.

Paolo Perego


Pierwszy Plan

> „Włoskie” wtorki w MIT

„Po co żyję?”. Zaproszenie na tablicy ogłoszeń na prestiżowym Uniwersytecie Bostońskim. W środowisku charakteryzującym się ogromnym współzawodnictwem, gdzie lepiej nie utrzymywać żadnych kontaktów, by nie „tracić czasu”, Elisa zaproponowała kolację, nie wyobrażając sobie, co miało się stać z jej kolegami ze studiów podyplomowych…

Paola Bergamini


Pierwszy Plan

> Inny João

Wybory, które podzieliły Brazylię, zatroskanie z powodu przyszłości i iluzja, że wszystko zależy od polityków… Młody student medycyny opowiada, dlaczego zwyczajne dni współdzielone z innymi młodymi ludźmi zmieniły jego spojrzenie i przywróciły nadzieję.

Isabella Alberto


Pierwszy Plan

> Za dziesięć lat chrześcijaństwo rozkwitnie na nowo

Jest dyrektorem Luigi Giussani High School w Kampali. Uczestniczył jako słuchacz w Synodzie Biskupów o młodych, zwołanym przez papieża Franciszka. Poniżej jego opowieść o miesiącu spędzonym w sercu życia Kościoła, gdzie biskupów i arcybiskupów może zaskoczyć stwierdzenie pewnego chłopaka.

Matteo Severgnini


Ścieżki. GS

> Młodzież, ogien i Mrs. Smith

Każdego ranka długa kolejka uczniów czeka przed salą D104. Przed lekcjami spotykają się tam z nauczycielką religii, by odrobić zadania, zadać pytania i opowiedzieć sobie o życiu. Podróż przez doświadczenie Gioventù Studentesca w Miami, które zaraża młodzież i rodziców. A wszystko zaczęło się od podwiezienia samochodem…

Anna Leonardi


Ścieżki

> Jak Jan i Andrzej

Gaia pochodzi z Indii i jest autorką listu przytoczonego przez księdza Juliána Carróna podczas Rekolekcji Bractwa CL. Opowiadamy jej historię przypominającą z bliska historię „dwóch pierwszych, którzy natknęli się na Jezusa”. Spotkanie, wiara, nowy, otwierający się na oścież sposób poznawania… „Nie mogę już usunąć sprzed oczu tego, co mi się przydarzyło”.

Davide Perillo


Ścieżki. Rok `68

> Kościół i dylemat bycia ludźmi

W katolicyzmie potrzeba odnowienia ukazuje się już w latach 50. Dualizm między instytucją a życiem, powstawanie ruchów, sobór i post-sobór. Postacie i etapy roku ’68, gdzie decydująca bitwa nie toczy się między progresistami a tradycjonalistami, ale dotyczy wydarzenia.

Ubaldo Casotto


Ścieżki. Kultura. Walentyn Sylwestrow

> Coś czego nikt by nie zrobił

„Inspiracji nie dajesz sobie sam. Trzeba jednak być uważnym, by ją przyjąć”. Spotkaliśmy się z ukraińskim kompozytorem, ukochanym przez Arvo Pärta i Adorna, który przywrócił uczonej muzyce melodię. Ale rości sobie prawo przynależenia do awangardy.

Luca Fiore


Ścieżki

> Co chcemy wiedzieć?

Algorytmy, przewaga percepcji, iluzoryczne prawdy sieci… Dzisiaj posiadamy narzędzie do znalezienia „odpowiedzi” na wszystko. Ale kiedy doświadczamy poznania, które porusza i zmienia naszą osobę? Kluczowe punkty najbardziej radykalnego kryzysu naszych czasów.

Costantino Esposito


Ścieżki. Plakat

> Szopka uliczna

Tegoroczny plakat bożonarodzeniowy CL przedstawia Pokłon Trzech Króli z 1457 roku, wyrzeźbiony przez braci Gaginich w jednym z zaułków Genui. Oto jego historia, wraz z historią innych dzieł dostępnych zawsze i dla wszystkich: przedstawień nieco ukrytych i dyskretnych, które sprawują pieczę nad codziennym życiem.

Giuseppe Frangi


Ścieżki. CD

> Śpiew na świecie

Zbiór piosenek nagranych na żywo, wykonywanych podczas spotkań wspólnot CL, by na nowo odkryć centralne miejsce śpiewu w doświadczeniu Ruchu. W spotkaniu różnych kultur, języków i tradycji sposób wyrazu jednego ludu staje się dziedzictwem wszystkich.

Paola Ronconi


Fakt

> „Zdaje mi się, że jesteś ostatnia…”

Dwie historie z życia wzięte. Nadia pracuje w biurze a Lucia jest młodą położną...


Online

> Chiara Corbella albo o radości doskonałej

Spotkanie z Enrico, małżeństwo, dramatyczne doświadczenie macierzyństwa. Następnie choroba i śmierć. Historia dziewczyny z Rzymu, która w wieku 28 lat dostąpiła możliwej świętości.

Paola Ronconi


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją