Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2016 > listopad / grudzień

Strona Pierwsza

> „Zechciał przybyć Ten, który mógł przyjść z pomocą”

Notatki z syntezy ks. Juliana Carrona kończącej rekolekcje dla kapłanów zaproponowane przez ruch Comunione e Liberazione. Pacengo del Garda (Werona), 26 października 2016


Od Redakcji

> Wyątkowa historia


Listy

> Odkrycie nowego ojcostwa i inne...


Pierwszy Plan. Ojciec Lepori

> Rok, który się nie kończy

20 listopada zakończył się Jubileusz Miłosierdzia. Nie dobiega jednak końca „praca prowadząca do otwarcia się na miłosierdzie”. Podążanie za Papieżem, migranci, którzy „odzwierciedlają to, kim jesteśmy”, co nas teraz czeka… Rozmowa z OJCEM MAURO-GIUSEPPE LEPORIM, opatem generalnym cystersów.

Alessandra Stoppa


Boże Narodzenie. Trzęsienie ziemi

> Boże Narodzenie w Nursji

Ziemia świętego Benedykta jest symbolem próby dla wielu osób dotkniętych trzęsieniem ziemi, które nie daje wytchnienia w Środkowych Włoszech. Oraz dziesiątek tysięcy pozostających bez dachu nad głową. „Ale przecież także Jezus urodził się poza domem, tak jak my”. Są tacy, którzy mają nadzieję i budują (zanim jeszcze rozpocznie się odbudowa).


Boże Narodzenie. Benedyktyni

> „W ten sposób powracamy do źródła”

Zniszczona bryła bazyliki. I „ślub stałości”, gdy wszystko się rozpada. Rozmowa z przeorem benedyktynów z Nursji.

Alessandra Stoppa


Boże Narodzenie. Historie

> Strach i pytanie

Pośród pozostałych bez dachu nad głową mieszkańców Accumoli i Tolentino. Oraz w towarzystwie burmistrza miasteczka-widma, by odkryć „to, na czym się opieramy”.


Świadkowie. Wychowanie

> Wobec każdej ciemnej strony

Ksiądz CLAUDIO BURGIO, kapelan więzienia dla nieletnich Beccaria w Mediolanie, zaangażowany w dzieło przygarniające młodzież znajdującą się w trudnej sytuacji, podczas tegorocznego Meetingu w Rimini opowiadał o sobie. Oraz o tym, czego dowiedział się w tych ostatnich latach o miłosierdziu. Oto jego opowieść.

Claudio Burgio


Spotkania. Peter Seewald

> Ja, Joseph i te pytania

Porzuca Kościół dla marksizmu. Następnie w 1993 roku jego gazeta wysyła go do kardynała Ratzingera… To tam postanawia „zrozumieć, co takiego kryje się” w tym człowieku. Historia PETERA SEEWALDA, autora czterech książek-wywiadów z emerytowanym Papieżem.


Spotkania. Franco Nembrini

> O wychowaniu po męsku

Aleksandra Karnowska


Spotkania

> Wychowujemy, dając przykład swoim życiem

W listopadzie gościł w Polsce Franco Nembrini, włoski wychowawca, autor wydanej w zeszłym roku w języku polskim książki, zatytułowanej Między ojcem a synem. O budowaniu relacji. Wziął udział w prezentacjach zorganizowanych 18 listopada w Warszawie i 19 listopada we Wrocławiu.

Agnieszka Strzałkowska


Kościół. Konsystorz

> W sercu próby

„Nie zostałem powołany dla samego siebie”. DIEUDONNÉ NZAPALAINGA, najmłodszy z kardynałów, opowiada o swoim życiu (bez eskorty) w Republice Środkowej Afryki. Powołaniu, wojnie, imamie, który mieszkał w jego domu… O drodze przebaczenia. I dlaczego się nie boi.

Maurizio Vitali


Adwent. Lektury

> Czas oczekiwania

Adwent „przywołuje pojęcie drogi i celu czasu”. Fragment pochodzący z nowej publikacji zawierającej rozważania księdza Luigiego Giussaniego poświęcone chrześcijańskiej liturgii, która właśnie ukazała się we Włoszech w wydawnictwie San Paolo. Pomoc w zrozumieniu i przeżyciu „uprzywilejowanych momentów” wiary.

ks. Luigi Giussani


Życie CL. Szkoła Wspólnoty

> Tylko po to, by żyć

W Burgundii popołudniami przez Internet w przerwie od nauki. Albo też na parkingu w muzułmańskiej dzielnicy w Lagos w Nigerii. Lektura tekstu… Oraz porównanie z życiem, które ponagla. Mała podróż po SZKOŁACH WSPÓLNOTY, gdy wznowiona zostaje (także w łączności z resztą świata) wspólna praca z księdzem Juliánem Carrónem.

A. Leonardi, P. Perego, P. Ronconi, A. Stoppa


Kultura. Bob Dylan

> Mistyk na miarę Nobla

Od kultury liberalnej po relacje z beatnikami, od Rimbauda po świętego Augustyna, trafny portret ikony muzyki, która niespodziewanie trafiła do panteonu literatury. Dzięki (przede wszystkim) wciąż niespokojnemu sercu.


Online. Spotkania. Ks. Tomasz Gajda

> Coś, co z czasem staje się coraz bardziej sprecyzowane

Będąc wikariuszem parafii pw. Przemienia Pańskiego w Opolu był również odpowiedzialny w Ruchu za grupę opolskich studentów. W 2016 roku podjął studia doktoranckie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z zakresu duszpasterstwa rodzin. Pasjonują go spotkania z ludźmi.


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją