Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2019 > lipiec / sierpień

Od Redakcji

> Żywe ludzkie przestrzenie


Listy

> Jak pierwsi chrześcijanie


Listy GS

> Przyjaźń

W tym roku spotkali się na wakacjach GS w Zembrzycach. Poniżej dzielą się swoimi doświadczeniami z tego wspólnie przeżytego czasu.


Pierwszy Plan

> Dla dobra wszystkich

Czy wolność religijna jest dobrem także dla tego, kto nie wierzy? Oraz jaki wkład oferuje temu, kto przeżywa problemy współczesnego świata?


Pierwszy Plan

> Dlaczego są tacy wolni?

Pilna potrzeba stwarzania „uczłowieczających” przestrzeni we współczesnym świecie. Oraz drogi świadectwa dla budowania społecznego i politycznego. Ksiądz Javier Prades, który brał udział w pracach Międzynarodowej Komisji Teologicznej, opowiada o drodze Kościoła związanej z wolnością religijną. Oraz wyjaśnia, dlaczego akt wiary jest dobrem dla wszystkich.

Alessandra Stoppa


Pierwszy Plan. Rosja

> Odmienne chrześcijaństwo

Protesty przeciwko budowie kościołów oraz odgórnym przywilejom. Upadek zewnętrznej i upolitycznionej wiary. W ten sposób pośród prawosławnych wiernych oraz w obywatelskim społeczeństwie wschodzą kiełki nowej chrześcijańskiej świadomości. Głosy z Rosji.

Giovanna Parravicini


Pierwszy Plan

> Odwaga tego, kto szanuje

Życie razem nie ma nic wspólnego z bezmyślnym kompromisem. Ale jest „koniecznością”. Deklaracja z Abu Zabi, caritas, odpowiedź na prześladowania… Biskup Miguel Ayuso Guixot, przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Dialogu Międzyreligijnego, wskazuje drogę do bycia „protagonistami przygody, która ma posmak wieczności”.

Davide Perillo


Pierwszy Plan. Meeting 2019

> Narodzić się z tego, co się wydarza

„Tożsamość jest związana z czymś, co zaczyna się i kończy wraz z nami”. Konstytucjonalista Andrea Simoncini konfrontuje się z tematem najbliższej edycji Meetingu w Rimini, który odbywa się już po raz 40. I na nowo proponuje spotkanie jako metodę do stawienia czoła kluczowym kwestiom teraźniejszości.

Luca Fiore


Pierwszy Plan. Meeting 2019

> Wygrzebywanie Boga

Więź z Bogiem, odkrycie głębi siebie jest źródłem wolności w każdej sytuacji. Nawet w więzieniu. Życie Etty Hillesum na jednej z wystaw w Rimini.

Paolo Perego


Ścieżki. Pigi Bernareggi

> W chwili zawiera się wszystko

Wiara, upływający czas, wielka nowość… Oraz to, czego nigdy nie stracił z zasięgu wzroku. Rozmowa księdza Pigiego Bernareggiego, misjonarza pracującego w Brazylii, z kilkoma przyjaciółmi, którzy z okazji jego 80. urodzin zapytali go, co jego zdaniem wytrzymuje próbę czasu.


Ścieżki. GS

> Co nigdy się nie kończy?

Pytanie zagarniające dni w szkole, w domu, w gronie przyjaciół. Oraz naznaczające wędrówkę młodzieży z GS. Cecilia, Giada i Kevin opowiadają o spotkaniu z życiem rzucającym wyzwanie wszystkim zranieniom. Oraz czasowi.

Anna Leonardi


Ścieżki. Wenezuela

> Żyć w Wenezueli

Sytuacja w kraju się pogarsza. I są tacy, którzy – tak jak Gabriela – musieli stracić wszystko, by ocalić syna. Ale nawet tutaj wciąż możliwe jest budowanie poprzez potrzeby i spotkania. Dzisiaj, gdy „polityka albo jest przyjaźnią, albo nie interesuje już żadnego prawdziwego człowieka”.

Alessanndra Stoppa


Ścieżki. Kultura

> Nadchodzi zmiana

Autor biografii księdza Giussaniego wziął udział w dziesięciu spotkaniach, które odbyły się w czasie dziesięcioetapowej podróży po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w związku z prezentacją amerykańskiego wydania książki. Teolodzy, dziennikarze, wychowawcy, prawnicy oraz zwykli ludzie opowiadają o wkładzie charyzmatu (oraz jego owocach) dla współczesnego człowieka. By stawić czoła bezprecedensowemu kryzysowi

Alberto Savorana


Fakt

> Blok M


Lektura. Książka miesiąca

> Przeogromna stawka

W obliczu tego wszystkiego, co dzieje się wokół nas – od ataków w Paryżu po zmiany klimatyczne i groźbę wojny – nie jest trudno przyznać, jak realistyczne jest mówienie o „upadku oczywistości”, będącym punktem wyjścia książki Juliána Carróna.

Mauro Magatti


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją