Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2019 > lipiec / sierpień

Ślady, numer 4 / 2019 (lipiec / sierpień)

Pierwszy Plan

Dla dobra wszystkich

Czy wolność religijna jest dobrem także dla tego, kto nie wierzy? Oraz jaki wkład oferuje temu, kto przeżywa problemy współczesnego świata?


PIERWSZY PLAN

 

Czy wolność religijna jest dobrem także dla tego, kto nie wierzy? Oraz jaki wkład oferuje temu, kto przeżywa problemy współczesnego świata?

 

Wolni dla wszystkich

 

Dla dobra wszystkich

 

Bez wolności w relacji z Przeznaczeniem nie ma obywatelskiego społeczeństwa, nie jest możliwe współistnienie. Nie ma nawet wiary, ponieważ nie istnieje inna droga dostępu do prawdy niż droga wolna. Od tego właśnie wychodzi rozmowa z księdzem Javierem Pradesem, rektorem madryckiego Uniwersytetu San Damaso, poświęcona dokumentowi Wolność religijna dla dobra wszystkich, zredagowanemu przez Międzynarodową Komisję Teologiczną, której przewodzi. Jest to wkład służący pogłębieniu relacji między „wymiarem społecznym wiary a publicznym charakterem prawdy”, zauważa sam Prades w długim i cennym wywiadzie. A to, że chodzi o zagadnienie decydujące dla odczytania teraźniejszości, widać także po następującej zaraz potem opowieści z Rosji. Pokazuje ona, w jaki sposób wiara, która nie jest do końca wolna, próbując podążać innymi drogami, by ugruntować się w społeczeństwie – czy chodzi o tradycyjne wartości, czy o Tymczasem to właśnie prawdziwej wolności i dialogu, „miejsc czyniących człowieka człowiekiem”, potrzebuje społeczeństwo, by znów zacząć budować. Wywiad z biskupem Miguelem Ayuso Guixotem, przewodniczącym Papieskiej Rady do spraw Dialogu Międzyreligijnego, doskonale to uwidacznia, dając do zrozumienia, czemu służą, i będą coraz bardziej służyły, wolne przestrzenie rzeczywistej konfrontacji między ludźmi szczerze zainteresowanymi swoim przeznaczeniem – religijnymi właśnie – by stawić czoła problemom, które przedstawia nam współczesna historia. Potrzebne są mosty, nie mury. Nigdy nie zmęczy nas powtarzanie tego.

Nawet Meeting w Rimini jest tym: próbą budowania mostów między ludźmi i doświadczeniami. Tak jest od zawsze, i będzie także podczas 40. edycji w roku 2019, której kilka zapowiedzi przedstawiamy, pokazując, w jaki sposób właśnie wolność religijna, świadectwo oraz dialog są decydującym kluczem, by lepiej zrozumieć jej doniosłość. Dla tego, kto wierzy, oraz dla świata. (dp)

 

 


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją