Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2019 > maj / czerwiec

Od Redakcji

> Inny sposób poznawania


Listy

> Poniedziałki w domu mojej małej pacjentki i inne...


Pierwszy Plan

> Początek pracy

Pytanie, które dotyczy wszystkich, dotyka każdego zakamarka życia. I otwiera drogę. Dla nas samych i dla świata. Co wytrzymuje próbę czasu?


Pierwszy Plan

> Próba życia

Od pytania z Rekolekcji po dzień dzisiejszy – trzy świadectwa drogi, która się rozpoczyna.

D. Perillo, P. Perego i R. Ronconi


Pierwszy Plan

> Rober (albo radość z bycia synem)

W jaki sposób życie kruchego i niedołężnego człowieka może być tak potrzebne? „Ten, kto idzie go odwiedzić, wie: wychodzi zmieniony”. Sposób przeżywania cierpienia i choroby, który jest dobrem dla rodziny, przyjaciół, innych pacjentów… Świadectwo z Madrytu.

Guadalupe Arbona Abascal


Pierwszy Plan. Europa

> Sprawy, które się liczą

„Wydaje się to bez znaczenia, a jednak jest to odpowiedź na całą ciemność wokół”. Migawka z bogactwa „w działaniu”, które wyłoniło się podczas konfrontacji z dokumentem CL poświęconym wyborom. Ponieważ dobro wspólne jest nowością życia, na którą wszyscy czekamy.

Davide Perillo


Ścieżki. Europa

> Klucz do wspólnego domu

Współpracownik Vaclava Havla oraz kandydat na prezydenta, czeski senator Pavel Fischer wyjaśnia, czego brakuje naszemu kontynentowi, by odnalazł samego siebie. I dlaczego osobiste świadectwo chrześcijan może odegrać decydującą rolę.

Luca Fiore


Ścieżki. Amazonia

> Świat wokół rzeki

W oczekiwaniu na październikowy synod poświęcony rdzennej ludności wyruszamy w podróż na tereny położone między Manaus a Partintins, wśród lasów, kajaków i twarzy. Celso i Darlete uczący dzieci uprawiać ziemię z poszanowaniem dla niej, misjonarz zaprzyjaźniony z sateré mawé, oraz biskup mówiący: „Ewangelizowanie to traktowanie na poważnie naszego zranienia”.

Monica Poletto


Ścieżki. Południowy Sudan

> Łódź niemożliwych gestów

Papież całujący stopy przywódców politycznych i usuwający niepokonane dystanse. Konflikt, który stał się katastrofą: 400 tysięcy zabitych, 2 miliony uchodźców, głód. Co dzieje się w najmłodszym państwie świata? Głosy z „nadzwyczajnego narodu”, który wciąż żywi nadzieję.

Michele Farina


Ścieżki

> „Piękno się samo obroni”


Ścieżki. Rozmowa

> Usiłowanie Giussaniego

Życie założyciela CL zmieniło jego sposób nauczania. Oraz patrzenia na kryzys wiary. Mówi teolog Timothy O’Malley, który zabrał głos podczas prezentacji biografii Vita di don Giussani w Chicago: „Jego myśl jest lekarstwem na najbardziej problematyczne aspekty chrześcijańskiego wychowania”. Ponieważ koncentruje się na Chrystusie oraz na doświadczeniu.

ks. José Medina


Lektury

> Książki na lato

Na „czas wolności”, jak ksiądz Giussani zwykł nazywać okres wakacji, polecamy cztery lektury. Cztery dzieła o bardzo odmiennej formie oraz przedstawiające różne zdarzenia, które wydają się nie mieć ze sobą nic wspólnego. W rzeczywistości są pomocą, by wniknąć w głąb tego, co zbawia historię, historię świata oraz historię każdego pojedynczego człowieka, stają się innym sposobem zadawania sobie pytania: co wytrzymuje próbę czasu?


Fakt

> Warkoczyki Noemi


Pierwszy Plan

> Pocałunek, który się nie kończy

Psychiatra Giovani Stanghellini konfrontuje się z pytaniem: czy jest coś, co trwa na zawsze? Rozmowa o doświadczeniu, relacji, oczekiwaniu, złu, powtarzaniu się. Oraz o tym, co nieprzewidziane i co „dotyka mnie cieleśnie”.

Paola Bergamini


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją